INSPIROWNIK COMIESIĘCZNY – styczeń 2023

Idzie nowe. Od 4 lat prowadziłam na blogu bardzo popularną serię MUST HAVE MIESIĄCA, wiem, że cieszyła się ona ogromną popularnością, ale dla mnie ten format wyczerpał się. Ja sama nie robię zbyt często zakupów, staram się wybierać rzeczy w bardzo przemyślany sposób. Dlatego od tego roku co miesiąc na blogu pojawiać się będzie nowy format, czyli INSPIROWANIK COMIESIĘCZNY i będzie to zbiór moich zachwytów, poleceń książkowych, filmowych, serialowych, kulturalnych, rozwojowych oraz tych związanych ze zdrowiem. A znając mnie, pewnie i znacznie więcej. Będę też publikowała rzeczy, które przypadną mi do gustu jeśli uznam, że w jakiś sposób te produkty wzbogacają moje i wzbogacić mogą Wasze życie estetycznie, praktycznie czy w zakresie zdrowia, ale cykl będzie koncentrował się raczej na sferze doświadczeń. Enjoy!

TEST GALLUPA

Test mocnych stron, oparty na psychologii pozytywnej. To test, który może wykonać każdy i otrzymać listę 34 unikalnych cech rozłożonych na skali. Tym samym dowiadujemy się jakie talenty mamy, co jest naszą mocną stroną, co przychodzi nam z łatwością, co te cechy wspiera. Test Gallupa wykonało już ponad 20 milionów osób na całym świecie. Jest uznanym narzędziem pomiarowym stosowanym przy rekrutacji czy podczas szkoleń rozwojowych w firmach na całym świecie. Jeśli znajdujecie się w momencie zmiany zawodowej, jeśli chcecie lepiej poznać i zrozumieć siebie bądź zoptymalizować swoją karierę, to bardzo polecam. Nazwa testu to link do oficjalnej strony, gdzie test można wykonać.

PROGRAM “URODZENI LIDERZY” NETFLIX

Ten program przedstawia sylwetki działaczy społecznych, liderów i ludzi, którzy w ostatnich latach zmieniali w jakiś sposób świat. Pojawia się sylwetka Ruth Bader Ginsburg, sędziny Sądu Najwyższego USA, która przez lata walczyła o równość płci. Ale też Gloria Steinem czy Greta Thunberg. Jest dobrze zrobiony i poruszający. Dla mnie ze względu na poruszanie kwestii społecznych, klimatycznych i politycznych bardzo wzbogacający.

PODCAST KAROLINA SOBAŃSKA “JAK ZADBAĆ O SWOJE FINANSE”

Podcast w którym Karolina Sobańska rozmawia z Dorotą Sierakowską z Girls Money Club o finansach, o inwestowaniu, o budowaniu poduszki finansowej. Bardzo ważny temat dla każdej z nas, szczególnie w tych czasach, w których żyjemy. Szczególnie, że dziewczyny rozmawiają o inwestowaniu już bardzo malutkich kwot. Polecam każdej kobiecie.

KSIĄŻKA “CIAO” MAŁGOSIA MINTA, FLAVIA BORAWSKA

Książka Małgosi Minty i Flavii Borawskiej zabiera czytelnika w podróż po włoskich miastach i włoskich smakach. To włoski przewodnik i książka kulinarna zarazem. Wspaniale przenosi czytelnika do Italii.

RUTYNA PORANNEGO NAŚWIETLANIA

Rytm dobowy ma ogromny wpływ na samopoczucie w ciągu dnia. Ale nie tylko, byłoby to ogromnym spłyceniem tego zagadnienia. Badania pokazują, że ma wpływ na starzenie się, samopoczucie czy choroby na które zapadamy. Jednym ze sposobów regulowania rytmu dobowego jest poranne naświetlanie. Nawet w zachmurzony dzień słońce na zewnątrz jest dużo silniejsze od natężenia we wnętrzach. Dlatego metoda ta może być stosowana bez względu na szerokość geograficzną w jakiej się żyje. Polega na porannym wyjściu na słońce i naświetlaniu buzi przez około 10-15 minut. Można to zrobić na tarasie, balkonie, w ogródku, przy otwartym oknie lub podczas spaceru z psem. Metoda nie działa przez zamknięte okno.

Zachęcam do poczytania o tym zagadnieniu w książce “W pogoni za słońcem”, dużo mówi o tym profesor Hubermann w swoich podcastach.

KSIĄŻKA “IKIGAI” KEN MOGI

Niezwykle ciekawa książka o japońskiej filozofii życia ikigai. Znaczy to sens życia i to jego znalezienie, pielęgnowanie i kontynuowanie daje satysfakcje w życiu i spełnienie. Sens życia w filozofii i psychologii interpretowany był na wiele sposobów, ciekawym spojrzeniem jest też książka o logoterapii czyli “Człowiek w poszukiwaniu sensu” Victora E. Frankla.

WYSTAWA “PRZESILENIE, MALARSTWO PÓŁNOCY” W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

Wspaniała wystawa czasowa w Muzeum Narodowym zorganizowana we współpracy z Gothenburg Museum of Art przybliża malarstwo Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii. Jest w tych dziełach niezwykle dużo nostalgii i zatrzymania. Są zwyczaje codziennie, ludowe, natura oraz piękno życia.

ŚWIECA DIPTIQUE FEU DE BOIS

Gdyby zimę można było zamknąć w zapachu to dla mnie byłaby to ta świeca. Otulające tony kadzidła i miękkości w połączeniu z zapachem drewna i kominka. Wspaniały zapach i coś zupełnie innego.

OCET JABŁKOWY

Jeśli miałabym wskazać jedną z małych rutyn z mojego dnia, która daje najlepszy efekt byłoby to picie octu jabłkowego przed posiłkiem. Badania pokazują, że ocet pity w ten sposób zmniejsza wyrzut insuliny po i w trakcie posiłku. Oczywiście trzeba to robić mądrze! Warto korzystać z octu jabłkowego wysokiej jakości (ja zamawiam Olini, bo jest dla mnie najlpeszy) i dodawać małą łyżeczkę do wody. Do tego dla ochrony szkliwa warto pić napój przez słomkę. Jeśli interesuje Was zagadnienie poziomu cukru i wyrzutów insuliny polecam książkę “Glucose Revolution”

APLIKACJA UPTIME

Bardzo wartościowa aplikacja, w której znajdziecie kreatywne streszczenia książek. Poprzez najważniejsze i najciekawsze pozycje samorozwojowe po klasyki. Każde streszczenie to tylko kilka minut, więc sprawdzi się jako alternatywa dla scrollowania Instagrama czy Facebooka.

OURA RING

Pierścionek do monitorowania parametrów aktywności, pracy serca, liczby oddechów, tętna. Świetnie sprawdza się jako alternatywa dla zegarka, bo dużo dłużej wytrzymuje bez ładowania plus można w nim swobodnie spać. Jeśli interesujecie się zdrowiem, uprawiacie dużo sportu i takie gadżety motywują Was, to jako hard user wszelkich tego typu rozwiązań stwierdzam, że ten jest jednym z najlepszych.