IMG_9895 IMG_3529 copyJest to jeden z tych postów, który pisze w odpowiedzi na dziesiątki pytań od Was o to jak wypożyczamy auta za granicą. Postanowiłam w tym poście opisać Wam krok po kroku całą procedurę. To jakie firmy polecamy, jakie ubezpieczenia, jakie mamy tricki. Na co się nacięliśmy i przed czym ostrzegamy. Tysiące przejechanych kilometrów po Polsce również skłoniły mnie do stworzenia podpunktu dedykowanego temu zagadnieniu. Więc jeśli szukacie moto wskazówek podróżniczych to jestem.

Post stworzyłam we współpracy z Santander Consumer Bank, gdyż mają super produkt dla wszystkich zmotoryzowanych: TurboKARTA, którą właśnie testujemy. Co zyskujemy korzystając z TurboKARTY:

– to karta kredytowa, więc można wypożyczać auta online, płacić za codzienne zakupy, też zbliżeniowo, płacić w Internecie – więc wszystko, czego można oczekiwać od karty.

–płacąc TurboKARTĄ otrzymujemy money back w wysokości 3% wartości zakupów zrobionych na stacjach paliw i 1% wartości zakupów zrobionych w pozostałych sklepach. Oznacza to tyle, że bank zwróci nam tą wartość na naszą kartę. Łącznie oszczędności roczne mogą sięgnąć nawet 360 zł. Funkcja money back obowiązuje na całym świecie, więc bardzo fajnie, nam się przydało. Nie musieliśmy się też martwieć o wymiane waluty, bo płaciliśmy za zakupy kartą.

– Posiadacze TurboKARTY w pakiecie otrzymują też bezpłatny dostęp do usługi Car Assistance. W razie wypadku, awarii, czy kradzieży samochodu mogą liczyć na szeroką pomoc – zorganizowaniesamochodu zastępczego, zakwaterowanie w hotelu, a nawet opiekę nad dziećmi. Kierowcy mogą również korzystać z Serwisu Informacyjnego (dostępnego 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu), który przekaże im informacje o podróży, pogodzie, czy poinstruuje jak postępować podczas sytuacji awaryjnych. Dzięki tym usługom, podróżujący mogą czuć się bezpieczniej na drodze.

Ta karta, jak wszystkie karty kredytowe na rynku, posiada okres bezodsetkowy, w tym przypadku do 54 dni. Natomiast fajne jest to, że używając karty możemy za nią nie płacić.

Jak widzicie karta ta została skrojona pod kierowców i jeśli dużo jeździcie po Polsce i Europie będzie świetnym rozwiązaniem.

 WYPOŻYCZANIE AUTA ZA GRANICĄ

Odkąd mamy Teo bardzo często wypożyczamy auta już na lotnisku po przylocie. Jest nam wygodniej i szybciej dostajemy się do celu. Jednocześnie samochód daje nam wolność podróżowania i zwiedzania okolicy. Dzięki temu wypracowaliśmy sobie swoje metody i ulubione firmy, które sprawdzają się najlepiej. Samochody wypożyczaliśmy we Włoszech, Austrii, Niemczech, Portugalii, Francji, Hiszpanii, na Wyspach, w Stanach i w Kanadzie, a nawet w Maroko. Praktycznie wszędzie, gdzie byliśmy.

IMG_9374 IMG_9224 IMG_9894

REZERWACJA ONLINE

Auto zawsze wypożyczamy online, sporo przed wyjazdem. Tak naprawdę im wcześniej tym taniej będzie. Z półrocznym wyprzedzeniem to naprawdę spora oszczędność. Do rezerwacji auta potrzebna jest karta kredytowa i jeśli użyjecie TurboKARTY to bezodsetkowy okres spłaty wynosi 54 dni, a to odpowiednio wcześniej, aby auto wynająć dużo taniej.  Korzystamy ze strony rentalcars i działa ona bez zarzutu. Można sprawdzić opinie o firmie, ceny, samochody, wszystko. Pamiętajcie, aby wszystko dokładnie sprawdzać. Bardzo ważne jest miejsce odbioru auta, droższe firmy zazwyczaj mają swoje punkty na lotnisku, tańsze poza. Jeśli możecie iść to nie ma sprawy, jeśli nie, to zwróćcie na ten szczegół uwagę. Cena wynajmu zależy od tego z jakim wyprzedzeniem rezerwujemy auto, na jak długo i jakiej klasy. Ale również od tego gdzie odbieramy auto i gdzie zamierzamy je oddać. My często wynajmujemy auto na jednym lotnisku, a oddajemy w jednym z miast, które jest na naszej trasie. Ale wtedy ta usługa jest płatna dodatkowo i tylko niektóre firmy mają taką opcję, więc zwróćcie na to uwagę.
Nie wybierajcie zawsze najtańszych opcji, jeśli coś jest dużo tańsze niż inne oferty, to z naszego doświadczenia coś jest z firmą nie tak. Samochód będzie gorszy, fotelik mniej bezpieczny, a karoseria porysowana (co potem może być problemem przy oddawaniu auta). Za samochód płaci się z góry, ważne przy rezerwacji jest posiadanie karty kredytowej, gdyż wypożyczalnia zabezpiecza zawsze jakąś kwotę na wypadek zniszczeń auta. Tutaj sprawdzi się świetnie TURBOkarta, bo spełnia wszystkie wymagania. Jeśli nie chcecie rezerwować online przez rentalcars, zawsze możecie wynająć auto bezpośrednio na lotnisku, oraz przez strony wypożyczalni.
Przykładowe koszty wypożyczania aut w różnych krajach (zawsze bierzemy combi z fotelikiem, średnia klasa, rezerwujemy z około 3 miesięcznym wyprzedzeniem):
Niemcy- 5 dni- 1200 złotych
Portugalia – 12 dni – 800 złotych
Barcelona – 2 dni- 600 złotych
Andaluzja – 10 dni – 1000 złotych
Wyspy Kanaryjskie – 12 dni – 1000 złotych
Grecja 8 dni – 800 złotych

JAKIE AUTO WYBRAĆ?

Wybierając auto nie wybieramy konkretnego modelu, ale kategorię aut. Przykładowo rezerwujecie Fiata 500, ale na miejscu możecie dostać auto o podobnej klasie, gdyż akurat wszystkie Fiaty 500 wyjdą. To standard, my chyba jeszcze nigdy nie dostaliśmy nigdzie tego samochodu, który wybieraliśmy pierwotnie. Na rentalcars samochody są oznaczone poprzez ilość osób oraz pojemność bagażnika. Jeśli jesteście we dwoje wystarczy Wam małe auto, jeśli z rodziną, to szukajcie większego.

ODBIÓR AUTA

Po wylądowaniu na lotnisku, kierujecie się z wydrukowanym potwierdzeniem wynajmu do okienka wypożyczalni. Zazwyczaj jest trochę osób w kolejce i cały proces aż do momentu odjechania autem trwa od 30- 45 minut. To wszystko zależy od lotniska. W Niemczech poszło do błyskawicznie, a w Grecji trwało ponad godzinę. Przy okienku załatwiacie formalności, podpisujecie papiery. Następnie kierujecie się na parking do kolejnego okienka gdzie wydawane jest Wam auto. Pamiętajcie, że nie musicie zgodzić się na to auto które zaproponuje Wam przedstawiciel, możecie w danej klasie aut za którą zapłaciliście potrzebować innego auta. Przed odbiorem auta sprawdźcie dokładnie jego stan, wszystkie rysy, uszkodzenia musza być dokładnie wpisane w kartę odbioru. Z naszego doświadczenia jest tak, że 1 na 10 razy trafi się ktoś upierdliwy i przy oddawaniu auta zapłacicie za rysę której nie zrobiliście, a która nie została wpisana do protokołu przy odbiorze. My czasami na wszelki wypadek robimy zdjęcia auta przy odbiorze, aby potem mieć dowód, że rysy były już wtedy. Raz zdarzyła nam się tylko sytuacja, że właśnie za taką “nie naszą” rysę musieliśmy zapłacić, ale cała firma wydawała się mocno naciągana. Był to GOLDCAR w Maladze. Więc ostrzegam.

FOTELIK DLA DZIECKA

Już przy rezerwacji auta zaznaczcie, że chcecie fotelik dla dziecka. Ceny fotelików bardzo różnią się w zależności od krajów. I zazwyczaj nie są jakieś fajne. Najlepszy fotelik mieliśmy w Niemczech, a w krajach południowych raczej zniszczone i średniej klasy. Wyjątkiem jest Portugalia. działa to w ten sposób, że jeśli macie wybrany przy rezerwacji fotelik, to obsługa wydająca Wam auto na parkingu wydaje też fotelik. Zawsze możecie iść z gościem do przechowalni i wybrać najlepszy fotelik dla Waszego dziecka. Zdarzają się takie, które się rozkładają. My zawsze na taki polujemy. Nie ma szans na foteliki tyłem do kierunku jazdy, a bardzo szkoda. Nie ma również zazwyczaj fotelików z bazą, więc trzeba samodzielnie zamontować fotelik na pasach. Zazwczaj obsługa nie zrobi tego za Was, gdyż zgodnie z prawem jest to odpowiedzialność wynajmującego auto i trzeba fotelik zawsze zamontować samodzielnie. Dla nas to zawsze duży stres i szukamy modelu fotelika w googlu i montujemy zgodnie z instrukcją, zajmuję to chwilę czasu. Super wspominam Portugalię, gdzie na lotnisku był ekspert Chicco, który dopasowywał foteliki do dziecka i montował je, aby było jak najbezpieczniej.

NA LOTNISKU

Samochód możecie wypożyczyć także, bez wcześniejszej rezerwacji online, po prostu podchodząc do okienka na lotnisku. Ceny jednak są wtedy wyższe i nie macie pewności czy będą auta, ale zazwyczaj jednak są. Jest to opcja na ostatnią chwilę, ale działa:)

W MIEŚCIE

Wypożyczalnie mają również swoje oddziały w miastach i możecie samochód wypożyczyć w ten sposób. Jednak wybór jest zawsze dużo mniejszy niż na lotnisku, a ceny wyższe.

SPRAWDZONE WYPOŻYCZALNIE

Większość wypożyczalni z których korzystaliśmy sprawdziła się bez zarzutu, ale kilka razy nie było wesoło, więc chciałam was ostrzec.
NAJGORSZE WYPOŻYCZALNIE
GOLDCAR w Maladze
Nie dość, że wmówili nam rysę, której nie zrobiliśmy i obciążyli kartę na 250 euro kary, to jeszcze po czasie wysłali nam mandat, którego nie dostaliśmy i również obciążyli naszą kartę, NIE POLECAM!
ULUBIONE WYPOŻYCZALNIE
Budget
Najczęściej wybierana przez nas, dobre ceny i super stan aut
Avis
To jedna z droższych opcji, ale jeśli szukacie jakiegoś super auta i super obsługi, to tu ją znajdziecie. Zazwyczaj wybieramy Avis w tańszych krajach, jak Grecja, wtedy są tam lepsze auta.
Enterprise
Bardzo polecam, super ceny i dobre auta
FireFly
Korzystaliśmy we Włoszech i świetnie się sprawdziła
CIRCAR
Najlepsza opcja na Wyspach Kanaryjskich, świetne auta, dobre ceny i mają wszędzie swoje oddziały, jeśli wybieracie się na Kanary to tylko CIRCAR

UBEZPIECZENIE

Przy rezerwacji auta zawsze można dokupić ubezpieczenie na wypadek szkód czy wypadku. Jest to dość droga zabawa i my często w ramach oszczędności rezygnowaliśmy z ubezpieczenia. Ale rok temu koleżanka poleciła nam duże ubezpieczenie roczne na wszystkie wynajmowane auta w tym okresie i ono sprawdziło się super.

W TRASIE

Drogi w Europie są naprawdę świetne, praktycznie wszędzie jeździ się autostradami. Jednakże autostrady są płatne i w zależności od kraju ceny różnią się. Najlepiej w Europie jeździ się nam po Włoszech, gdzie nawet między małymi miastami jest świetna infrastruktura. Wynajmując samochód pamiętajcie o poinformowaniu wypożyczalni o chęci przekroczenia granicy autem, albo dalekiej podróży jeśli macie ją w planach, od tego zależy cena auta i wartość ubezpieczenia.

PARKING W MIASTACH

Jeśli wynajmujecie auto to pomyślcie o parkingu. Mieszkanie z parkingiem czy hotel z miejscem parkingowym to wtedy must. My nie pomyśleliśmy o tym w Maladze i okazało się, że nie ma gdzie parkować w mieście, są tylko parkingi miejskie, gdzie doba kosztowała między 20-25 euro. To niezły dodatkowy koszt do wynajmu auta. W Barcelonie było jeszcze drożej, bo nawet 40 euro za dzień parkingu w mieście. Dlatego jeśli chcecie zwiedzać jakiś region i dużo jeździć to szukajcie noclegów pod miastem albo w małych miasteczkach. Jeśli chcecie bardziej zwiedzać duże miasta, to postawcie na komunikacje miejską i odpuście auto.

NA CO UWAŻAĆ

– na zbyt tanie wypożyczalnie, jeśli coś jest dużo tańsze niż inne oferty, to znaczy, że jest jakiś powód
– na miejsce odbioru auta na lotnisku, aby nie było zbyt daleko
– na rysy na aucie przy odbiorze, warto sprawdzać w jakim stanie jest auto, zrobić ewentualne zdjęcia i nie dać się naciągnąć na nie swoją rysę
– im wcześniej wynajmiecie auto tym niższą cene zapłacicie
-do rezerwacji auta niezbędna jest karta kredytowa, np: TURBOKarta

PODRÓŻE NASZYM SAMOCHODEM PO POLSCE I PO EUROPIE

Oprócz podróży zagranicznych zwiedzamy całą Polskę naszym samochodem. Zdarza nam się także, jechać gdzieś dalej. Bardzo to lubimy, ponieważ wszystko jest na naszych warunkach, pakujemy co chcemy (albo ile pomieści bagażnik) i możemy ruszać przed siebie. Jest wiele fajnych kierunków w Polsce i w Europie do których najwygodniej dojechać jest właśnie samochodem. O naszych podróżniczych doświadczeniach samochodowych więcej poniżej.

IMG_0347 IMG_3374 copy IMG_8109 copy

PRZEGLĄD

Przed daleką trasą warto zrobić przegląd auta, chyba, że robicie je regularnie. Upewnić się, że wszystko będzie ok i nic Was nie zaskoczy. Zawsze regularnie zmieniamy opony. Jeśli jedziemy w góry pakujemy łańcuchy ( w Polsce też, bo domy i hotele czasami mają strome podjazdy).

TANKOWANIE

Tankujemy zawsze na dużych, sieciowych stacjach. Często w mniejszych miejscowościach w Polsce nie ma stacji benzynowych na trasie, a jeśli są to jakieś lokalne. Dlatego my planujemy trasę i tankowanie już z góry, szczególnie podróżując z Teo. Fajna jest opcja którą oferuje  karta Visa TurboKARTA,  posiadacze płacąc nią otrzymują money back w wysokości 3% wartości zakupów opłaconych kartą na stacjach paliw i 1% wartości wszystkich zakupów opłaconych kartą poza stacjami paliw.

WYBÓR TRAS 

Podróżujemy z Teo, dlatego bardzo zależy nam na jego wygodzie. Kiedy był mały wybieraliśmy głównie trasy do 3 godzin jazdy, wbrew pozorom z Warszawy, to bardzo dużo fajnych kierunków. Stopniowo zwiększaliśmy je do 5 godzin. Przy dłuższych trasach zagranicznych planujemy zawsze noclegi. Zazwyczaj po Polsce wybieramy trasy głównie autostradami i jak najmniej drogami lokalnymi, czasami mimo iż dłużej to szybciej jesteśmy na miejscu. Ja już na etapie planowania wyjazdów myślę o dojeździe, celowo nie odwiedzamy miejsc, gdzie będziemy jechali super długo i lokalnymi drogami, bo wszyscy jesteśmy u celu mega zmęczeni i to bez sensu.

IMG_0342 IMG_3356 copy

BEZPIECZEŃSTWO

Wiadomo, że bezpieczeństwo na trasie jest najważniejsze.  Mamy OC i AC, wybieramy zawsze duże trasy. Godziny w ciągu dnia. Teoś jeździ w super foteliku tyłem do kierunku jazdy. Oczywiście nie da się uniknąć wszystkich sytuacji, ale warto zrobić wszystko co w naszej mocy, aby tak było. Posiadacze TurboKARTY w pakiecie otrzymują bezpłatny dostęp do usługi Car Assistance. W razie wypadku, awarii, czy kradzieży samochodu mogą liczyć na szeroką pomoc – konsultanci zorganizują samochód zastępczy, zakwaterowanie w hotelu, a nawet opiekę nad dziećmi. Kierowcy mogą również korzystać z Serwisu Informacyjnego (dostępnego 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu), który przekaże im informacje o podróży, pogodzie, czy poinstruuje jak postępować podczas sytuacji awaryjnych. Dzięki tym usługom, podróżujący mogą czuć się bezpieczniej na drodze.

POSIŁKI

Bardzo trudno o dobre jedzenie na trasie. Ja nie cierpię fast foodów i to nie jest dla mnie jedzenie, więc liczę na dobre zajazdy. Aczkolwiek serio, trzeba być niezłym wyjadaczem aby na trasie dobrze trafić. Zazwyczaj pysznie jest na Podhalu, na Mazurach i na Wybrzeżu na trasach i to prawie wszędzie. Natomiast w moim odczuciu fatalnie jest w Polsce Centralnej. Jak trafić na dobre jedzenie na trasie? Sprawdzać opnie, np na Forsequare w okolicy w której jesteście. Sugerować się dużą ilością aut przed knajpą, zazwyczaj świadczy to o dobrym jedzeniu. Ale też wjeżdżać do miast na trasie. Stracicie trochę czasu, ale z mojego doświadczenia lepiej wjechać do miasta i tam zjeść coś pysznego niż zatruć się starymi pierogami w zajeździe. Jeśli macie swoje ulubione miejsca w Polsce na jedzenie w trasie podzielcie się nimi w komentarzach.

ULUBIONE MIEJSCA W POLSCE

Mamy swoich faworytów jeśli chodzi o trasy samochodowe w Polsce i przedstawiam je poniżej. Ale mamy też antyfaworytów. Absurdem jest trasa do Krakowa, która się turbo wlecze, podczas gdy pociąg jedzie 2 i pół godziny. Czy dojazd do Zakopanego, zdarza się nawet 7 godzin. Albo dojazd z Warszawy w Bieszczady, taki sobie. Aczkolwiek powstaje coraz więcej dróg i infrastruktura jest dużo lepsza, dlatego jeździ się coraz przyjemniej.

SOPOT I TRÓJMIASTO

Mega szybki dojazd z Warszawy, autostrada cały czas i jesteśmy nad Morzem. My lubimy też jechać na Hel. O moich propozycjach noclegów przeczytacie w poście MIEJSCA Z KLIMATEM NAD MORZEM

IMG_4196 IMG_3971

WROCŁAW

Jak odkryliśmy w lecie mega szybki dojazd z Warszawy, bo prawie 3 h i jesteśmy na Dolnym Śląsku.

IMG_6345 copy IMG_6381

DOLNY ŚLĄSK

Tylko 3 h drogi do Wrocławia a potem godzinka do jednego z pięknych miejsc z klimatem. Piękne okolice i super dojazd. Jeśli szukacie noclegu sprawdźcie mój post o MIEJSCACH Z KLIMATEM NA DOLNYM ŚLĄSKU.

IMG_6658 copy IMG_6522 copy

WARMIA I MAZURY

Tutaj wprawdzie nie ma autostrady, ale z Warszawy na Mazury jedzie się szybko, bo około 3h, a drogi są niezłe. Jeśli szukacie noclegów w tej okolicy to sprawdźcie mój post o MIEJSCACH Z KLIMATEM NA WARMII I MAZURACH

IMG_9962 IMG_0014

 

ULUBIONE MIEJSCA W EUROPIE

W zależności od tego gdzie mieszkacie wybieracie pewnie trasy zagraniczne. Ja będę pisała o Warszawie, bo my zazwyczaj startujemy stąd plus większość moich czytelników jest właśnie ze Stolicy.

WŁOCHY

Nasz ulubiony kierunek zagraniczny samochodem. Bardzo łatwo dostaniecie się z Polski do Wenecji, do Werony, nad Gardę, do Południowego Tyrolu, w Dolomity, do Toskanii czy nad Cinque Terre. Drogi we Włoszech są rewelacyjne. Polecam tą destynacje.

IMG_3153 IMG_3097

AUSTRIA

Mega blisko z Polski i mega wygodnie, polecam Solden ale również przepiękne Hallstat, Salzburg oraz Wiedeń.

IMG_9298 copy IMG_9470 copy IMG_9368 copy

NIEMCY

Najbliżej, można jechać z Warszawy na Poznań i płynnie dostać się na niemieckie drogi. Polecam Berlin, Bawarię, Kolonie, Hamburg oraz Sylt.

IMG_9925

 BAŁKANY

Jeden z najpiękniejszych kierunków jakie można obrać samochodem z Polski. Oczywiście Chorwacja, Słowenia, Czarnogóra. Te tereny są takie piękne!

WĘGRY

Trochę niedoceniany kierunek, ale Węgry mają mega dużo do zaoferowania. Gorące źródła i pyszne wino oraz treściwe jedzenie. Bardzo lubię Budapeszt i Eger.

HOLANDIA

Holandia to przepiękny kraj pełen inspirujących miast i miasteczek, rewelacyjny samochodem.

FRANCJA

To już kawałek drogi, ale podróż wzdłuż Lazurowego Wybrzeża i Prowansja to brzmi jak świetny pomysł na wakacje.

SKANDYNAWIA

Skandynawia to bardzo drogi kierunek i fajnie zwiedzać go samochodem, a najlepiej kamperem.

 

 

 

Nie ma więcej wpisów