Jak robić lepsze zdjęcia – podstawy

Nie jestem w stanie zliczyć ilości zapytań dotyczących fotografii, które do mnie wysyłacie. Najczęściej pytacie o sprzęt, ale również o rady. Dlatego postanowiłam ruszyć z cyklem wpisów o tym jak robić lepsze zdjęcia. Na pierwszy ogień podstawy, czyli kilka tricków, które od razu poprawią Wasze zdjęcia. Z czasem mam w planach posty z innych kategorii, w zależności od tego, co będzie Was interesowało. Wierzę, że każdy może robić dobre zdjęcia, niezależnie od talentu. Robię setki zdjęć dziennie. Fotografuję w tak różnych warunkach, że czasami zadziwia mnie jak duże wyzwania stawiają przede mną miejsca które odwiedzam. Nie mam wpływu na pogodę, oświetlenie, bo taki charakter ma moja praca. I właśnie pokonując setki przeciwności uczę się najwięcej. Mam dziesiątki trików którymi bardzo chcę się z Wami podzielić. Nie czuję się specjalistą w temacie, bo jest to praca której uczymy się całe życie. Właśnie chyba to w robieniu zdjęć jest najpiękniejsze.

Sprzęt

Większość moich zdjęć robię lustrzanką Canon 6d, aczkolwiek w tej zabawie najważniejsze są obiektywy i ja korzystam z jasnych obiektów 50mm 1.4, 35mm 1.4 oraz okazjonalnie 20mm 2.8. Długo szukałam zestawu, który sprawdzałby się tak dobrze w podróży i odpowiadał na moje potrzeby. Jeśli marzycie o zdjęciach i szukacie aparatu dla siebie to ja sugerowałabym kupienie tańszej lustrzanki i świetnego obiektywu. Bardzo dobry na początek jest obiektyw 50 mm 1.4, niezależnie od firmy, testowałam zarówno Nikona jak i Canona, chodzi o parametry, które pozwalają zrobić piękne zdjęcie z rozmytym tle nie wydając fortuny. Dobrze sprawdzają się również kompakty, ale wtedy zwróciłabym uwagę na obiektyw, aby uzyskać piękny efekt na zdjęciach koniecznie musi być jasny, więc zwróćcie uwagę czy ma światło 1.4 lub 1.8, obiektywem ze światłem 5.6 nie uzyskacie rozmytego tła. Staram się pisać zrozumiale i jasno, mam nadzieję że profesjonaliści nie będą oburzeni, zakładam, że dla Was są to informacje bajecznie podstawowe.

Ale uważam, że dobre zdjęcia można robić również telefonem, robię zdjęcia zarówno Huawei P10 jak i iPhone 7 plus i uważam, że na potrzeby amatorskiego użycia, telefon jest idealny. Jeśli robicie zdjęcia telefonem to pamiętajcie, aby zawsze przecierać obiektyw przed użyciem oraz dbać o to, aby nie zarysował się. Wtedy macie pewność, że zdjęcia są ostre i wyraziste. Uważam wręcz, że telefon jest lepszy do codziennego użycia, gdyż nie musicie bawić się z ustawieniami, parametrami, pomiarami światła, kontrastem, telefon sam dostosuje się do warunków.

ZDJĘCIA ZROBIONE TELEFONEM

Processed with VSCO with c1 preset

Processed with VSCO with a9 preset

Processed with VSCO with e3 preset

Lampa błyskowa

Nie ma dla mnie nic brzydszego niż zdjęcie zrobione z lampą błyskową wbudowaną w telefon czy aparat. Zawsze zamykajcie lampę, nie doda ona Waszym zdjęciom pożądanego doświetlenia, doda żółtą okropną poświatę i to będzie czyste zło. Oczywiście nie mówię o pro lampach ani o fajnym vintage efekcie uzyskanym dzięki lampie na zdjęciach z imprez, ale to inna historia. W zwykłym życiu lampa jest na stałe wyłączona i zaklejona taśmą, o najlepiej taśmą.

Obróbka

Dobra obróbka zdjęcia jest właśnie tym co robi największą różnice. To mit, że obróbka to ogromny retusz, usuwanie nóg i pępków w Photoshopie. Dobrą obróbkę zdjęcia trzeba traktować jak wywoływanie go w ciemni. Jak ostateczny wkład autora w zdjęcie. Nie zaszkodzi zdjęcia delikatnie przyciemnić, czy rozjaśnić, dodać mu koloru. O obróbce zdjęć na pewno będzie osobny wpis, na początek podstawy.

Robię zdjęcia w RAWach i wywołuję w Photoshopie i w Lightroom. Te programy są genialne. Uważam, że PS jest łatwiejszy i przyjemniejszy w użyciu, ale Lightroom daje intensywniejsze i piękniejsze kolory.

ZDJĘCIE PRZED OBRÓBKĄIMG_3783

ZDJĘCIE PO OBRÓBCE

IMG_3783 copy

ZDJĘCIE PRZED OBRÓBKĄIMG_2925 copy

ZDJĘCIE PO OBRÓBCEIMG_2924 copy

ZDJĘCIE PRZED OBRÓBKĄIMG_2693-3 copy

ZDJĘCIE PO OBRÓBCE

IMG_2693-2 copy

ZDJĘCIE PRZED OBRÓBKĄIMG_2686-2 copy

ZDJĘCIE PO OBRÓBCEIMG_2686 copy

Jeśli chodzi o amatorskie obrabianie zdjęć to bardzo, bardzo polecam dwie proste aplikacje. Świetne zarówno do obróbki zdjęć z lustrzanki jak i z telefonu. Moje ulubione to VSCO i Snapseed, do ściągnięcia na telefon. Koniecznie sprawdźcie. VSCO to zestaw filtrów, bardzo delikatnych i subtelnych, które natychmiast podkręcają zdjęcie. Moje ulubione to wszystkie z kategorii A oraz HB i C. Przetestujcie. Co wyróżnia polecane przeze mnie aplikacje do obróbki? Subtelność. Inne appki mają tak brzydki sposób obróbki, już nawet delikatne przesunięcie suwaka zwiększa kontrast do poziomu którego nie mogę znieść. Swego czasu przetestowałam ponad 20 polecanych aplikacji do obróbki i zdjęć i te są naprawdę najlepsze. Dlatego zostańcie przy VSCO i Snapseed.

Jeśli temat Was interesuję to mogę go rozwinąć w kolejnych postach.

Processed with VSCO with c1 preset
Processed with VSCO with c1 preset
Processed with VSCO with a9 preset
Processed with VSCO with a9 preset
Processed with VSCO with c1 preset
Processed with VSCO with c1 preset

Światło

Światło jest najważniejsze. Zawsze. Ja najbardziej lubię robić zdjęcia godzinę po wchodzie słońca i na godzinę przed zachodem. Uzyskuję wtedy złocisty efekt i świetliste refleksy. Takie światło będzie genialne przy portretach, zdjęciach widoków, panoram, zabytków, architektury oraz wnętrz. Właściwie zawsze o ile możecie być o określonej porze w danym miejscu. Zobaczycie jak ogromną różnice robi zdjęcie zrobione w takich warunkach. Bezwzględnie to moje ulubione kolory, ale właściwie każde światło może być naszym sprzymierzeńcem. Łapcie wszystkie mgły, dziwne rozświetlenia, bliki, chmury, to jest to co jest najpiękniejsze na zdjęciach.

IMG_4649 copy IMG_4463 copy IMG_4469 IMG_4099 copy IMG_4157 copy

Bardzo słoneczny dzień

Takie światło najczęściej towarzyszy nam na wakacjach. Jak uzyskać piękny efekt? Najważniejszym elementem jest pilnowanie kontrastów. Jeśli planujecie zrobić zdjęcie na tle zabytku, który jest cały w słońcu, to również ustawcie się w słońcu. Aparat przeczytałby tak duży kontrast jako czerń i biel i zdjęcie wyjdzie nieudane. Ile ja widziałam takich prób w Walencji, gdzie setki osób pozowały w cieniu, aby zrobić sobie zdjęcie przy oświetlonym Mieście Nauki i Sztuki, które z uporem maniaka ciągle wychodziło prześwietlone. Dlatego najważniejsza zasada zdjęć z zabytkami: to samo światło na budynku i na modelu.

Jeśli nie pozujecie na tle architektury, a słońce grzeje niemożliwie to najpiękniejsze zdjęcia wychodzą w takich warunkach w cieniu. Pilnujcie jednak aby całość fotografowanego obszaru była zacieniona. Kolory wyjdą ostre, wyraziste, a skóra piękna. Szczególnie dobrze w takim świetle wychodzą zdjęcia flat lay (brak cieni) oraz potrawy w restauracjach.

Warto eksperymentować ze światłem i w mocnym oświetleniu rzucić na ciało cień palmy, albo zrobić zdjęcie przez liście, to zawsze dodaje kadrom dynamiki.

IMG_0146 IMG_0173 IMG_9963

Pochmurny dzień

To wcale nie żadna tragedia. W pochmurny dzień zdjęcia wychodzą równie pięknie jak w te słoneczne. Co więcej, możemy uchwycić strukturę nieba. Mamy do dyspozycji równe oświetlenie, które wydobywa wszystkie szczegóły. Nie bójcie się zdjęć w pochmurny dzień, po prostu ubierzcie się kolorowo.

IMG_3278 copy

We wnętrzach

Macie ciemne mieszkanie a chcecie zrobić piękne i jasne zdjęcia? Jak uzyskać taki efekt? Przede wszystkim nie zaświecajcie sztucznego światła, nie ma nic gorszego. Ja wtedy odsłaniam wszystkie okna, rolety i zasłony i fotografuję jak najbliżej okna. Idealnie kiedy fotografowana osoba stoi twarzą do źródła światła (patrzy na okna:), wtedy mamy pewność że twarz jest ładnie oświetlona i zdjęcie wyjdzie jasne. Jeśli fotografujecie jedzenie lub kwiaty i inne elementy, a we wnętrzach jest bardzo ciemno, to ja wtedy często mimo mrozu przygotowuję sobie stolik na balkonie i fotografuję tam. Jestem wtedy w stanie doświetlić wszystkie elementy i uzyskać pożądany efekt.

WSZYSTKIE PONIŻSZE ZDJĘCIA ZROBIŁAM W ZIMIE, KIEDY BYŁO BARDZO CIEMNO, ALBO FOCIŁAM PRZY OKNIE ALBO NA BALKONIE

IMG_2813 IMG_8227 copy IMG_8431 IMG_8436 IMG_8633 copy IMG_9240

Rozmyte tło

Jeden z najbardziej pożądanych efektów na zdjęciach. Uzyskacie go fotografując lustrzanką lub kompaktem z jasnym obiektywem o parametrach poniżej f1.8. To da Wam gwarancję, że zdjęcie wyjdzie doskonale.

Nowe telefony mają nowoczesne obiektywy, dzięki którym również uzyskacie piękne zdjęcia z rozmytym tłem, ja testowałam Huawei P10 i iPhone 7 plus i obydwa dają cudny efekt. Jednak Huawei P10 moim zdaniem ładniej rozmywa tło, daje piękny bokeh i radzi sobie rewelacyjnie w ciemnych pomieszczeniach i po zmroku (kiedy jest ciemno ajfon już funduję tylko ziarno).

Obiekt, który ma być ostry musi być na pierwszym planie i na niego ostrzymy obiektyw. Jeśli obiekt jest blisko tła to będzie ono rozmyte w małym stopniu, jeśli tłem będzie olbrzymi widok, to rozmyje się ono w większym stopniu. O tym jak uzyskać rozmyte tło i jak z nim eksperymentować zrobię osobny wpis.

IMG_3446 copy

IMG_3465 copy
IMG_4552 copy

IMG_3575 copy

IMG_4442 copy

Horyzont

Zawsze robiąc zdjęcie z nad Morza, Oceanu, Gór trzymajcie horyzont prosto! Można to poprawić w obróbce. Nic nie psuje zdjęcia jak krzywy horyzont Oceanu, wygląda to nienaturalnie i daje sygnał odbiorcy, że coś tu nie pasuję. Po tym można poznać zazwyczaj czy ktoś robi zdjęcia profesjonalnie czy amatorsko. Większość blogerek popełnia ten błąd i jest to prosta rzecz do wyeliminowania a podnosi jakość efektu końcowego o lata świetlne.

IMG_4647 copy IMG_4647-2 copy

Zdjęcia z góry

Uwielbiam zdjęcia typu flat lay, świetnie wyglądają fotografowane w ten sposób potrawy w restauracjach czy różne elementy ułożone na łóżku. Jak robi się takie zdjęcia dobrze? Jeśli fotografujecie rzeczy na stoliku ustawcie telefon pionowo nad stolikiem, możecie siedzieć lub wstać, ale telefon powinien być od pół metra do metra nad obiektem. Ważne jest pilnowanie linii prostych i kątów, bo tylko wtedy zdjęcie wygląda schludnie i uzyskuje się pożądany efekt. Pozbierajcie ze stolika serwetki, zbędne detale. Ale dodajcie okulary, torebkę, gazetę, kawę, to wszystko uatrakcyjni kadr. Pięknie wychodzą też zdjęcia robione z góry nad łóżkiem. Ułóżcie wszystkie elementy na łóżku w rogu najbliżej okna. Prześcieradło musi być czyste i można je lekko pofałdować. Następnie stajemy na łóżku nad fotografowanymi obiektami i staramy się trzymać linie proste. Eksperymentujcie z wysokością z której robicie zdjęcie. Szukajcie ulubionego efektu.

Mam kilka tricków jeśli chodzi o zdjęcia z góry.

Najlepiej wygląda ta sama paleta kolorów, czyli elementy na zdjęciu powinny być w miarę spójne kolorystycznie.

Dodajcie do zdjęcia kwiaty, są bardzo plastyczne i uatrakcyjniają kadr.

Najpiękniej zdjęcia typu flat lay wychodzą na marmurkowym białym tle lub postarzanym drewnie.

Typowe zdjęcia typu flat lay są ostre, ale eksperymentujecie z głębią ostrości to doda zdjęciu charakteru.

IMG_8052 IMG_8669

Processed with VSCO with a9 preset
Processed with VSCO with a9 preset Dress from jojobride

Proste ściany

Kolejny z bardzo ważnych elementów. Robiąc zdjęcia architektury czy wnętrz pilnujcie, aby ściany były proste. Efekt walących się ścian i budynków nie jest nigdy pożądany. Zdjęcie można delikatnie wyprostować w obróbce.

IMG_4295-2 copy IMG_4295 copy IMG_4174 copy IMG_4174 copy

Ludzie

Uwielbiam fotografować ludzi, ale na całe dnie spędzam na fotografowaniu miejsc. Nie lubię siebie na zdjęciach dlatego nie znajdziecie ich na blogu zbyt wiele. Jeśli czasami chcę dodać życia kadrom to ustawiam statyw i samowyzwalacz i robię sobie zdjęcie z tyłu na tle widoku, albo w odwiedzanym miejscu. Na takich zdjęciach pięknie wyglądają kapelusze. Jest to świetny patent kiedy macie dzień gorszych włosów, albo nie chce się Wam malować do zdjęcia, po prostu pozujecie tyłem. Tutaj ważne są proporcje, osoba fotografowana powinna być w centralnej części kadru, wtedy zdjęcie ma dobre proporcje. Oczywiście warto a nawet trzeba eksperymentować, ale centralne ustawienie na początek jest najlepsze. Takie zdjęcia idealnie sprawdzą się w podróży, popróbujcie.

Kolejnym patentem jest fotografowanie ludzi na godzinę po wschodzie słońca i godzinę przed zachodem słońca, zakładając, że dzień jest bezchmurny. Wtedy uzyskacie rewelacyjny odcień skóry, piękne refleksy we włosach, naprawdę niewiele trzeba aby uzyskać powalające zdjęcia.

Jeśli fotografujecie ludzi we wnętrzach, to pamiętajcie, aby źródło światło skierowane było na twarz osoby, czyli model powinien patrzeć na okna. Wtedy twarz będzie doświetlona i portret wyjdzie pięknie.

Bardzo lubię zdjęcia całej sylwetki czy stylizacji na tle kolorowych drzwi garażu czy elementu architektury. Wtedy w efekcie skupiamy się na osobie, a nie na rozpraszającym tle.

Pewnie mogłabym pisać o tym godzinami, myślę ze ludzie zasługują na osobny post:)

IMG_3991 copy

IMG_9869 IMG_4774

IMG_2970 copy

Oczywiście nie wyczerpałam tematu, wręcz tylko go zaczęłam. Nie wiem do końca co będzie Was najbardziej w tej kwestii interesowało, dlatego na początku skupiłam się na moich trickach i ważnych zasadach. Jeśli macie jakiekolwiek pytania zadawajcie je w komentarzach. Będę rozwijała ten cykl zgodnie z tym co będzie dla Was najciekawsze. Bo w sumie dla mnie temat jest tak szeroki, że mogłabym pisać o wszystkim i cały czas;)