Kocham Włochy najmocniej z całej naszej pięknej planety. Pamiętam z jakim zaangażowaniem uczyłam się włoskiego, aby teraz pamiętać z tego głównie CIAO i bezbłędnie zamówić frizzante w restauracji. Ale nic to. Miłość do Italii sprawiła, że zjeździłam ten piękny kraj wzdłuż i wszerz. Na palcach jednej ręki mogę wymienić miejsca w których nie byłam. Ale jest takie jedno o którym myślę kiedy zamykam oczy. Pamiętam doskonale jak 7 lat temu przyjechałam z siostrą pociągiem z Parmy do Riomaggiore i zobaczyłam te domki na skale, to Morze rozbijające się o brzeg i te kolory. To był ten moment w którym pomyślałam, że podróżowanie jest najpiękniejszą i najbardziej wartościową sprawą w moim życiu. I odtąd Liguria stała się destynacją idealną, miejscem, które polecam każdemu. Z czasem Cinque Terre zrobiło się modne i drogie, ale mimo wszystko uważam, że jest warte odwiedzenia. Cinque Terre to 5 miasteczek i każdy ma swoje co do nich preferencję. Ja lubię Riomaggiore, Vernazze i Monterosso al mare, które ma najlepszą plażę (i chyba jest najlepszym wyborem z dzieckiem). Miasteczka łączy pociąg więc bez problemu można zwiedzić każde. Zapraszam Was w tę podróż.

259872_2222483122539_2802860_n264772_2222482322519_6723623_n

JAK DOJECHAĆ?

Najwygodniej będzie wybrać lot do Pizy lub Bergamo. W zależności od cen wybierzcie według swoich preferencji. Podróż z Pizy będzie krótsza niż z Bergamo. Jeśli chodzi o samochód to warto to przemyśleć. Z jednej strony można wynająć na lotnisku i pojechać, bo droga do Cinque Terre jest przepiękna. Ale miasteczka są strefami bez aut i pojazd trzeba zostawić na parkingu dość daleko od Centrum. Więc wybór pozostawiam Wam.

Lot do Pizy- po wylądowaniu musicie dostać się na Dworzec (nie jest daleko) i złapać pociąg do La Spezia, a stamtąd pociąg IR do wybranego miasteczka w Cinque Terre. Bilety można kupić w automatach lub kasach, a następnie skasować przed wejściem do pociągu w żółtym kasowniku. Ta trasa jest szybsza.

Lot do Bergamo-po wylądowaniu musicie dostać się autobusem na Dworzec i złapać pociąg do La Spezia, a stamtąd pociąg IR do wybranego miasteczka w Cinque Terre. Bilety można kupić w automatach lub kasach, a następnie skasować przed wejściem do pociągu w żółtym kasowniku. Ta trasa jest dłuższa.

GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ?

Wyszukałam noclegi na airbnb. Szukałam schludnych i w miarę nowoczesnych mieszkań o takie we Włoszech mam wrażenie baaaardzo trudno. Część ze wspaniałymi widokami.

Mieszkanie z 1 sypialnią w Vernazzy

Mieszkanie z 1 sypialnią w Riomaggiore

Mieszkanie z 1 sypialnią w Vernazzy

Mieszkanie z 1 sypialnią w Vernazzy

0a06d7c2_original

CO ROBIĆ?

Warto zwiedzić każde z pięciu miasteczek jeżdżąc po prostu pociągiem. Widoki nieziemskie! Fajnie też zrobić sobie spacer przy zachodzie słońca trasą Via Del Amore. Piękne jest również Portovenere, Portofino, Lerici, San Terenzo czy Genua.  Opórcz tego warto tam oczywiście jeść i pić wino. Jedno z moich najlepszych wspomnień to wino kupione za 4 euro w sklepie i wybite na skałach z widokiem na Riomaggiore. Cudo!!!!!! W miasteczkach można oczywiście plażować, ale są to plaże wymagające skaliste, dla mnie świetne. Ale wiem, że większość preferuje łagodną plaże Moneterosso al Mare.

_DSC04364 _DSC0441 _DSC0401 270927_2222487202641_2494137_n

GDZIE ZJEŚĆ?

Uwielbiam włoską kuchnie (właśnie, muszę zjeść coś włoskiego, szybko!). W Cinque Terre dostaniecie pyszne owoce morza, świetne pasty i cudowne mięsa. Tutaj też można nabyć tradycyjna liguryjską pizze, która różni się od tych w innych regionach, jest bardzo gruba i ciężka, ale naprawdę pyszna. Nie można źle zjeść w tych miasteczkach. Są maleńkie i poszukajcie po prostu w uliczkach swojego miejsca, swojej małej cukierni i pizzerii i złapcie kawałek focacci i weźcie ze sobą. W barach warto zamawiać vino bianco frizzante alla spina, jest chłodne, przepyszne i mega tanie. Teraz frizzante jest popularne w Polsce, ale 7 lat temu kiedy pierwszy raz spróbowałam tego musującego, chłodnego cudu nie chciałam wyjechać. Jeśli chodzi o lokale to:

A Pie’ de Ma’

Via dell’Amore 55, Riomaggiore,

Wspaniały widok i przepyszna kuchnia.

Trattoria Dal Billy

Via Aldo Rollandi 122, Manarola

Kultowe miejsce polecane chyba przez wszystkich. Dobrze wspominam każdą rzecz od przystawek po desery.

Vernazza Winexperience

Via San Giovanni Battista, 41; Vernazza

Idealne miejsce na wino i deskę serów i to ze spektakularnym widokiem.

Vertical Bar Riomaggiore

Via San Giovanni Battista, 41, Riomaggiore

To tu siedzieliśmy przy frizzante poznając świetnych Amerykanów i Australijczyków, fajne miejsce

Nie ma więcej wpisów