Kazimierz Dolny okazał się być totalnym odkryciem, wspaniałe miasto nad Wisłą o spójnej renesansowej (chyba) architekturze, dobrze utrzymane, wypielęgnowane – urocze.  Jeździłam tam wielokrotnie z rodzicami, kiedy byłam dzieckiem i od tego czasu zmieniło się dużo, a może nie zmieniło się nic, ale rozpuszczona bliskością Sandomierza na co dzień nie potrafiłam docenić urody Kazimierza tak bardzo jak dzisiaj. Dla nieprzekonanych 10 powodów dla których warto się tam wybrać, kolejność przypadkowa. Enjoy!

 POWÓD 1: Vincent. Sztuka wypoczynku.

Uroczy i klimatyczny hotelik, duchem w Prowansji, a ciałem przy ulicy Krakowskiej w Kazimierzu Dolnym. Wnętrza takie, że chce się zostać na zawsze, detale w postaci suszonej lawendy na każdym kroku i mistrzowska Kuchnia i wino z menu zaprojektowanym przez samego Amaro. Jest więcej niż dobrze. Klimat jak w domu, ale takim na południu Francji. Pensjonat nigdzie nie ma żadnego kija, jest uroczo i sielsko. W miesiące letnie do dyspozycji gości jest basen. Bajka! Na razie zwięźle, bo mam w planach długi, osobny post o tym miejscu.

Facebook Vincent. Sztuka wypoczynku.

Strona internetowa Vincent. Sztuka wypoczynku.

POWÓD 2: Winnica SOLARIS

W Polsce są winnice i to takie których nie musimy się wstydzić. W pobliżu Kazimierza Dolnego jest ich nawet kilkanaście. Perłą regionu jest Winnica Solaris prowadzona przez Macieja Mickiewicza, który z oddaniem po godzinach normalnej pracy produkuje przepyszne wino. Z pasją opowiada o sposobie produkcji, chętnie oprowadza po włościach i częstuje wyrobami (wielokrotnie nagradzanymi). Na miejscu jest przyjemna salka do degustacji, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym większe grupki zostaną ugoszczone przekąskami i trunkami. Więcej tak uroczych, pracowitych i zarażonych pasją ludzi! Więcej! Wina zakupiliśmy w ilości 5 butelek, na razie wypróbowaliśmy 2 i są warte przejechania kawałka Polski, aby je nabyć. Promujmy polskie wina, a doczekamy czasów kiedy w najlepszych restauracjach będziemy nimi wznosili toasty!

Winnica Solaris

Zagrody 86

Opole Lubelskie

Facebook (bardzo fajnie prowadzony)

Strona internetowa

Inne winnice w okolicach Kazimierza Dolnego:

Winnica Rzeczyca

Winnica Bochotnica

Małe Dobre

Winnica Pańska Góra (pionierzy wina musującego w regionie)

Winnice w okolicach Kazimierza Dolnego

co roku w maju w Janowcu odbywa się Święto Wina lokalnego, za rok jestem tam!
Winnica Solaris, pięknie

wina z Winnicy Solaris, przepyszne

POWÓD 3: Mleczna droga- manufaktura serów

Piękna historia o tym jak wynosisz się z Warszawy, aby zamieszkać w lubelskim i prowadzić manufakturę serów. Mleczna droga (czy ta nazwa nie jest urocza?!) specjalizuje się w wyrobie Cheddara, Fety z chilli i czosnkiem, sera białego z zielonym pieprzem i naturalnego (poezja smaku!) oraz jogurtów (najlepszy waniliowy z prawdziwą wanilią). Serki przygotowywane są z pasją i naprawdę (jak bardzo żałośnie by to nie brzmiało) czuć finezję i kunszt. To nie tylko moda na eko, bio i lokalne, to delikatesowy smak, którego na próżno szukać gdzie indziej.

Mleczna Droga- manufaktura serów

Zawada 57

gmina Wąwolnica

Przed wizytą dobrze jest umówić się telefonicznie: 510 275 084

Wyroby Mlecznej drogi dostępne są w warszawskim SAMie i sklepie Bułka z szynką.

sery z Mlecznej Drogi
nasze zdobycze: jogurty, feta i hit w postaci sera z pieprzem
jogurt waniliowy przepyszny

POWÓD 4: Trasy rowerowo/ spacerowo/ biegowe

Takie małe miasteczko, uprawiamy sport, co my tam będziemy robić? Tereny sprzyjają bieganiu (główna promenada wzdłuż Wisły), jeździe na rowerze (polecam przeprawić się promem do Janowca i kierować na zbiornik wodny, trasa jest piękna i polna, widoki na Zamek nieziemskie) oraz pieszym wędrówkom (najlepszy do tego będzie Korzeniowy Wąwóz zlokalizowany zaledwie 3 km od Rynku).

wąwóz korzeniowy
długa na 3,5 kilometra promenada wzdłuż Wisły

POWÓD 5: Galerie sztuki i koncerty

Kazimierz Dolny galeriami sztuki stoi. Największe i najciekawsze skupisko znajduje się przy ulicy Lubelskiej. Natomiast najpiękniejsze zbiory ma Galeria Leonardo na ulicy Krakowskiej. Totalnie polecam. Dla melomanów organizowane są Koncerty w nietypowych miejscach, a to w Synagodze, a to Kościele, a to na wolnym powietrzu. Informacje o aktualnych znajdują się na stronie.

koncerty skrzypcowe w Synagodze i jedna z licznych Galerii na ulicy Lubelskiej
wystawa w galerii na ul. Krakowskiej zachwyciła

POWÓD 6: Sklep prowansalski Lawenda

Na Rynku pod arkadami ukrył się klimatyczny sklep Lawenda, w którym kupicie suszoną lawendę, kosmetyki lawendowe i prowansalskie dodatki do mieszkania. Warto!

Strona internetowa Lawenda

Facebook Lawenda

W Lawendzie dostępne jest też lokalne piwo Kazimierskie z etykietą która bardzo przypadła mi do gustu

POWÓD 7: Kina na powietrzu

O Festiwalu Dwa Brzegi słyszał chyba każdy i to właśnie dlatego znalezienie noclegu w tym czasie graniczy z cudem. Na szczęście poza festiwalem kinematografia kazimierska nie usypia i nadal otwarte są kina plenerowe: w Łaźni i w Kinie za rogiem.

POWÓD 8: Kuchnia

Bardzo dobrze kulinarnie się dzieje w Kazimierzu Dolnym, proszę Państwa. Oczywiście number one to Kuchnia i Wino, czyli restauracja Pensjonatu Vincent. Dania przechodzą same siebie i obchodzą jeszcze raz. Trzeba tu zjeść. Dla klimatu warto odwiedzić Zielona Tawerne, wyobrażam sobie jak pięknie musi wyglądać w okresie bożonarodzeniowym. Natomiast dla kuchni żydowskiej można przejść się do Fryjzera, ale to podobno nie jest już to co kiedyś, oryginalny lokal “U Fryzjera” spłonął 2 lata temu. Niemniej mi smakowało. Dobrze można zjeść w “Knajpie Artystycznej”, a czekolady warto napić się w “Cafe Faktoria”.

zielona tawerna
zielona tawerna i lokalne piwo Kazimierskie
Kuchnia i wino w formie
mus waniliowy z pudrem porzeczkowym w Kuchnia i wino

POWÓD 9: SPA

Kazimierz nie ma może swojego odpowiednika genialnej i mega kreatywnej Madame la Mode, która sprawuje rządy na Warmii, ale kilka ciekawych opcji na lubiących słodkie wodne lenistwo znalazłam.

Przestrzegam aby absolutnie nie jechać do Spa w Nałęczowie, my się wybraliśmy. Coś strasznego, państwowy relikt i czar PRL. Wszystko jest stare, zniszczone i odrażające ( dwa małe baseny wypchane ludźmi i przypuszczam, że ich ilość grzała wode plus dwie maleńkie sauny w opłakanym stanie). Nie powtórzcie mojego błędu! WIELKIE NIE DLA SPA W NAŁĘCZOWIE!

Alternatywnie można skorzystać z oferty zabiegów w:

Vincent. Sztuka wypoczynku – skromna, ale ciekawa oferta masaży i pilingów.

W krainie Alicji Wellness and Spa – hotelik i spa stylizowane na świat Alicji z Krainy Czarów

Balia Wellness and Spa – hotel i spa utrzymane w klimacie balijskim

W krainie Alicji Wellness and Spa
W krainie Alicji Wellness and Spa
Balia Wellness and Spa

POWÓD 10: Atmosfera miasta

Wszystko co powyżej plus uroczy Rynek, niepretensjonalna atmosfera i wiele muzeów i zabytków typu ruiny dla fanów klasycznego zwiedzania.

Nigdy jeszcze nie byłam tak przekonana do polecenia jakiegoś miejsca, Kazimierz dolny to prawdziwy hit, kto był ten wie, a kto jeszcze nie miał okazji powinien się zebrać. Myślę że prawdziwą magię region odpala w okolicach Bożego Narodzenia, ale to temat na inny post.

PS: Najlepiej do Kazimierza wybrać się w tygodniu, weekend nie jest dobrym pomysłem, gdyż urok znika pośród tłumu turystów, nigdzie nie ma miejsc i możecie być niezadowoleni.

Nie ma więcej wpisów