Dotychczas miałam taką serię wpisów o serialach, ale ruszam z poleceniami książek. Zawsze uważałam polecanie książek za dość intymne i nie takie masowe, ale kiedy zaczęłam trafiać na kiepskie pozycje i tylko jedna z moich przyjaciółek potrafiła polecić mi dobre książki stwierdziłam, że napiszę Wam co fajnego wpadło w moje ręce w maju. Te mniej udane przemilczę:) Nie są to jakieś super nowości, bo nadrabiam zaległości książkowe. Ale są to świetne, wciągające mocne książki kryminalne. Uwielbiam książki w których jest jakaś tajemnica i zagadka, coś co sprawia, że nie mogę oderwać się od papieru. Nie przepadam za romansami, banalnymi historiami i kiepskim językiem. Wszystkie poniższe wybory są rewelacyjnie napisane. Czekam na Wasze polecenia książek w tym stylu i mam nadzieję, że nowa seria postów przypadnie Wam do gustu.

IMG_1091

KATARZYNA BONDA, Sprawa Niny Frank

Ważne są szczegóły. To na jakiej wysokości na ścianie jest krew, ślady kół na śniegu, odkręcony kurek w wannie. Zawód profilera nie jest w Polsce traktowany priorytetowo, kiedy dochodzi do morderstwa. Ale w książkach Bondy jest zupełnie inaczej. Sprawa NIny Frank napisana jest rewelacyjnie, już od pierwszych kartek historia pochłonęła mnie totalnie. Polecam zacząć przygodę z tą pisarką od tej pozycji.

HEATHER MORRIS, Tatuażysta z Aushwitz

Prawdziwa historia Lalego Sokołowa, który tatuował numery seryjne na ramionach osadzonych w Auschwitz. Sędziwy staruszek mieszkający w Australii dopiero po 50 latach zdecydował się opowiedzieć o czasach Holokaustu, a spisała to dociekliwa autorka. Czasy pobytu głównego bohatera w obozie Aushwitz opisane są z ogromną dokładnością, przywołane historie są potwierdzone i to w tej książce podobało mi się najbardziej. Najmroczniejsze lata historii świata i jeden człowiek, który dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności przeżył i opowiedział o swoich losach. Do połknięcia w 2 dni.

HARRIET TYCE, Krwawa Pomarańcza

Fajnie napisany thriller, nie jakieś niewiadomo co szczerze powiem, ale jak na książkę na którą trafiłam przypadkowo to czytało się bardzo dobrze. Historia prawniczki, która ma problem z alkoholem, z mężem, ze sobą , z kochankiem, z pracą. Ale okazuję się, że to wszystko nie jest tak jednoznaczne. Generalnie ma dziewczyna skłonność do samodestrukcji:)

CAMILA LACKBERG, Złota Klatka

Pierwszy thriller Camili Lackberg, którą uwielbiam. Przeczytałam wszystkie jej kryminały i jeśli ich nie znacie to koniecznie do nadrobienia. Piszę wspaniale, tworzy bogate fabularnie wątki poboczne i świetne historie kryminalne. Miesza czasy współczesne z historią, no serio uwielbiam. Złota Klatka jest zupełnie inna, ale równie dobrze napisana. To historia kobiety, pozornie bardzo szczęśliwej żony , bardzo bogatego i wpływowego mężczyzny, która nagle zostaje sama bez niczego. Wszystko wali się, kiedy ginie jej córka, która nie wraca z rejsu na który zabrał ją mąż. Książka jest bardzo pokrzepiająca, pokazuję siłę kobiet, pokazuję wsparcie jakie dają sobie kobiety i przypomina mi serial “Big Little Lies”.

ZYGMUNT MIŁOSZEWSKI, Ziarno Prawdy

Teodor Szacki przenosi się do Sandomierza i pracuję nad tajemniczym morderstwem. Kompletne niebanalnie napisana książka, wciągająca fabuła i świetnie przedstawione wątki historyczne. Fajnie zarysowane postaci. Jeden z lepszych polskich kryminałów, nie dziwie się, że zekranizowany.

Nie ma więcej wpisów