Ogromnie się cieszę, bo przed Wami nowy cykl na moim blogu. Taki na który czekałam naprawdę długo i nad którym pracowałam ostatnio bardzo mocno. Ruszam z WARSZTATAMI FOTOGRAFII OLYMPUS. Będę lekcja po lekcji, co miesiąc uczyła Was jak robić lepsze zdjęcia od podstaw. Postaram się wszystko tłumaczyć bardzo jasno i przystępnie. Przygotowałam mnóstwo zdjęć i przykładów jak uzyskać określony efekt. Na pierwszy ogień wybrałam zdjęcia z rozmytym tłem. Czyli ukochany efekt fotograficzny, który dodaje zdjęciu profesjonalnego efektu i głębi. Jako forma uzupełnienia na INSTAGRAMIE @traveliciouspl będą pojawiać się fotograficzne stories ukazujące kulisy mojej pracy nad wpisem oraz zdjęcia efektów. Będę zapisywać je w wyróżnionych relacjach, dla Waszej wygody. Materiały skierowane są do każdego, również dla amatorów. Już dość jest w Internecie wpisów pełnych trudnych sformułowań, które rozszyfrowują tylko profesjonaliści. Moje wpisy mają być zrozumiałe. Mają być takie, że po przeczytaniu posta nie jesteś w stanie wyrecytować definicji ISO, ale jesteś w stanie zrobić piękne i jasne zdjęcie. Trzymam za Was kciuki!

Cały cykl tworzę pod patronatem marki Olympus. Będę testowała różne aparaty i obiektywy Olympus, sprawdzając które najlepiej wypadają w danych warunkach. Chciałam, aby sprzęt który pokazuję był najlepiej dopasowany do oczekiwań moich czytelników. Bardzo często pytacie mnie o dobry sprzęt w określonej cenie, lekki, solidny i oferujący świetną jakość. Taki, który poleciłabym pasjonatom i amatorom. Takie są aparaty Olympus. Od grudnia testuję ich sprzęt. Najbardziej polubiłam się z Olympusem OM-D E-M1 Mark III i jasnymi obiektywami z serii PRO. Całość jest lekka, ale solidna. Aparat ma cudowny retro design. Ale najważniejsze jest to, że jest wodoodporny, uszczelniony i nie do zdarcia. Robiłam nim zdjęcia w deszczu w Londynie bez konieczności nakładania reklamówki na obiektyw (kto wie, ten wie:). Aparaty i obiektywy są bardzo lekkie, co jest dla mnie ważne podczas fotografowania w mieście. Na końcu posta polecam Wam wybrane przeze mnie aparaty i obiektywy, którymi uzyskacie piękny bokeh. Zapraszam do nauki:)

ZDJĘCIA Z ROZMYTYM TŁEM

O co chodzi?

Głębia ostrości to jeden z najbardziej pożądanych elementów fotografii. To efekt na zdjęciu, który sprawia, że niektóre jego elementy są ostre, a inne rozmyte. Ukazuje się wiele płaszczyzn zdjęcia, co sprawia, że zdjęcie lepiej odzwierciedla rzeczywistość. Dzięki umiejętnemu posługiwaniu się głębią ostrości możemy położyć akcent na wybranym elemencie zdjęcia. Głębia ostrości przepięknie sprawdza się przy portretach, przy zdjęciach typu flat lay, przy zdjęciach domowych, przy zdjęciach produktowych. Wspaniale dobrze posługiwać się tym elementem fotografii, bo pięknie rozmyte tło czyni zdjęcie znacznie bardziej wyjątkowym. Poniżej przykłady zdjęć z rozmytym i ostrym tłem.

Sprzęt

Aby zrobić zdjęcie z rozmytym tłem potrzebujemy przede wszystkim jasnego obiektywu. Takiego, którego wartość przysłony waha się od f 1.2- 2.8, ale ja z mojego doświadczenia polecam niższe wartości, czyli od f 1.2- 1.8. Sam aparat ma mniejsze znaczenie, bo wystarczy, aby miał zmienną optykę, a już daje możliwość uzyskania pożądanego efektu. Najważniejszy jest właśnie obiektyw. Ja na potrzeby tego warsztatu testuję aparat Olympus OM-D E- M1 Mark III oraz kilka obiektywów, które pięknie rozmywają tło. Olympus to system micro 4/3 dlatego wybrałam szerokie obiektywy:

M.Zuiko Digital 17mm F1.8

M.Zuiko Digital ED 17mm F1.2 PRO

M.Zuiko Digital ED 25mm F1.2 PRO

M.Zuiko Digital 45mm F1.8

Przysłona

To element obiektywu, którym regulujemy ilość wpuszczanego światła i właśnie głębie ostrości. Tutaj mogłabym pisać o przelicznikach i wartościach, ale nie zrobię tego. W uproszczeniu, im niższa wartość f, czyli przysłony na obiektywie tym bardziej rozmyte tło. Idealnie tło rozmywa się przy wartości f 1.2, ale są to zazwyczaj drogie i profesjonalne obiektywy. Równie pięknie tło rozmywa się przy wartości f 1.8, która dostępna jest w podstawowych obiektywach.

WNIOSKI: Czyli pierwsza zasada pięknie rozmytego tła na zdjęciu: wybieramy jasny obiektyw z niską wartością przysłony, najlepiej w przedziale od f 1.2- 1.8. Jeśli macie jakiś aparat ze zmienną optyką, to dokupcie właśnie super jasny obiektyw z przysłoną o wartości w tych widełkach. To taki obiektyw jest w największej mierze odpowiedzialny za uzyskanie pięknego bokehu.

Ogniskowa

 Im krótsza ogniskowa obiektywu, tym większa głębia ostrości. Obiektyw szerokokątny 28 mm przy przysłonie f/3,5 da większą głębię ostrości niż teleobiektyw 135 mm z ustawioną taką samą wartością przysłony. Dlatego, aby uzyskać pięknie rozmyte tło warto wybierać obiektywy oscylujące wokół 50 mm, aczkolwiek ja nie do końca jestem fanką tej teorii. Uważam, że równie piękne zdjęcia z rozmytym tłem można uzyskać szerokimi obiektywami, ale o niskiej wartości przysłony. Ja na potrzeby wpisu testowałam właśnie obiektywy w zakresie od 17mm – 45 mm i efekty możecie ocenic sami. Biorąc pod uwagę, że teraz fotografujemy tylko w domu, uważam, że najlepszą decyzją jest obiektyw 17 mm ze względu na odległości w pomieszczeniach.

WNIOSKI: Nie przejmujemy się aż tak ogniskową, patrzymy na wartość przysłony:)

Odległość obiektywu od przedmiotu

Im bliżej podejdziecie fotografowanego przedmiotu tym uzyskacie piękniej rozmyte tło. Należy tylko pamiętać o minimalnej odległości ostrzenia obiektywu.

WNIOSKI: Aby pięknie rozmyć tło, stajemy blisko fotografowanego przedmiotu czy postaci.

Odległość przedmiotu od tła

Im przedmiot dalej ustawiony jest od tła, tym piękniej rozmyte tło.

WNIOSKI: Aby pięknie rozmyć tło za przedmiotem ustawiamy go w pewnej odległości od fotografowanego tła, tworzymy wiele planów, które potem będą w różny sposób rozmyte na zdjęciu. Ustawienie fotografowanej osoby pod ścianą, da efekt płaskiego zdjęcia. Jeśli fotografowana osoba stanie 2 metry od ściany, to będzie ona rozmyta i powstanie wielowymiarowy efekt.

Wybór punktu ostrości

To moim zdaniem super ważny element całej zabawy. Otóż warto decydować o tym , który element zdjęcia będzie ostry. Siatka AF działa w ten sposób, że zdjęcie może być ostre w dowolnym miejscu na płaszczyźnie siatki. Ja wybieram wybór AF jednopunktowy i przesuwam punktem ostrości. Dzięki temu mając kompozycje na zdjęciu mogę sprawić, że raz ostrym elementem zdjęcia jest świeczka, a raz konewka. Takie wybieranie punktu ostrości w trakcie robienia zdjęcia świetnie sprawdza się przy statycznych kompozycjach.

Kreatywny bokeh

Rozmyte tło może być tylko rozmytym tłem, ale możemy podejść do sprawy kreatywnie. Jeśli w tle znajdują się małe lampki, albo bliki odbijanego światła albo cekiny to uzyskamy przepiękny efekt migotliwych rozmytych punkcików. Przepięknie się to prezentuje i dodaje zdjęciu magii. Eksperymentujcie i wybierajcie fotografowane tło świadomie właśnie poprzez dodawanie w tle lampek świątecznych, albo blików z lusterka.

WNIOSKI: Efekt rozmycia będzie jeszcze piękniejszy jeśli w tle znajdować się będą małe światełka, cekiny lub małe świetlne bliki.

Rozmyty pierwszy plan

Przez cały wpis mówię o rozmytym tle, a pamiętajcie, że obiektyw z niską przysłoną działa tak, że ostry będzie tylko wybrany punkt na zdjęciu. A wszystko co przed nim i za nim będzie rozmyte. Dlatego warto podejść do zdjęcia kreatywnie i na pierwszym planie podłożyć roślinkę, której liście się rozmyją i dadzą efekt zaglądania zza zieleni, albo zrobić zdjęcie zza ściany.

WNIOSKI: Rozmyte może być tło, ale też pierwszy plan zdjęcia, dlatego warto pomyśleć o kreatywnym elemencie pierwszego planu zdjęcia, jak np. liść rośliny.

JAK ZROBIĆ ZDJĘCIE Z ROZMYTYM TŁEM

KROK PO KROKU

KROK 1

ŚWIATŁO, TŁO, PRZEDMIOT, MIEJSCE

Fotografujemy kompozycje przedmiotów, najlepiej w jasnym miejscu w Waszym mieszkaniu. Najlepiej sprawdzi się parapet przy oknie. Ja specjalnie na potrzeby testów wybrałam ciemną łazienkę z oknem, aby pokazać Wam, ze nawet w ciemniejszym mieszkaniu udaje się zrobić zdjęcia z rozmytym tłem. Ustawiamy przedmioty w kilku płaszczyznach. Bohater zdjęcia na środku. Świeczki w tle oraz na pierwszym planie. Rośliny w tle. Plus jedna roślinka, która będzie rozmyta na pierwszym planie zdjęcia.

Moja kompozycja przy oknie na parapecie w ciemnej łazience

KROK 2

SPRZĘT/TRYB MANUALNY/NISKA PRZYSŁONA

Ustawiamy aparat. Najpierw ustawcie TRYB MANUALNY w swoim aparacie. Następnie ustawcie najniższą możliwą wartość przysłony jaką daje Wasz obiektyw. Ja zalecam minimum f 1.8. Następnie dopasujecie do fotografowanych warunków oświetleniowych migawkę i przysłonę (o tym będzie osobny wpis, ale fotografując Olympusem aparat sam podpowiada mi wartości). Jeśli nie wiecie jak ustawić migawkę to ustawcie ją na 1/125 jeśli macie ciemne pomieszczenie, a 1/400 jeśli macie bardzo jasne, natomiast ISO ustawcie na AUTOMAT. Na początek takie ustawienia pozwolą uzyskać ładne i jasne zdjęcie. W Olympusie wychodzi to pięknie.

KROK 3

WYBÓR PUNKTU OSTROŚCI

Ustawiamy na swoim aparacie siatkę wyboru pojedynczego punktu ostrości AF. Ustawiamy aparat i wybieramy punkt ostrości na przedmiocie, który chcemy aby był bohaterem kompozycji. U mnie perfumy Santal. Robimy zdjęcie. Warto podejść bliżej i sprawdzić jaki uzyskamy efekt, czy jest różnica? Jeśli tło jest słabo rozmyte to odsuńcie bohatera kompozycji od tła, stwórzcie więcej planów w przestrzeni. Zbliżajcie się i oddalajcie aparat od kompozycji.

KROK 4

KREATYWNOŚĆ

Teraz czas na kombinowanie. Zbliżcie roślinkę na pierwszym planie do siebie, zobaczcie jak pięknie rozmywa się na pierwszym tle zdjęcia. Może postawcie coś w tle za kompozycją i zobaczcie jak to wpływa na efekt finalny.

SPRZĘT OLYMPUS KTÓRYM ZROBISZ PIĘKNE ZDJĘCIA Z ROZMYTYM TŁEM

Moim wpisom patronuje Olympus. Wszystkie zdjęcia w powyższym wpisie zrobiłam aparatem Olympus i wybranymi obiektywami. Jestem bardzo zadowolona z efektów. Aparat pracuje bez zarzutu, jest szybki, celny i mocny. Konstrukcja jest solidna, a dodatkowo przekonuję mnie fakt, że wszystko jest uszczelnione i zdjęcia można robić w trudnych warunkach jak plaża, pustynia czy deszczowe miasto. Zdecydowałam się na współpracę ze względu na to, że Olympus ma w swojej ofercie ogromny przekrój świetnego sprzętu. Są to aparaty świetnej jakości w dobrych cenach, łatwe w obsłudze i takie, które z ręką na sercu mogę Wam polecić. Często pytaliście mnie na IG travelicious czy studio o aparat, ale nie lustrzankę. O aparat który będzie łatwy w obsłudze, ale pozwoli uzyskać jakościowe zdjęcia. O sprzęt w dobrej cenie. Taki, który sprawdzi się w plecaku pasjonata i amatora. I takie są aparaty Olympus. Bez trudu uzyskałam piękny efekt rozmytego tła. Wybrałam dla Was sprzęt, który najpiękniej wydobywa bokeh, wiem, że sporo osób posiada Olympus Pen, wtedy wystarczy dokupić obiektyw i cieszyć się pięknymi efektami.

ZESTAW 1 PROFESJONALNY

OMD EM-1 MARK III

z obiektywem M.Zuiko Digital ED 17mm F1.2 PRO

lub

M.Zuiko Digital ED 25mm F1.2 PRO

ZESTAW 2 DLA PASJONATÓW

OMD E- M5 MARK III

lub

OMD E- M10 MARK III

z obiektywem M.Zuiko Digital ED 17mm F1.2 PRO

lub

M.Zuiko Digital ED 25mm F1.2 PRO

TUTAJ OPCJA ZESTAWU W PROMOCYJNEJ CENIE

ZESTAW 3 DLA KAŻDEGO

OLYMPUS PEN

z obiektywem

M.Zuiko Digital 17mm F1.8

lub

M.Zuiko Digital ED 17mm F1.2 PRO

ZESTAW W PROMOCYJNEJ CENIE TUTAJ

DODATKOWO MAM DLA WAS KOD 15% NA WSZYSTKO W SKLEPIE  shop.olympus.pl NA HASŁO: TRAVELICIOUS 

Nie ma więcej wpisów