Cinque Terre- jak zorganizować wyjazd i dotrzeć do najpiękniejszych miasteczek we Włoszech?

Cinque Terre to region, który 20 lat temu rozkochał mnie w podróżowaniu. Wzruszam się na samą myśl o pięknie tego miejsca. Kiedyś nieodkrytym, teraz popularnym, ale po sezonie wcale nie tak bardzo. Jeśli szukacie miejsca na specjalną okazję, jeśli kochacie piękne widoki, pyszną kuchnie i nie przeszkadza Wam wspinanie się. Zapraszam do Cinque Terre w Ligurii.

JAK DOJECHAĆ DO CINQUE TERRE?

Lot do Bergamo (najwięcej opcji z Polski) najpierw miejski autobus z lotniska na stacje kolejową, potem pociąg do Bergamo Centrale, pociąg do Mediolanu, potem pociąg do Monterosso, cała podróż ok 7h, dość męcząca, ale pociągi ładne, więc do przeżycia – koszt ok 40 euro od osoby.

Inna opcja to lot do Bergamo, następnie autobus z lotniska do Mediolanu i następnie pociąg do Monterosso. Ja nie lubię jazdy autobusami, więc nie korzystałam z tej opcji.

Lot do Bolonii- pociąg z Bolonii do La Spezia, potem lokalny pociąg do Cinque Terre, cała podróż ok 5h, koszt ok 20 euro.

Najlepsza opcja

Lot do Piza – pociąg do La Spezia i potem lokalny pociąg do Cinque Terre – koszt ok 10 euro, czas około 1,5 h. Korzystałyśmy, rewelacja!

Własnym samochodem– możecie też przyjechać do Cinque Terre własnym bądź wynajętym autem, ale do miasteczek samochodem nie wjedziecie. Auta trzeba zostawić na parkingu w La Spezia (i do Cinque Terre pojechać pociągiem), albo zostawić na parkingach na rogatkach miasteczek. Wtedy z bagażami trzeba sporo podejść do miasteczek.

KIEDY WYBRAĆ SIĘ DO CINQUE TERRE?

No nie będę Was czarować, to jest baaardzo popularny region. Turystów jest masa, ale moim zdaniem i tak warto. Najlepszy okres moim zdaniem na wizytę w Cinque Terre to maj i wrzesień. W Wakacje będzie dramatycznie dużo ludzi, w pozostałych miesiącach może padać. Ale za to będzie pusto i taniej.

GDZIE SPAĆ W CINQUE TEREE?

Cinque Terre to 5 miasteczek, ale bardzo małych. Tu nie ma wielu hoteli, raczej prywatne mieszkania i apartamenty. O różnym standardzie, ale zawsze coś się znajdzie. Region jest dużo tańszy niż Positano i Amalfi, a równie piękny. Więc warto bardzo! Odradzam wybór noclegu w La Spezia, będzie taniej, ale to nie to samo. Zdecydowanie poszukajcie mieszkania w Cinque Terre. Miasteczka wieczorami pustoszeją i macie widoki tylko dla siebie. Lepiej spać krócej, ale w miasteczkach, niż dłużej ale w La Spezii.

Polecam Airbnb i mieszkania na Booking.com, szczególnie te z widokami, ale trzeba takie rezerwować wcześniej.

Warto szukać pensjonatów, hosteli, również na booking.com

Jakie miasteczko będzie dla Ciebie najlepsze? Przygotuję posty o każdym miejscu plus na dole tego posta załączam krótkie charakterystyki.

TRANSPORT W CINQUE TERRE

Cinque Terre Express – między miasteczkami kursuje takie jakby metro, bardzo czesto jeżdzący pociąg (co 20 min). Wykupuje się na niego dzienną lub 2 dniową lub 3 dniową kartę (i więcej też). Karta kosztuję ok 28 euro za osobę za 2 dni (ceny często się zmieniają). Co roku idą w górę, ale warto taką kartę kupić, pamiętajcie, że jest ona ważna nie 48 h od skasowania, ale 2 dni. Takie po włosku liczone. Czyli o 12 w nocy kończy się dzień. Więc jeśli skasujecie kartę o 18 w sobotę, to 2 dniowa jest ważna do  niedzieli do 12 w nocy, bo sobota to już jest 1 dzień, trzeba uważać. 

WAŻNE! PAMIĘTAJCIE, ŻE WE WŁOSZECH KAZDY BILET PO ZAKUPIENIU TRZEBA SKASOWAC W ŻÓŁTYM AUTOMACIE NA PERONIE, kara za nieskasowanie biletu w pociągu to 100 euro i zawsze masa Amerykanów dostaje taki mandat, widziałam wieeeelokrotnie. Nie piszcie mi proszę, że Wam udało się nie skasować, albo wyprosiliście konduktora. To jest nie fair. Takie włoskie zwyczaje z kasowaniem biletów i szanujmy je:)

KTÓRE MIASTECZKO WYBRAĆ?

Cinque Terre to wspaniały region. Widoki zapierają dech w piersiach. To właściwie 5 miasteczek: Riomaggiore, Manarola, Corgnilia, Vernazza, Monterosso. My zwiedziłyśmy wszystkie podczas 2 dniowego pobytu. I bardzo polecam taką opcje.

Riomaggiore

-miasteczko z najlepszym klimatem, mnóstwo młodych ludzi

-wieczorami wszyscy żegnają dzień i słońce pijąc wino na skałach i zagryzając serami

-piękny główny widok

-dużo barów

-restauracje gwiazdkowe w przystępnych cenach

-sporo fajnych mieszkań z widokiem

-bardzo fajna skalista plaża z super atmosferą

Manarola

-najpiękniejszy widok z miasteczek

-pyszne restauracje

-troszkę bardziej turystyczny klimat

-obłędne zachody słońca

Vernazza

– w miasteczku jest najpiękniejsza część trasy Via del Amore – pamiętajcie aby ją zwiedzić trzeba mieć pełne buty, nie wpuszczają w klapkach

– Po drodze aż 3 punkty widokowe na Vernazze

-Miasteczko jest przepiękne, ale ma najbardziej turystyczny vibe i sporo starszych turystów

-plaża w mieście

-piękny port

-niesamowite widoki

-sporo restauracji, ale bardziej turystycznych

Monterosso al mare

– Najpiękniejsze plaże ze wszystkich miasteczek, długie i zadbane

-Jest płatna część z leżakami i darmowa część dla każdego

-Promenada z knajpkami

-Cześć miasteczka ukryta w skałach, tam znajdziecie restauracje

-miasteczko będzie najlepszym wyborem jeśli Cinque Terre odwiedzacie całą rodziną

Cinque Terre- jak zorganizować wyjazd i dotrzeć do najpiękniejszych miasteczek we Włoszech?