Gdzie uciec przed jesienią i zimą w Europie?

Jaka to była wspaniała decyzja z tą ucieczką przed zimą do Andaluzji. Oddychamy czystym powietrzem i cieszymy się każdym dniem. Tutaj wiosna, dni coraz dłuższe. Słońce wstaje po 8:00 aby zajść około 18:30. Poranki i wieczory nadal chłodne, ale dni krótkorękawkowe. Tak samo dobrze wspominam naszą jesień w Portugalii, kiedy w Polsce padało, wiało, a wszyscy byli chorzy. Nie każdy może pozwolić sobie na 2-3 miesięczny wyjazd, ale nie o to chodzi. Wystarczy tydzień w słońcu, aby naładować baterię. To wszystko zainspirowało mnie do stworzenia wpisu o destynacjach w Europie, które pozwalają na taką małą ucieczkę przed złą pogodą w Polsce. Europa ponieważ ja sama kocham ten kontynent najbardziej, bardzo lubię to, że w odległości 3 godzinnego lotu samolotem, często super tanim mogę być w urzekającej Grecji czy Hiszpanii. Wiele osób piszę gdzie udać się w Azji czy Afryce (btw. marzy mi się Zanzibar, Indonezja i Australia, wiec może taki egzotyczny post też się pojawi) ale ja sama nie trafiłam na taką ściągawkę europejską. Więc proszę, w drogę.

_DSC0622 _DSC1121

JESIEŃ

WRZESIEŃ- PAŹDZIERNIK- LISTOPAD

Tutaj możecie być bardzo przyjemnie zaskoczeni, jesień w Europie to jeszcze często upały i plażowanie. I to bez tłumów i bez wakacyjnych wysokich cen.

IMG_8967 IMG_8969

PORTUGALIA

Południe Portugalii to pewność pogody jesienią. My trafiliśmy na 30 stopni codziennie w październiku. Ja polecam niezmiennie okolice Lizbony, czyli Cascais, Ericeira, ale również Algarve. O którym więcej przeczytacie poniżej w miesiącach zimowych.

WŁOCHY

Jesienią najpiękniej jest na Sycylii oraz na Południu Włoch. To wtedy można odwiedzić Apulię czy Półwysep Amalfi.

FRANCJA

Lazurowe Wybrzeże jesienią nadal jest ciepłe i przyjemne, a tłumów brak. W tym wypadku polecam Prowansję (Montpellier, Cascais) oraz Lazurowe Wybrzeże.

GRECJA

Wyspy w październiku wspominam jako jedną z lepszych wypraw w życiu. Było słonecznie i ciepło, ale nie upalnie. Aczkolwiek zdarzył nam się deszcz. Greckie wyspy są bardzo różnorodne, każdy znajdzie coś dla siebie.

HISZPANIA

W Hiszpanii jesienią będzie przyjemnie niemal na całym wybrzeżu. Można więc wybierać pomiędzy Barceloną, Valencią, Alicante, Malagą czy Kadyksem oraz wszystkimi mniejszymi miejscowościami na trasie.

ZIMA

STYCZEŃ- LUTY- MARZEC

Nie spodziewajcie się cudów, kiedy w Polsce temperatura sięga minus 15 stopni, to w miejscach, które wybrałam spodziewajmy się wiosny, takiej bardzo przyjemnej około 18- 20 stopni w dzień, ale raczej nie plażowania. Z chłodniejszymi wieczorami. Ale są plusy takiej zimy, bo dni na południu Europy są dłuższe niż w Polsce, dziecko może swobodnie bawić się cały dzień na placu zabaw, a wy jeść posiłki w ogródkach.

IMG_1261 copy IMG_0385 IMG_0602

HISZPANIA

Andaluzja

Dowodem niech będą relacje z naszego zimowego pobytu w 2016 roku. Naprawdę doskonały region, pełen cudownych perełek. Każdy znajdzie coś dla siebie: surfer, miłośnik gór, kamperów, imprez, zwiedzania czy cudnych widoków. O Andaluzji więcej wkrótce we wpisach.

Wyspy Kanaryjskie

Cudowna pogoda na Wyspach trwa cały rok. Jednak sprawdzajcie klimat na poszczególnych wyspach, bo często bywa tak, że południe jest bardzo upalne, a na północy jest chłodniej i może w zimie padać nawet codziennie. Ja osobiście polecam Las Palmas na Gran Canarii, El Medano na Teneryfie oraz Lanzarote.

MALTA

Wyspa na Morzu Śródziemnym położona na tyle na południu, aby pogoda w zimie była przyjemna. Sama wyspa jest niezwykle piękna. Wspaniała zabudowa z włoskimi wpływami, turkusowa woda i pyszne jedzenie. Noclegów warto szukać również na wyspie Gozo.

PORTUGALIA

Algarve

Południowy region Portugalii będzie bardzo przyjemny zimą, pogoda oscyluję w okolicach 18-20 stopni. Ciekawymi miastami będzie Lagos oraz Sagres.

Madera

Wyspa wiecznej wiosny to świetny kierunek w zimie. Pogoda będzie przyjemna na tyle, aby móc się poopalać i poplażować, jednocześnie nacieszyć się widokami i zwiedzaniem. Na Maderze sporo jest klifów więc jeśli jesteście miłośnikami plaż to sprawdźcie dokładnie te w swojej okolicy, czy są i czy nie ma tylko drabinek prowadzących do wody. Co też ma swój urok, ale wolałam wspomnieć.