Wszyscy teraz robimy zdjęcia. Uwieczniamy ważne chwile w naszym życiu, w życiu naszych dzieci i przyjaciół. Dlatego dzisiaj w ramach warsztatów z Olympusem przygotowałam wpis o tym, jak w prosty sposób poprawić swoje zdjęcia. Wszystkie zdjęcia w poniższym wpisie wykonałam aparatem Olympus Pen E-PL10 i obiektywem 17mm 1.8. Aparat ten charakteryzuję się pięknym designem i przystępną ceną, jest świetny na początek przygody z fotografią. Oraz kiedy fotografujecie codzienność w domu lub w podróży. Zabrałam go na spacer po Warszawie i poradził sobie w bardzo różnych warunkach.

TERAZ TRWA NA NIEGO PROMOCJA PRZYGOTOWANA PRZEZ OLYMPUS POLSKA I TAŃSZE APARATY ORAZ OBIEKTYWY ZNAJDZIECIE POD TYM LINKIEM

Gotowi?

Jeśli przegapiliście poprzednie warsztaty, to bardzo zapraszam:

Lekcja 1 JAK ZROBIĆ ZDJĘCIA Z ROZMYTYM TŁEM

Lekcja 2 USTAWIENIA MANUALNE

Lekcja 3 JAK WYBRAĆ APARAT?

ZŁOTA GODZINA

Nie ma łatwiejszego sposobu na dodanie magii zdęciom. Złoto- pomarańczowo- różowe światło przepięknie rozświetla niebo, skórę, naturę, wszystko, co będziecie fotografować. Takie fotografie prawie nie potrzebują edycji. Wystarczy wybrać się na zdjęcia godzinę przed zachodem słońca lub godzinę po wschodzie słońca i cieszyć się niezwykłymi efektami.

zdjęcie zrobione w ciągu dnia

TRÓJPODZIAŁ KOMPOZYCJI

To najbardziej znana i podstawowa zasada kadrowania w fotografii. Wyobraź sobie, że fotografia podzielona jest dwoma liniami poziomymi i dwoma liniami pionowymi. Miejsca przecięcia tych linii to mocne punkty fotografii. I w nich warto umieszczać istotne dla zdjęcia elementy, jak twarz, ważne budynki czy elementy. Dowiedziono, że człowiek naturalnie zaczyna oglądać zdjęcia od lewej do prawej strony, szukając odpowiedniego miejsca na skupienie uwagi. Oko najczęściej zatrzymuje się właśnie w lewym górnym rogu fotografii. Komponując zdjęcia zgodnie z regułą trójpodziału, dajemy odbiorcy dużo satysfakcji, a fotografie są uporządkowane, przejrzyste i czytelne. Tutaj warto posłużyć się siatkami podczas robienia zdjęć. W Olympusie mam taką siatkę w podglądzie zdjęcia.

To jest bardzo uniwersalna i ponadczasowa zasada. Jednak fotografując warto też kierować się symetrią i prostym podziałem zdjęcia na pół, takie zdjęcia również mózg odczytuje jako bardzo atrakcyjne.

DOBRE OŚWIETLENIE

O tym mówię i piszę w kółko, ale co to właściwie znaczy. Skoro mówimy o prostych trickach, które mają poprawić Wasze zdjęcia natychmiast, to skupimy się na nich. Jeśli robicie portret dziecku i wychodzi ciągle zbyt ciemny, to wyjdźcie przed dom lub na balkon, naturalne światło zawsze jest najlepsze. Ewentualnie ustawcie modela twarzą w stronę okna i fotografujcie w ten sposób. Ta sama rada dotyczy zdjęć typu flatlay czy fotografii jedzenia. Latem róbcie je w jasnych pomieszczeniach, na parapecie lub stwórzcie przyjemne miejsce do fotografowania na balkonie. Fotografując w podroży pamiętajcie aby fotografowana osoba i zabytek były tak samo oświetlone. Jeśli osoba fotografowana będzie w cieniu, a zabytek jest w słońcu, to się nie uda. Przesuńcie się również w stronę słońca. Czyli pilnujcie, aby na fotografii było równe oświetlenie. Często dostaję pytania o to, co zrobić jeśli w pomieszczeniu jest zbyt ciemno. Odsłońcie rolety, zasłony, wszystko maksymalnie. Fotografujcie w najjaśniejszym momencie dnia. Kiedy mieszkałam w bloku, to zimą prawie wszystko fotografowałam przy oknie balkonowym:) Wracając do podróży, to stawiajcie na złotą godzinę, o której piszę wyżej. Nie fotografujcie w okolicach godziny 11:00-14:00, bo cienie są wtedy zbyt mocne i zdjęcia nie wychodzą dobrze. I generalnie eksperymentujcie.

KĄT FOTOGRAFOWANIA

Bardzo często amatorzy nie doceniają tego jak ważny jest kąt fotografowania. Ile to zmienia na zdjęciu. Kąt fotografowania potrafi odjąć modelce nawet kilka kilogramów i dodać kilka centymetrów.

Fotografowanie lekko z góry

W ten sposób świetnie wygląda fotografowane jedzenie oraz sylwetka. Optycznie szczuplej i bardziej słodko. Szczególnie ładnie wychodzą fotografowane w ten sposób dzieci, bo podkreślone są ich słodkie cechy, jak wielkie oczka.

Fotografowanie na wprost

Tak fotografujemy kiedy zależy nam na symetrii i prostych liniach. Fotografujemy tak wnętrza oraz architekturę, a także budynki. Tak też wychodzą najpiękniejsze portrety (portret zrobiony z góry przekłamuje rysy twarzy i powiększa nos).

Fotografowanie z dołu

Tak fotografowana sylwetka zyskuje centymetrów oraz majestatyczności. Można w ten sposób fotografować budynki i architekturę.

POMYSŁOWE ROZMYCIA – PIERWSZY I DRUGI PLAN

Na pierwszej lekcji warsztatów pisałam o zdjęciach z rozmytym tłem. Opanowanie tej sztuki bardzo odmienia zdjęcia. A nie jest to wcale trudne. Aby natychmiast poprawić swoje zdjęcia nauczcie się właśnie robić zdjęcia z rozmytym tłem. Ale też eksperymentujcie. Rozmyte może być tło, ale i pierwszy plan. W tle możemy dać lampki i stworzy to niezwykły efekt.

PROSTE LINIE

Nic tak nie psuje zdjęcia z wakacji jak krzywy horyzont morza. Pilnujcie, aby naturalne linie na zdjęciu były zawsze harmonijne. Horyzont wody poziomy. Ściany pionowe, zarówno we wnętrzach, jak i fotografowanych budynków. Jeśli nie uda Wam się ta sztuka podczas robienia zdjęcia, łatwo możecie linie poprawić podczas edycji.

POD SŁOŃCE I ŁAMANIE REGUŁ

Oczywiście ucząc się robić zdjęcia słyszymy milion razy masę reguł. Nie rób zdjęć pod słońce. Nie zapalaj sztucznego światła. Nie używaj wysokiego ISO. I tak dalej. Ja uważam, ze nic tak nie sprzyja dobrym zdjęciom jak eksperymentowanie i łamanie reguł. Moje najpiękniejsze zdjęcia zostały zrobione właśnie pod słońce, bo łapałam wtedy kolorowe flary. Wysokie ISO maluje cudowne retro ziarno. Dlatego łamanie reguł bywa super.

NIETYPOWE WARUNKI

Jeśli nudzą Wam się Wasze zdjęcia i potrzebujecie odmiany, to zmieńcie warunki fotografowania. To zawsze ogromna dawka inspiracji. Zróbcie zdjęcia w czasie deszczu. Albo wyjeździe gdzieś. Fotografujecie zawsze w mieście? Jedźcie na wieś, pod miasto, na łąkę. Zobaczcie co Was tam zainspiruje. Robicie zazwyczaj zdjęcia jedzenia? Zróbcie sesję koleżance. Po prostu zmieńcie nawyki, światło, miejsce i tematy, a zobaczycie co się stanie:)

PEŁNY KADR

W temacie kadrowania często myślę sobie, że to jest trochę tak, że albo się to ma, albo się tego nie ma. I fakt, tak byłoby najwygodniej, ale też odrobinę niesprawiedliwie. Myślę, że można się kadrowania nauczyć. Przede wszystkim warto kierować się zasadą podziału kompozycji, o której piszę w drugim akapicie. Oprócz tego nie musicie od razu i zawsze robić idealnego zdjęcia. Przycinajcie zdjęcia w edycji, kadrujcie sobie już w domu, nie ma w tym nic złego. Dobrą lekcją jest też przeglądanie zdjęć na Pintereście. Szukanie w nich klucza. Co sprawia, że są tak piękne? Jedną z zasad kompozycji jest wypełnianie kadru. Nie zostawiajcie zbyt wiele niebieskiego nieba czy złocistej plaży w kadrze. Starajcie się go wypełnić całkowicie. I nie chodzi tu o duże zbliżenie, ale wypełnianie ciekawymi obrazami, harmonijnymi. Od rogu do rogu, od brzegu do brzegu. Takie zdjęcia są najpiękniejsze.

ZMIANA OBIEKTYWÓW

To mój trick od lat. U mnie nic tak nie poprawia zdjęć jak nowy obiektyw. Za każdym razem największy progres w moich zdjęciach robiłam wtedy, kiedy kupowałam nowy obiektyw. Totalnie daje mi to kopa motywacji. Na nowo widzę świat. Chce mi się robić zdjęcia. Do tego mam wrażenie, że pojawiają się tysiące nowych pomysłów. Szerokie obiektywy wspaniale sprawdzają się w podróżach, we wnętrzach, dają zupełnie nietypowy efekt. Obiektywy węższe sprawdzają się przy portretach. Ale też dają ciekawy efekt w podróży, bo przybliżają jakby optycznie tło. Wiec jeśli coś Wam nie gra z Waszymi zdjęciami i chcecie je poprawić, polecam rozejrzeć się za nowym obiektywem.

Poniższe zdjęcia są zrobione dokładnie z tego samego miejsca, w tych samych warunkach, z tymi samymi ustawieniami. Zmieniłam jedynie obiektywy.

Post powstał we współpracy z marką OLYMPUS POLSKA.

Nie ma więcej wpisów