IMG_1067

Czy macie czas, aby czytać książki? Statystyki pokazują, że przeciętny Polak czyta średnio jedną książkę rocznie. Zatrważające. Dobrze napisana książka inspiruję, rozwija i przenosi w czasie i przestrzeni. Zresztą, to banał. Wiadomo, że tak jest. Zebrałam książki które polubiłam w to lato, ale też takie które kocham od lat (bo nigdy jeszcze żadnego wpisu książkowego u mnie nie było) i mam nadzieję, że znajdziecie masę inspiracji.

Wpis stworzyłam we współpracy z InkBOOk, to fajny, polski czytnik do książek. Jest leciutki, mały, poręczny. Uwielbiam czytniki, nie wyobrażam sobie wozić sterty ciężkich książek na wakacje, kiedy w walizce liczy się każdy kilogram. Jest ze mną zawsze, bo ja lubię czytać w parku, na plaży, w knajpach. Ekran świetnie się sprawdza i nie odbija światła, nawet w bardzo słoneczne dni. Kiedy jest ciemno można go podświetlić i zmienić temperaturę światła. Urządzenie ma system Android i wbudowane wifi, więc można dowolnie go personalizować i zmieniać. Zainstalować aplikacje jak Legimi czy Google Translate.  Czytnik pomieści 4 GB książek, ale można zainstalować dodatkowo kartę miniSD. Ja lubię proste czytniki, bo czytnika używam tylko do czytania, nawet nie podłączam go do wifi. I ten to jak na razie mój numer jeden, bo bardzo fajnie się nim nawiguję, można używać ekranu dotykowego, ale też klawiszy. Cena jest super atrakcyjna, więc to świetny pomysł na prezent. Zresztą czytnik czytnikiem, ale najważniejsze są książki. Jakie Wy polecacie?

Czytnik InkBOOK LUMOS kupicie tutaj

 

ÓSME ŻYCIE  Nino Haratischwili

OD WYDAWNICTWA: Początek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszi zanurz się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci.

Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn.

ODE MNIE: Wspaniała książka, totalnie wciągająca, pięknie napisana. Zachwyca plastycznością opisów, ale bez zbędnego przynudzania. Bohaterowie są świetnie skonstruowani, można się z nimi utożsamić i kibicować im, kiedy mierzą się z rzeczywistością. Wraz z czytaniem tej książki przyszła mi miłość do Gruzji i Gruzinów.IMG_1085

NIEMIECKI BĘKART Camila Lackberg

OD WYDAWNICTWA: Piąta część bestsellerowej sagi kryminalnej w interpretacji Marcina Perchucia

Jakie tajemnice z przeszłości mogą tłumaczyć dzisiejsze złe postępki? Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie daje spokoju Erice, która w końcu postanawia odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym medalu. Jednak mężczyzna zachowuje się dziwnie, nie potrafi odpowiedzieć na jej pytania, a w dwa dni później zostaje zamordowany. Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw?

ODE MNIE: Uwielbiam serię kryminałów Camilii Lackberg, przeczytałam całą. Jeśli jeszcze nie mieliście żadnej w rękach to zacznijcie od “Księżniczki z lodu” która jest pierwsza. Losy bohaterów przeplatają się przez całą sagę i są głównym wątkiem fabuły. Zagadki kryminalne są świetnie skonstruowane, a rozwiązania dość niebanalne. Pięknie zaprezentowana jest Szwecja i codzienność mieszkańców oraz ich zwyczaje. “Niemiecki Bękart” jest moją ulubioną częścią bo zawiera elementy II wojny światowej i dużo odniesień do nazizmu, a ten temat od zawsze bardzo mnie interesuje.

IMG_1121

 

MINDHUNTER John Douglas

OD WYDAWNICTWA:

“Wejść w umysł myśliwego. To moja rola. Kiedy patrzę na tłum ludzi w galerii handlowej, wypatruję ofiary. Próbuję rozpoznać, kogo będzie najłatwiej schwytać. Muszę poczuć dreszczyk emocji, który odczuwa polująca bestia. Tylko tak będę mógł ją złapać”.

Mroczna książka Johna Douglasa – jednego z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI.

Douglas badał miejsca zbrodni dokonywanych przez najgroźniejszych psychopatów, próbował przewidzieć kolejne ruchy seryjnych morderców i stawał z nimi oko w oko. Stał się pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze. Teraz dzieli się opowieściami o swoich najsłynniejszych śledztwach i ryzykownych próbach wniknięcia w najmroczniejsze zakamarki umysłów psychopatów.

Żeby złapać seryjnego mordercę, musisz spojrzeć na świat jego oczami. Musisz zacząć myśleć jak bestia.

ODE MNIE: Ale to jest dobre! Obłędnie napisane, totalnie wciągająca książka o początkach pracy profilerów. Czy to nauka czy wróżenie z fusów? Turbo interesujące, trochę mroczne, ale przez to pełnokrwiste. Na Netflixie jest świetny serial na podstawie książki. To nie jest lekka książka, którą wciągniecie w jeden dzień, bo bardzo daje do myślenia i prezentuję naturę człowieka, która jest jednak troszkę rozczarowująca i bardzo mroczna.

IMG_1107

MUZA Jessie Burton

OD WYDAWNICTWA: Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej − lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku… Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być „śpioch”, dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku zaginione w trakcie wojny. Potwierdzają to listy z muzeum Prado oraz fundacji Peggy Guggenheim. Wskutek szczególnego zbiegu okoliczności stenotypistka zatrudniona w galerii, 26-letnia Odelle Bastien, trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936. Losy Harolda Schlossa, Żyda z Wiednia, który pośredniczy w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i niezwykle uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z jej własnym. Czarnoskórej imigrantki z Trynidadu, która choć nagrodzona prestiżowym literackim wyróżnieniem za debiutanckie opowiadanie, z trudem znajduje swoje miejsce w ksenofobicznym Londynie.

ODE MNIE: Tę książkę przeczytałam w tamtym roku. Przyjemnie pokazuję Londyn, nieprzyjemnie dyskryminację jaka dotykała imigrantów w latach 60′ XX wieku, ale na tym wątku się nie skupia. To wszystko jest obok. Książka napisana tak, że przenikają się dwa światy, współczesny dla fabuły głównej (lata 60′) i początki wojny w Hiszpanii. Pozornie nic ich nie łączy, oczywiście okazuję się, że łączy je wszystko. Fajnie się czyta, bo jest trochę tajemnicy, trochę historii i piękne miejsca.

IMG_1110

IMG_1113

GENIALNA PRZYJACIÓŁKA Elena Ferrante

OD WYDAWNICTWA: Turyn, czasy współczesne. Elena Greco, kobieta sześćdziesięcioletnia, dowiaduje się przez telefon, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Z neapolitańskiego mieszkania Lili zniknęły także wszystkie jej osobiste rzeczy, począwszy od ubrań i szczotki do włosów, a skończywszy na zdjęciach, dokumentach czy starych rachunkach. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte zeszłego wieku, do przedmieść Neapolu.

Niezwykła opowieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc.

ODE MNIE: Moja miłość do Neapolu i tamtego regionu jest nieskończona. Świetnie napisana, intrygująca historia opisana na tle ciężkich czasów zaraz po wojnie. To nie jest przyjemna opowiastka. Pokazuję bardzo ciężką sytuacje w rodzinie, biedę, przemoc i chęć wyrwania się z tego świata przez dwie dziewczynki. Ktoś kiedyś powiedział: Zobaczyć Neapol i umrzeć. Mieszkańcy Neapolu dodają: bo żyć się nie da.

 

IMG_1104

IMG_1105

ŚLEPNĄC OD ŚWIATEŁ Jakub Żulczyk

OD WYDAWNICTWA:

Zagadkowa, dynamiczna miejska odyseja, pełna zaskakujących zwrotów akcji i splotów wydarzeń, skłaniająca do zastanowienia, co znaczą w dzisiejszych czasach podstawowe wartości: miłość, przyjaźń czy wierność. A może raczej… ile kosztują?

Zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze. O nic innego. Ktoś może powiedzieć ci, że to niska pobudka. To nieprawda – oświadcza bohater najnowszej powieści Jakuba Żulczyka. Ten młody człowiek przyjechał z Olsztyna do Warszawy, gdzie prawie skończył ASP. By uniknąć powielania egzystencjalnych schematów swoich rówieśników – przyszłych meneli, ludzi mogących w najlepszym razie otrzeć się o warstwy klasy średniej, niepoprawnych idealistów – dokonał życiowego wyboru według własnych upodobań: Zawsze lubiłem ważyć i liczyć.

Waży więc narkotyki i liczy pieniądze jako handlarz kokainy. W dzień śpi, w nocy odbywa samochodowy rajd po mieście, rozprowadzając towar, ale także bezwzględnie i brutalnie ściągając od dłużników pieniądze, przy pomocy odpowiednich ludzi. Jego klientów, zamożnych przedstawicieli elity finansowej i kulturalnej, łączy przekonanie, że: Kokaina i alkohol kochają cię najbardziej na świecie. Bezwarunkowo. Jak matka, jak Jezus Chrystus.

ODE MNIE: Rewelacyjnie napisana książka. Żulczyk jest oficjalnie najśmieszniejszy, najinteligentniejszy i najsprytniejszy jeśli chodzi o zabawę słowem. To nie jest lukrowany obrazek Warszawy. To są już duże pieniądze, duże imprezy i zupełnie nieznany świat. Podobno bohaterowie książki to celebryci, których wszyscy znamy i czytając łatwo domyślić się o kogo chodzi. Niedługo pojawi się świetnie zapowiadający się serial na podstawie książki.

IMG_1127

PANI EINSTEIN Marie Benedict

OD WYDAWNICTWA: Jesień 1896 roku. Mileva ma dwadzieścia jeden lat i jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczyna studia fizyczne na uniwersytecie w Zurychu. Uważa, że jej kalectwo przekreśla szanse na miłość. Postanawia w pełni poświęcić się nauce. Jest nieprzeciętnie inteligenta, ambitna i zamierza wiele osiągnąć. Studiujący z nią Albert zakochuje się w jej niezwykłym umyśle i niedoskonałym ciele. W ich małżeństwie jest miejsce nie tylko na miłość, ale też na wspólną pasję.
Kilkanaście lat później świat zachwyca się odkryciami Einsteina. Nikt nie pyta jak ich dokonał, nikt nie wspomina o Milevie.

ODE MNIE: Książka, która uświadamia, że często pomijamy osoby, które stoją za wielkimi twórcami. Żona Ensteina była kimś więcej niż żoną gotującą obiady. Piekielnie inteligentna wpłynęła na każdą dziedzinę jego życia. Lubię książki oparte na faktach, bo w sumie życie pisze najciekawsze scenariusze.

IMG_1118

OJCIEC CHRZESTNY Mario Puzo

OD WYDAWNICTWA:

Jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, zekranizowana przez Francisa Forda Coppolę z genialnymi rolami Marlona Brando i Ala Pacino. Porywająca opowieść o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci.

Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Sprawuje rządy żelazną ręką, a ci, którzy nie podporządkowują się jego decyzjom, nie mogą liczyć na łaskę. To człowiek honoru, ale zarazem tyran i szantażysta, który wśród wrogów wzbudza strach, a wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny, szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, niezwykle opłacalnym interesie – handlu narkotykami – wchodzi w ostry konflikt z cosa nostrą. Przyszłość rodziny może uratować tylko najmłodszy syn Vita, Michael, bohater wojenny, który z brudnymi interesami nie chciał mieć nic wspólnego. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego?

ODE MNIE: To moja ukochana książka ze wszystkich. Mój numer jeden niezmiennie od lat. Nowojorska mafia, pełnokrwiste postaci, świetnie napisana. Nie można się oderwać. Opowieść o zasadach, miłości, dumie, arcydzieło. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że nie czytaliście to go go go!

IMG_1125

DZIEWCZYNY Z POWSTANIA Anna Herbich

OD WYDAWNICTWA:

Sławka do dziś żałuje, że nie pocałowała młodego powstańca, który się w niej kochał.
Halina urodziła synka tuż przed godziną „W” i cudem ocaliła mu życie.
Zosia złamała konspiracyjne zasady i zdradziła swoje imię ukochanemu.

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Godzina „W” zastała kobiety w codziennych sytuacjach: na ulicach, w szkołach, w domach. Walczyły wszystkie, każda na swój sposób. Ratowały rannych, chroniły swoje dzieci, chwyciły za broń. Umawiały się na randki w cieniu spadających bomb, brały śluby w białych kitlach sanitariuszek zamiast sukien. Odniosły największe zwycięstwo – przeżyły.
ODE MNIE: Cykl opowieści o kobietach, które wzięły udział w Powstaniu Warszawskim. Książka napisana z perspektywy codzienności, ot, ktoś się zakochuje, ktoś rodzi dzieci, ktoś postanawia coś zmienić w życiu, ale to wszystko w czasach Powstania, które było totalnym trzęsieniem ziemi. Polecam tym, którzy lubią tematykę historyczną. Szybko się czyta, długo zostaje w pamięci.

IMG_1099

MINIATURZYSTKA Jessie Burton

OD WYDAWNICTWA:

Jest październikowe popołudnie 1686 roku, gdy osiemnastoletnia Nella Oortman staje na progu wielkiego domu w bogatej dzielnicy Amsterdamu. Miesiąc wcześniej poślubiła zamożnego kupca, Johannesa Brandta i teraz przybywa, by wprowadzić  się do męża. Lecz zamiast niego wita ją mrukliwa i niemiła Marin, siostra Johannesa. Gdy ten w końcu się pojawi, nie poświęci żonie zbyt wiele czasu. Podaruje jej jednak niezwykły prezent:  okazałą drewnianą replikę domu, którą umebluje dla niej tajemniczy miniaturzysta. Podziw dla jego zręczności szybko zastąpi lęk, gdyż drobiazgi wyposażenia i figurki przedstawiające domowników nie tylko odsłaniają ich tajemnice, ale i antycypują straszne wydarzenia, które wkrótce staną się ich udziałem.

Skąd artysta tyle wie o sekretach rodziny Brandtów? Czyż nie są marionetkami w jego rękach, skoro zna ich przyszłość? I kim jest ów nieuchwytny twórca?

ODE MNIE: Młoda dziewczyna dotychczas mieszkająca na wsi przybywa do Amsterdamu, gdzie czeka na nią nowy mąż z zaaranżowanego małżeństwa, bogaty kupiec. Nie tak młoda dziewczyna wyobrażała sobie związek, miłość i codzienność. Ale powoli się w niej odnajduję. Ciekawie zaczyna się robić kiedy dziewczyna otrzymuję prezent w postaci wielkiego kredensu, który skrywa tajemnice. Książka jest fajnie napisana, ciekawie prezentuje Amsterdam sprzed wieków i akcja trzyma w napięciu, jednak niedosyt pozostaje po mało ciekawym zakończeniu. Jednak uważam, że i tak warto przeczytać tę pozycje.

IMG_1137

Nie ma więcej wpisów