Kochani, jak wiecie od dawna obrabiam moje zdjęcia. Kocham to robić i jest to jeden z ulubionych etapów pracy ze zdjęciami. Przez lata obrabiałam swoje zdjęcia w CAMERA RAW w Photoshopie, a od kilku lat przerzuciłam się na LIGHTROOM. To programy dostępne w ramach ADOBE. Możecie je pobrać TUTAJ. Opłata podstawowa to 12 euro miesięcznie, za pełny dostęp do wersji online i desktop LIGHTROOM. Jest to inwestycja i jeśli zajmujecie się obróbką zdjęć zawodowo, prowadzicie bloga, IG lub inną kreatywną dziedziną, zdecydowanie POLECAM! Dzisiaj przeprowadzę Was krok po kroku przez TOTALNE podstawy tego programu. Ale pozwolą Wam one już obrabiać samodzielnie zdjęcia zgodnie z Waszą estetyką. Nie nauczę Was jak obrabiać zdjęcia, aby były piękne. Bo piękne to rzecz względna. O tym jaki będzie finalny wygląd zdjęcia będziecie decydowali sami, ja pokażę drogę do tego aby upragniony efekt uzyskać. Obsługi LR trzeba się uczyć latami. Program ma skomplikowane warstwy i narzędzia, które pozwalają odmienić fotografię o lata świetlne. Ale możecie je poznawać stopniowo, z czasem. Natomiast na już i teraz możecie posługiwać się tym co w LIGHTROOMIE dość proste i intuicyjne. LR to program który nie zmienia diametralnie zdjęcia. Nie odchudza nóg i nie usuwa zmarszczek. Raczej wydobywa piękne kolory i podkreśla to co w zdjęciu najlepsze. Dlatego go tak lubię.

 

KILKA POMOCNYCH ZASAD:

-LR jest fajny bo można pracować w nim zarówno na jpg jak i na plikach RAW. Zdarza mi się obrabiać jpg, ale w 99% przypadków pracuję na RAW. Z plików w tym formacie wyciągniecie znacznie więcej. Zdjęcie będzie totalnie bardziej plastyczne i lepiej podda się obróbce.

-w mojej ocenie w LIGHTROOM uzyskacie ładniejsze kolory niż w CAMERA RAW PS, ale jeśli drugi program jest dla Was łatwiejszy i bardziej intuicyjny, to również bardzo go polecam.

-istnieje wersja MOBILE LR i jest bardzo fajna, aczkolwiek ma ograniczone zasoby plus mniej wrażliwe suwaki, czyli obróbka jest mocniejsza niż w wersji na komputer

-jeśli nie chcecie nabywać LR a chcecie obrabiać zdjęcia, to bardzo polecam Wam program VSCO na telefon, dostępny w aplikacjach na androida i ios, jest świetny!

-świetną szkołą i nauką zaawansowanej obsługi LR jest kupowanie presetów. Bardzo wiele influencerek czy fotografów ślubnych sprzedaje swoje presety. Dzięki temu możecie zobaczyć jakie ustawienia trzeba wprowadzić aby uzyskać określony efekt na zdjęciu. Krok po kroku możecie sobie to przeanalizować i wyciągnąć swoje wnioski. Absolutnie nie chodzi o kopiowanie, ale naukę od najlepszych. Oczywiście presety są w regularnej sprzedaży, więc możecie je kupić i po prostu używać bez zmian, ale jeśli macie ochotę na indywidualną drogę, to w moim poradniku pokażę Wam co zmienić, aby ten efekt uzyskać. Ja sama kupiłam raz presety kiedy uczyłam się LR i to był największy progres jaki zrobiłam. Były zielone i nie takie ładne jak efekt, który chciałam uzyskać, ale krok po kroku doszłam do tego jakie zdjęcia mam teraz. I jestem z nich bardzo zadowolona. Wy też możecie być!

-im lepsze zdjęcie “surówki” tym lepszy efekt w LIGHTROOMIE. To nie jest tak, że w LR wyczarujecie jakieś sztuczne kolory i niewiadomo co (oczywiście można, ale będą sztuczne właśnie). Dlatego pracujcie przede wszystkim nad techniką robienia zdjęć. Nad ustawieniami światła i wszystkiego co w fotografii ważne. Najpiękniej mi obrabia się zdjęcia zrobione w czasie golden hour, zarówno godzinę przed zachodem słońca jak i go godzinę po wschodzie słońca. Niebo jawi się wtedy ferią barw od różu do pomarańczu. Dodatkowo budynki jak i skóra są przepięknie oświetlone. Pracować na takich zdjęciach to przyjemność. Można wyciągnąć złote i brzoskwiniowe odcienie. Turkusy jakich nie uzyskacie robiąc zdjęcie o 13. Zresztą zwróćcie uwagę na to jak robią zdjęcia najlepsi na IG, właśnie zazwyczaj w czasie golden hour. Próbujcie, pracujcie, rozwijajcie się. Ja robię to cały czas, z roku na rok widząc mega różnice.

 

OTWIERAMY LIGHTROOMA I ZACZYNAMY

(będziemy pracować na wersji classic, a nie mobile ani online, bo są one dużo uboższe)

(ja mam program po angielsku, ale dostępna jest wersja po polsku, jednak będę prowadzić Was na wersji angielskiej bo tak mi wygodniej z przyzwyczajenia, starałam się jednak maksymalnie uprościć i uprzyjmnić wszystko zaznaczając poszczególnie kroki czerwonymi kropeczkami)

Klikacie w przycisk IMPORT, następnie otwiera się katalog Waszych dokumentów, szukacie folderu ze zdjęciami i otwieracie je.

Screen Shot 2018-05-17 at 06.51.41

Lightroom importuje zdjęcia i przedstawia je w postaci galerii. Możecie zaimportować wszystkie zdjęcia lub zaznaczyć wybrane i tylko nad nimi pracować. Ja wybieram wszystkie zdjęcia.

Zdjecia wybrane poprzez kliknięcie w nie i zaznaczenie. Możemy przejść do obróbki. wystarczy na górnej belce przełączyć się z trybu LIBRARY na tryb DEVELOP.

Screen Shot 2018-05-17 at 06.52.17 copy

Pojawia się okno ze zdjęciem oraz pasek narzędzi do obróbki po prawej stronie. Zaczynamy od podstaw, czyli zdjęcie trzeba wyprostować oraz skadrować. Prostujemy zdjęcie przesuwając suwak ANGLE z linijką. Pojawia się pomocnicza siatka. Zdjęcie prostujemy do momentu aż horyzont będzie prosty, a linie pionowe równe. To jest bardzo ważne i krzywe zdjęcia są totalnie amatorskie. Kiedy widzę zdjęcie z wakacji z krzywym horyzontem Morza, mam ciarki. To są podstawy, wiec zawsze to róbcie, a zdjęcia odrazu zyskają lepszy wygląd. Zdjęcie możecie skadrować używając ASPECT i zaznaczając wybrany kadr. Nigdy nie lekceważcie możliwości skadrowania zdjęcia w obróbce. Serio. Można pozbyć się brzydkiej podłogi, albo za dużej ilości nieba. Po prostu. VOILA!

Screen Shot 2018-05-17 at 06.54.30

Przechodzimy do narzędzi BASIC. Tutaj możecie najwięcej zmienić w kwestii technicznych aspektów dotyczących zdjęcia.

TEMPERATURA: tony od niebieskich do żółtych, jeśli balans bieli nie był dobrze ustawiony, tym suwakiem możecie zneutralizować niechciane tony.

 

Screen Shot 2018-05-17 at 06.56.38

TINT – odcienie od różowego do zielone, również neutralizują niechciane tony, ale też zabarwiają zdjęcie. Moim zdaniem dość nienaturalnie, dlatego radzę stosować z umiarem, albo na początku przygody z LR nie ruszać.  Na zdjęciu efekt po dodaniu różowego.

Screen Shot 2018-05-17 at 06.56.51

EKSPOZYCJA- tutaj możemy poprawić jasność zdjęcia, jeśli wydaje nam się zbyt ciemne. ALbo przyciemnić właśnie. Suwak jest dość ostry, więc zazwyczaj wystarczą niskie wartości aby efekt był zadowalający.

Screen Shot 2018-05-17 at 06.57.16

CONTRAST – tutaj zwiększamy różnicę miedzy cieniami a bielami, dzięki temu zdjęcie wydaje się wyraźniejsze. Daje bardzo fajne efekty w zdjęciach z podróży. Uważajcie jeśli obrabiacie skórę i twarz. Wtedy kontrast zwiększamy delikatnie.

Screen Shot 2018-05-17 at 06.57.25

HIGHLIGHTS- prześwietlenia, obniżcie nieco tę wartość

Screen Shot 2018-05-17 at 06.57.39

SHADOWS- cienie, warto przesunąć w górę, uwydatniają się szczegóły zdjęcia

Screen Shot 2018-05-17 at 06.57.54

WHITES- biele, tutaj możecie zmniejszyć intensywność bieli na zdjęciu. Jeśli dodacie tej wartości zdjęcie będzie świetliste, jeśli ja zmniejszycie to będzie bardziej matowe.

Screen Shot 2018-05-17 at 06.58.08

BLACKS – czernie, tutaj możecie zmienić intensywność czerni na zdjęciu.

Tu na zdjęciu dużo czerni.Screen Shot 2018-05-17 at 06.58.20

Tu na zdjęciu mniej czerni.Screen Shot 2018-05-17 at 06.58.25

CLARITY- ten suwak to wyostrzenie, bardzo fajnie wychodzi na zdjęciach kulinarnych, architekturze i w miastach, natomiast bardzo źle na twarzy i skórze bo uwydatni wszystkie zmarszczki i przebarwienia. Zmniejszony na twarzy daje fajny efekt gładszej skóry.
Screen Shot 2018-05-17 at 06.58.30

VIBRANCE – żywe kolory sprawiają że po podniesieniu tej wartości kolory na zdjęciu będą bardziej radosne, żywe i piękne. Bardzo często przesuwam wartość w tym zakresie wysoko, uwielbiam kolorowe zdjęcia. Screen Shot 2018-05-17 at 06.58.39

SATURATION- nasycenie. Przytłumione nasycenie nadaje zdjęciu klimatu i przytłumia kolory, nastomiast wysoka wartość nasycenia sprawia, że kolory są mega intensywne.

Screen Shot 2018-05-17 at 06.58.51

TONE CURVE – to już bardziej zaawansowane narzędzie, ale po krótce je omówię. Jeśli HIGHLIGHTS czy SHADOWS nie udało się wypracować w satysfakcjonujący Was sposób w ustawieniach BASIC to tutaj możecie jeszcze je poprawić. Dodatkowo bardzo fajnie działa suwak LIGHTS który wypełnia zdjęcie światłem kiedy jest wysoko, a daje efekt matowego zdjęcia, kiedy jest nisko. Tutaj warto eksperymentować.

Screen Shot 2018-05-17 at 06.59.31

Teraz najlepsza część i najtrudniejsza część LIGHTROOMA. Pracy z kolorami uczyłam się latami i dalej nic nie umiem:) Tutaj nadacie zdjęciu indywidualny charakter.

HSL/ Color

Są tutaj dostępne 2 wartości: HUE (odcień), SATURATION (nasycenie) i LUMINANCE (jasności)

Ogólnie mówiąc pracując w tym zakresie możecie zmieniać poszczególne kolory na zdjęciu. Ich odcień, sposób prezentacji i ogólne wrażenie. Jest to sztuka bardzo trudna i dużo leży w Waszym wyczuciu kolorów, ale właśnie to jest najfajniejsze, bo każdy uzyska zupełnie inny efekt. PO KOLEI.

Przełączamy się na HUE (odcień) i rozwija się lista kolorów. My zajmiemy się czerwonym i niebieskim kolorem, bo jeśli zmienię ich odcień na moim zdjęciu to zobaczycie największą różnicę.

Zaczynam od red i przesuwam suwak w stronę odcienia pomarańczowego.

Screen Shot 2018-05-17 at 06.59.51

WAŻNE: pracuję się tu na kolorach które już są na zdjęciu. Program nie dorobi niebieskiego nieba, jeśli przykrywają go chmury (jak na moim zdjęciu).

WAŻNE 2: przy zmianie kolorów uważajcie na odcień skóry, ponieważ może się brzydko zabarwić i wyglądać nienaturalnie.

Screen Shot 2018-05-17 at 07.00.01

Tutaj zmieniłam kolor niebieskiego na bardziej turkusowy, moim zdaniem jest bardzo fajny i daje duże pole do popisu.

Screen Shot 2018-05-17 at 07.00.15

Następnie przechodzimy dalej.

HSL/ Color

SATURATION (nasycenie)

Tutaj również rozwija się lista kolorów i tutaj pracujemy tak jak w poprzednim podpunkcie, czyli zmieniamy odcień tylko poszczególnych kolorów na zdjęciu. Ale zmniejszając lub zwiększając jego nasycenie. Dzięki temu możecie przygasić zbyt intensywny czerwony, różowy czy żółty. Indywidualnie.

Screen Shot 2018-05-17 at 07.00.29

HSL/ Color

LUMINANCE (jasnośći)

Jedna z moich ulubionych wartości. Działa tak samo jak poprzednie dwie, czyli pracujemy na indywidualnych kolorach.

Screen Shot 2018-05-17 at 07.00.49

SPLIT TONING

To kolory, które nadajemy zdjęciu po całości. Możemy wybrać dominujący kolor w odcieniu fotografii jasnościach HIGHLIGHTS i w cieniach SHADOWS. Następnie zbalansować te kolory względem siebie. Myślę, że to zagadnienie level up i możecie sobie je zostawić na późniejsze eksperymenty.

Screen Shot 2018-05-17 at 07.01.15
Screen Shot 2018-05-17 at 07.01.41

Poniżej zaznaczyłam kropkami kolejne możliwe kroki w obróbce zdjęcia w LR, ale moim zdaniem zaawansowanej obróbce. Dlatego tego teraz nie poruszam. Opiszę tylko bardzo z grubsza.

LENS CORRECTION

Możemy usunąć aberracje chromatyczne.

Screen Shot 2018-05-17 at 07.01.42

TRANSFORM

Możemy zdjęcie zmienić względem wielu płaszczyzn, nie tylko przyciąć i obrócić.Screen Shot 2018-05-17 at 07.01.50

EFFECTS

Tutaj możecie dodać winietę do zdjęcia oraz szumy i inne atrakcje. Bardzo fajne i modne efekty, poeksperymentujcie jeśli kochacie retro zdjęcia.

Screen Shot 2018-05-17 at 07.02.00

CALIBRATION

Zaawansowane zmiany kolorów, bardziej do wyrównywania bardzo słabego balansu bieli i kiepskiego zdjęcia technicznie niż do używania na codzień. Tak jak pisałam, im lepsza surówka, tym mniej pracy w LIGHTROOMIE.Screen Shot 2018-05-17 at 07.02.20

 

VOILA, ZDJĘCIE GOTOWE

Przedstawiam Wam efekt przed i po. Jak sami widzicie zmiana nie jest piorunująca a raczej subtelna i podkreślająca moje indywidualne preferencje kolorystyczne. Pokazałam Wam mega BASIC użytkowania programu LIGHTROOM, wszystko to co musicie wiedzieć, aby rozpocząć zabawę. Ale jeśli chcecie robić to profesjonalnie to nigdy nie przestawajcie się uczyć i doszkalać. W necie jest masa tutorali i świetnych szkoleń, gdzie uzyskacie wiedzę od najlepszych na świecie. Ja na przykład dostałam od przyjaciółki szkolenie z Annie Leibowitz na Masterclasie i to był jeden z najfajniejszych prezentów w moim życiu. Od takich specjalistów możecie się uczyć, więc szukajcie w Internecie. Jeśli chcecie fajne kursy i szkolenia z Amerykańskich najlepszych stron z kursami i od turbo wyjadaczy, dajcie znać, to opublikuję je również.

 

Screen Shot 2018-05-17 at 07.04.38

Screen Shot 2018-05-17 at 07.04.32

KONIEC

Podzieliłam się z Wami moją wiedzą i mega podstawowymi umiejętnościami. Planuję dodatkowo na instagramie przeprowadzić na INSTASTORIES kurs krok po kroku z tego jak wszystko to co opisałam w poście zrobić na żywo, aby było Wam łatwiej to ogarnąć. Czekam na Wasze fotki przed i po. Będzie mi cudownie miło je oglądać. Publikujcie je i tagujcie mnie na IG, żebym mogła je zobaczyć, oraz wysyłajcie mi je na maila czy w wiadomościach. Jak Wam wygodnie! Powodzenia!!!!!!!!!

No more articles

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?