Nie tylko seriale- 20 ciekawych i kreatywnych dokumentów dostępnych na platformach streamingowych!

Pozornie wydaje się, że platformy streamingowe to tylko seriale i filmy. Taka rozrywka nie najwyższych lotów. Może w tle do gotowania fajnie, ale nic specjalnego. No nic bardziej mylnego. Nie raz okazywało się, że seriale które można zobaczyć online dotykają ważnych problemów społecznych i mimo iż komercyjne są zrealizowane we wspaniały sposób. Ja jednak dzisiaj skupiam się na dokumentach, co więcej na dokumentach pobudzających kreatywność. Jest to pokaźna selekcja więc na pewno nie zabraknie Wam tytułów do wyboru. Łączy je oryginalność, poruszanie tematu kreatywności i podróże. Bardzo polecam wszystkie!

The Creative Brain

Dokument, który pochyla się nad kreatywnością mózgu i pokazuję jak kreatywność wyzwalać i czym właściwie jest. Bardzo ciekawy program.

The Goop Lab

Holistyczne dbanie o zdrowie, ciało i sylwetkę to jeszcze w Polsce temat alternatywny. Natomiast w Kalifornii święci triumfy od lat. Goop to serial stworzony we współpracy z firmą Gwyneth Paltrow Goop w którym przedstawione są nowoczesne sposoby walki ze stresem czy alternatywne formy dbania o ciało i psychikę. Genialne, otwierające, bardzo w trendach.

Ram Dass – Powrót do domu

Serial dokumentalny o guru, który umiera. Jego myśli, jego spostrzeżenia są niezwykłe.

Abstract: The Art of Design

Najbardziej znany program o designie na Netflix. Każdy odcinek Abstraktu przedstawia inną postać z kreatywnej dziedziny. Ich sposób myślenia, formy pracy, mindset jest niezwykły i bardzo pouczający. Ten program bardzo inspiruję kreatywnie.

W głowie Billa Gatesa

Jeden z moich ukochanych dokumentów. To serial poświęcony Billowi Gatesowi. Sposób prezentacji jego pracy, tego jakie pytania zadaje, jak przyswaja wiedzę, o czym myśli. Był dla mnie niezwykły. Na pewno można się z tego dokumentu wiele nauczyć. Również o tym co jest ważne.

Poradnik Headspace: Medytacja

Świetny dokument o medytacji. Burzy wiele stereotypów i może już na etapie oglądania dużo wnieść w nasze życie. Jest rewelacyjna aplikacja o tej samej nazwie z którą medytuję regularnie.

Podróże z Zakiem Efronem

Do tego programu podeszłam z ogromnym dystansem. Niepotrzebnie, bo jest teraz jednym z moich ulubionych. Zac Efron wybiera się w podróż po całym świecie w poszukiwaniu … hmm no właśnie. Zdrowia, szczęścia, normalności, jak się okazuję. Moje ulubione odcinki to Sardynia i Kostaryka. Po prostu zobaczcie, serio świetne.

Dlaczego jesteśmy kreatywni

Dokument, który do kreatywności podchodzi przez pryzmat kreatywnych osób. Uwielbiam taką formę. Można dowiedzieć się jak do tematu podchodzą znane osoby ze świata filmu i sztuki szeroko pojętej.

Okresowa rewolucja

Film nagrodzony Oskarem. O ubóstwie menstruacyjnym w Indiach. Szalenie ciekawy dokument, sposób narracji, zdjęcia, wybitne!

Wyjaśniamy tajemnice umysłu

Kolejny dokument o tym jak działa nasz umysł. Również sporo poświecone jest kreatywności. Dość dobry, ale nie najlepszy ze wszystkich wymienionych.

Czego nauczyła mnie ośmiornica

Świetny dokument o reżyserze, który postanowił zrobić sobie przerwę w pracy, a podczas nurkowania zaprzyjaźnił się z ośmiornicą. Niezwykła siła przyjaźni i natury, bardzo ciekawe.

Chef’s table

Jeśli o kreatywności mowa to dla mnie nie może zabraknąć Chef’s Table. Sylwetki niezwykłych kucharzy są przedstawione w tym serialu w taki sposób, że można niezwykle dużo nauczyć się o ich sposobie pracy, nietuzinkowym myśleniu i łamaniu schematów. Świetna rzecz, jedna z najlepszych pozycji na Netflix, na pewno.

Breakfast, Lunch & Dinner

Rewelacyjny i bardzo przyjemny program w którym David Chang zwiedza jakieś miejsce na świecie oczami swojego gościa. Ale co w tym fajnego, nie zaprosił typowych znanych osób, ale ludzi z mega poczuciem humoru i pasją do życia. Bardzo polecam. Każdy odcinek świetny!!!

Feminists: What Were They Thinking?

Otwierający oczy dokument o historii feminizmu. Z naszej polskiej perspektywy zasmucający, że tyle lat później my ciągle walczymy o podstawowe prawa kobiet.

Magnetic

Program dokumentalny o ekstremalnych sportach. Super ciekawy.

Salt Fat Acid Heat

Nietypowy program kulinarny słynnej autorki książek. Podejście do gotowania od strony 4 składników. Autorka podróżuje po świecie i to w tym programie podobało mi się najbardziej.

W poszukiwaniu Boga z Morganem Freemanem

Jeden z lepszych dokumentów. Historia wszystkich religii przedstawiona w super ciekawy sposób w formie serialu. Do tego postać Morgana Freemana wiadomo- najlepiej! W każdym odcinku postawione jest jakieś pytanie, jakieś zagadnienie i Morgan Freeman podróżując po świecie szuka na to pytanie odpowiedzi. Warto zobaczyć.

Najbardziej niezwykłe domy świata

Kolejny nietuzinkowy dokument w którym przedstawione są niezwykłe domy świata. Jeśli tęsknicie za podróżami to polecam tym bardziej, bo pokazane są przepiękne miejsca. Od Europy, przez Nową Zelandię czy Indie. Naprawdę świetne i warte poświęcenia czasu.

Nasza planeta

Jeden z najlepszych dokumentów jaki powstał w historii. Bardzo wzruszający serial przedstawiający życie na Ziemi. Pod wodą, w dżungli, w powietrzu, na stepach czy na sawannie. Oglądamy z wielką przyjemnością z synkiem, gdyż można się ogromnie dużo dowiedzieć o przyrodzie. Serial jest zrealizowany z niezwykłym rozmachem.