Kiedy zadałam pytanie na Instagramie o marzenia w 2020 roku ponad 80% odpowiedzi dotyczyła podróży. “Więcej podróżować” – pojawiało się najczęściej. I oczywiście zdaję sobie sprawę, że wynika to z profilu mojego konta, ale mimo wszystko. Podróżowanie to taka matematyczna zagadka, kiedy wydajemy na nie pieniądze to mnożymy nasze szczęście. Dzisiaj przygotowałam dla Was materiał, za który zabierałam się od lat. Jak planować podróże, aby robić to oszczędniej? Lubię wybierać wygodne loty, piękne miejsca, świetne hotele. Ale nadal można to wszystko robić oszczędniej. W sieci jest już masa poradników jak podróżować tanio. Ale większość porad zupełnie nie sprawdza się w moim przypadku, bo ja nie po to jeżdżę, aby spać na kanapie, nie jeść śniadań w hotelu czy jechać autobusem kilka dni. Been there done that. Jeśli takie podróżowanie jest Wam bliższe, to koniecznie poszukajcie w sieci, są super wartościowe wpisy na ten temat. U mnie będzie o tańszym podróżowaniu, ale kiedy kochasz podróżowanie stylowe i wygodne, takie bardziej w moim stylu, bardzo zapraszam.
Post przygotowałam we współpracy z Citi Handlowy. Mając kartę banku Citi Handlowy możecie korzystać z mega zniżek w programie Citi Specials. Są to zazwyczaj zniżki obniżające koszty pobytu w świetnych hotelach oraz zniżki na rezerwacje auta czy biletu lotniczego. To jest taka wisienka na torcie o której mało kto wie, więc bardzo polecam. Korzystam od kilku lat. Dodatkowo, teraz na start z kartą kredytową Citi Simplicity, po spełnieniu kilku prostych warunków możecie otrzymać voucher 400 zł do Allegro, który dodatkowo może pomóc w spełnianiu noworocznych postanowień – sprawdź, jak skorzystać z oferty.
POZA SEZONEM
To jest najważniejsza zasada którą się kieruję. Jeśli chciecie komfortowo podróżować, w popularne miejsca, do drogich hoteli. To, aby oszczędzić trzeba tam jeździć poza sezonem. My nigdy nie podróżujemy w wakacje i w święta, w Sylwestra prawie zawsze siedzimy w Warszawie. Bo wtedy wszędzie jest najdrożej. Oczywiście pracując na etacie nie można sobie pozwolić na takie rozwiązania, ale to jest metoda którą ja stosuję. Zawsze sprawdzam kiedy wypada szczyt sezonu w miejscach które planuję odwiedzić i wybieram inne miesiące. Europe najlepiej zwiedzać w kwietniu i maju oraz we wrześniu i w październiku. Drogie stolice jak Paryż czy Londyn zawsze odwiedzam w styczniu. Nigdy nie podróżuję w weekendy, bo ceny hoteli są najwyższe z piątku na niedziele, a najniższe z niedzieli na poniedziałek i w środku tygodnia.
ELASTYCZNOŚĆ WOBEC TERMINÓW
Co roku spisuję sobie listę miejsc, które chcę odwiedzić. Mniej więcej rozpisuję te podróże kierując się zasadą odwiedzania ich poza sezonem. A potem elastycznie podchodzę do terminów. Jeśli trafię na promocję lotów na Santorini, a szukałam lotów do Włoch, to lecę na Santorini. Jeśli chciałam lecieć na Bali, a znalazłam promocję do Kalifornii, to Bali poczeka. Taka elastyczność wobec terminów pozwala na dużo tańsze rezerwowanie droższych wyjazdów.
KUPOWANIE Z WYPRZEDZENIEM I NA OSTATNIĄ CHWILĘ
Ta zasada tyczy się zarówno lotów jak i hoteli. Loty warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem, najlepiej 3 miesiące dla lotów po Europie, a 6 miesięcy dla lotów dalekich. Jeśli chodzi o hotele robię tak samo, rezerwuję z bardzo dużym wyprzedzeniem, najczęściej wtedy kiedy kupuję loty. Ale w przypadku hoteli świetnie sprawdza się również zasada rezerwowania na ostatnią chwilę. W ten sposób upolowałam bardzo niską cenę pobytu w Manon Les Suites w Kopenhadze. Nocleg rezerwowałam z dnia na dzień.
UNIKANIE WEEKENDÓW
Pisałam już o tym w pierwszym punkcie, ale powtórzę. Jeśli chcecie odwiedzać naprawdę drogie hotele odrobinę taniej zawsze unikajcie weekendów. Natomiast najniższe ceny są z niedzieli na poniedziałek. Ceny noclegów w hotelach różnią się w skali tygodnia, miesiąca i roku, praktycznie każdy dzień wyceniany jest osobno. Zwróćcie na to uwagę i wybierajcie najtańsze dni.
WYNAJEM AUTA
Auto wynajmujemy zawsze wtedy, kiedy rezerwujemy lot. Wczesna rezerwacja gwarantuje najniższe ceny. Korzystamy z wyszukiwarki rentalcars.com i sprawdzamy wypożyczalnie. Rezerwując samochód nie warto wybierać wypożyczalni która na pierwszy rzut oka jest najtańsza. Poczytajcie opinie. Sprawdźcie jakie wypożyczalnia pobiera kaucje i ile blokuje kasy na karcie kredytowej. To wszystko jest bardzo ważne i decyduje o tym ile finalnie zapłacicie.
Korzystając z Citi Specials możecie zarezerwować auto aż z 10% zniżką przez rentalcars.com TUTAJ, ale też w Citi Specials są zniżki w największych wypożyczalniach, jak Hertz, Budget, SIXT, Europcar, Avis. Koniecznie to sprawdźcie.
NEWSLETTERY
To jest świetny sposób. Zapiszcie się do newsletterów lini lotniczych i ukochanych hoteli, które bardzo chcecie odwiedzić. Promocyjne ceny zdarzają się bardzo często, a będziecie pierwszymi którzy się o nich dowiedzą. Ja w ten sposób zarezerwowałam dużo taniej pobyt w Nomade w Tulum czy hotel w Paryżu. Promocje najczęściej zdarzają się w Black Friday, w Walentynki oraz mniej popularne terminy. Warto z tego skorzystać.
PROMOCJE I KODY ZNIŻKOWE
Noclegi zazwyczaj rezerwuję korzystając z booking.com i airbnb.pl. Takie serwisy mają zazwyczaj jakieś systemy polecające, które pozwalają na skorzystanie ze zniżek. W airbnb jest to kod zniżkowy na pierwszą rezerwacje, z MOJEGO KODU MOŻECIE SKORZYSTAĆ KLIKAJĄC W TEN LINK. Jeśli korzystacie z innych serwisów to wpisujcie zawsze w google zapytanie o kod zniżkowy, pewnie wyskoczą Wam jakieś strony.
W Citi Specials dostępne są zniżki przy rezerwacjach przez portal HRS sprawdźcie tę ofertę tutaj oraz BOOKING.COM, sprawdźcie tutaj.
PORÓWNYWANIE CEN
Ceny noclegów w dobrych hotelach mogą się różnic. Nie tylko w zależności od terminów, dni tygodnia, miesięcy. Ale również ceny mogą być inne na portalach internetowych. Dlatego ja zawsze najpierw sprawdzam dostępność obiektu na booking.com, następnie porównuję cenę pobytu na stronie internetowej hotelu. Często zdarza się, że nocleg zarezerwowany bezpośrednio jest tańszy plus dostępność pokoi jest wyższa bo na portale rezerwacyjne hotel kieruje tylko pulę pokoi. Warto również porównać ceny pobytu między wyszukiwarkami, czyli sprawdzić booking, ale też HRS itd. Różnica może wynosić nawet do kilkuset złotych za pobyt.
MILE LOTNICZE
Warto zbierać mile lotnicze jeśli często latacie, bo te programy dają sporo korzyści. Ja jestem w Miles&More bo najczęściej latam Star Aliance. Co dają mile lotnicze? Możecie zrobić sobie upgrade do business klasy, możecie korzystać z priorytetowej odprawy, możecie wybierać darmowe bilety lotnicze. Oczywiście tych mil trzeba troszkę zebrać, ale ziarko do ziarnka:)
TRYB INCOGNITO
Loty lotnicze zawsze rezerwuję korzystając z trybu incognito w wyszukiwarce. Linie korzystają z ciasteczek i dostosowują ceny do Twoich wyszukiwań. Zazwyczaj cena jest wyższa jeśli już kilka razy sprawdzałeś ceny dla danego kierunku. Tryb incognito daje gwarancję tego, że cena jest faktycznie tą aktualną dla danego kierunku i terminu. Loty rezerwujcie we wtorki i środy, ceny są zazwyczaj niższe niż w weekendy, kiedy wszyscy mają czas na kupowanie w sieci.
WYSZUKIWARKI LOTÓW
Szukając lotów korzystam z wyszukiwarek najtańszych opcji. Najczęściej jest to SKYSCANNER. Sprawdzam jaka linia lotnicza w danym momencie oferuje najtańszy lot i najbardziej rozsądne połączenie. SKYSCANNER ma też fajne opcje obserwowania cen lotów w skali roku. Można szukać lotów po najtańszych miesiącach, po różnych portach docelowych. Nigdy nie rezerwuje lotów w przeglądarce, jakoś nie mam zaufania. Spisuję sobie najtańsze połączenia i przechodzę do stron lini lotniczych i rezerwuję bezpośrednio u nich. Zazwyczaj ceny są jeszcze niższe.
WYNAJMOWANIE NA DŁUŻSZY OKRES
Kiedy nasz synek był mały często podróżowaliśmy zostając w miejscach na kilka miesięcy. Wtedy ceny noclegów są dużo niższe niż przy 2 tygodniowych pobytach. Na airbnb po kilku tygodniach pobytu w większości miejsc nalicza się zniżka. Czasami jest to nawet 50%. Dlatego bardzo opłaca się zostawać w mieszkaniach na miesiąc. Musicie to sprawdzać indywidualnie. Ale my wynajęliśmy mieszkanie w Barcelonie w listopadzie na miesiąc w cenie, którą zapłacilibyśmy za 15 dniowy pobyt. Po prostu po zaznaczeniu miesięcznego pobytu program naliczył zniżkę. Jeśli planujecie zostać w jakimś miejscu dłużej, właśnie na miesiąc piszcie do właścicieli. Często zaoferują Wam dodatkową zniżkę. Im się również to bardzo opłaca kiedy po sezonie mają w wynajmowanym miejscu pewnego lokatora na miesiąc czy dwa.
PORTALE Z BŁĘDAMI BILETOWYMI
Warto śledzić strony, które publikują błędy na stronach z biletami. W ten sposób udaję się często kupić bilet do Nowego Jorku czy nawet dookoła świata w absurdalnie niskiej cenie. Znam takie historie! Najlepsze strony tego typu: www.fly4free.pl, aplikacja pushapp.
KLIMAT
Rozsądek jest bardzo ważny przy rezerwowaniu tanich biletów na koniec świata. Pamiętajcie, że często promocje zdarzają się w okresach w których pogoda na drugiej półkuli jest beznadziejna, są monsuny itd. Dlatego zanim zarezerwujecie loty z super okazji i promocji sprawdźcie pogodę w miejscu docelowym. To mają być tańsze, ale nadal udane wakacje;)
HOTELE W POLSCE
Jeśli chodzi o rezerwacje hoteli w Polsce kieruję się wszystkimi powyższymi zasadami. Aczkolwiek promocje na pobyty zdarzają się bardzo rzadko, prawie nigdy. Wyjątkiem są sieci hoteli. Wszystkie polecane przeze mnie wyjątkowe miejsca w Polsce znajdziecie w moich postach TUTAJ. Korzystając z Citi Specials możecie zarezerwować wyjątkowy hotel w niższej cenie, często są tam dostępne świetne miejsca (oferty zmieniają się w czasie). Teraz wybrałam dla Was najciekawsze:
Życzę Wam wszystkim udanego planowania podróży i realizacji podróżniczych postanowień noworocznych.
Post powstał we współpracy z CITI HANDLOWY