25 filmów, które wprowadzają w świąteczny nastrój

Okres przedświąteczny to dla mnie odpuszczanie. To zatrzymanie się i koncentrowanie na domownikach. Więcej uwagi dla dziecka, czy kota. Spacerujemy, gotujemy, bawimy się. Ale w przedświateczny nastrój wprowadzają nas też filmy. Rozkładamy kanapę, przenosimy z sypialni do salonu poduszki i kołdry i oglądamy ulubione filmy. Jest tego masa, ale ja mam spośród nich swoich faworytów, przyjemne produkcje z ciekawymi scenariuszami, często kultowe, znane bardzo i te mniej.

To właśnie miłość (2003)

Można zobaczyć na: Amazon Prime

Kultowa komedia, która składa się z kilku mini historii. Przedświąteczny Londyn, brytyjski humor, genialny scenariusz i mamy przepis na film, który się nie starzeje.

Dziadek do orzechów i cztery królestwa (2018)

Można zobaczyć na: Disney+

Przepiękna ekranizacja słynnego baletu Czaykowskiego. Bajkowa scenografia, obłędnie zaaranżowana muzyka i wartka fabuła.

Klaus (2019)

Można zobaczyć na: Netflix

Niesztampowa bajka Netflixa. Nie dość, że doskonała animacja to zaskakująca fabuła, która opowiada historię tego skąd wzięła się tradycja pisania listów do Mikołaja.

Pan Jangle i świąteczna podróż (2020)

Można zobaczyć na: Netflix

Nasza ulubiona pozycja, ten film ma wszystko. Przedświąteczny klimat, śnieg, obłędną muzykę, do tego jest musicalem. Następnie PRZEPIĘKNE kostiumy i super historia. Uwielbiam.

Grinch (2018)

Można zobaczyć na: Netflix

Ta animacja ma w sobie tyle uroku! Mieszkańcy Ktosiowa uwielbiają Święta i rozświetlają miasto tysiącami lampek, dekoracji i choinek. Grinch natomiast ma do Świąt zupełnie odmienny stosunek i postanawia te idylle zepsuć. Przepiękna bajka!

Holiday (2006)

Można zobaczyć na: Netflix

Nie ma osoby, która po obejrzeniu Holiday nie marzyłaby o zamianie domów lub chociaż spędzeniu jednego dnia w domu opruszonym śniegiem pod Londynem. Z taką wanną! Uwielbiam!

Sylwester w Nowym Jorku (2011)

Można zobaczyć na: Netflix

Kolejny film składający się z mini historii, które sprytnie splatają się ze sobą. Plejada gwiazd, noworoczny Nowy Jork, śnieg i różnorodne historie, od tych wzruszających po komediowe.

Kevin sam w Nowym Jorku (1992)

Można zobaczyć na: Disney+

Kultowy film z dzieciństwa, dla mnie liczy się tylko ta część w Nowym Jorku!

Last Christmas (2019)

Można zobaczyć na: Apple TV

Emilia Clarke w roli elfa, który sypia z kim popadnie i gdzie popadnie, aby wreszcie poznać jego. W tle najpiękniejsze lokacje w Londynie. Mam sentyment do tego filmy, bo obejrzałam go zaraz po premierze będąc w Londynie właśnie.

Dash i Lily (2020)

Można zobaczyć na: Netflix

Niby serial dla nastolatek, niby produkcja Netflixa, ale tu naprawdę wszystko się zgadza. Akcja zaczyna się w kultowym Strandzie, ale pokazany jest w serialu cały Nowy Jork. I to jaki piękny, inny, klimatyczny i kultowy. Tytułowi bohaterowie komunikują się ze sobą za pomocą notesu i to w czasach, kiedy nawet z przyjaciółmi rozmawiamy tylko przez komunikatory. Dla mnie ten serial jest świetny!

Knives Out (2018)

Można zobaczyć na: Amazon Prime

Może nie czysto przedświąteczne polecenie, ale klimat tego filmu jak wyjęty żywcem z powieści Agaty Christie plus plejada rewelacyjnych aktorów sprawia, że wracam do niego w pierwszy dzień świąt z wielką przyjemnością.

Trzy Dni Świąt (2019)

Można zobaczyć na: Netflix

Hiszpańska produkcja w 3 odcinkach opowiadająca o losach sióstr na przestrzeli wielu lat. Mi bardzo się podobała mimo takiego żywiołowego i lekko dramatyzującego zacięcia jakim charakteryzują się hiszpańskie produkcje. Ogląda się super przyjemnie.

Facet na Święta (2019)

Można zobaczyć na: Netflix

Mój osobisty hit!!! Serial norweski zrobiony z taką lekkością, poczuciem humoru i urokiem. Do tego główna bohaterka ma tyle w sobie luzu i otwartości. No ogląda się rewelacyjnie. Plus za możliwość podejrzenia Norwegii plus norweskich tradycji.

Dziennik Bridget Jones (2001)

Można zobaczyć na: Apple TV

Uwielbiam Bridget Jones, bardzo mnie rozśmiesza ten film i mam do niego ogromny sentyment. A kiedy uświadomiłam sobie, że przecież jest to w sumie przedświąteczny film, bo jest tam kilka scen w śniegu i w swetrach, czyli się zgadza, uznałam, że musi tu być. A ja mogę go legalnie odpalić.

Kraina Lodu (2013)

Można zobaczyć na: Disney+

Nie mogło zabraknąć Krainy Lodu w zestawieniu.

Cud na 34 ulicy (1994)

Można zobaczyć na: Disney+

Mój ukochany film z dzieciństwa.

Duchy moich byłych (2009)

Można zobaczyć na: Apple TV

Zabawna komedia romantyczna, która mogłaby być kolejnym przedświątecznym banałem, gdyby nie rewelacyjna obsada. Aktorzy robią tu wszystko i film jest super lekki, przyjemny i zabawny. Fabuła nawiązuje do Opowieści Wigilijnej.

Małe Kobietki (2019)

Można zobaczyć na: Apple TV

Uwielbiam tę ekranizacje Małych Kobietek, uwielbiam też książkę. W filmie z 2019 zobaczymy plejadę aktorów i aktorek młodego pokolenia. Uwielbiam, uwielbiam!

Carol (2015)

Odurzający film o miłości dwóch kobiet. Zaskakujący, dekadencji, powolny. Rewelacja.

W śnieżną noc (2019)

Można zobaczyć na: Netflix

Ten film zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Historie młodych ludzi z małego amerykańskiego miasteczka, które splatają się ze sobą w dzień śnieżycy. Dużo uroku.

NA APPLE TV MOŻNA TERAZ ZNALEŹĆ FILMY ŚWIĄTECZNE Z LAT 40′ i 50′, to jest zupełnie inny klimat, ale bardzo polecam, moje ulubione to:

Wonderful Life (1946)

Holiday Inn (1942)

White Christmas (1954)

Cud z 34 ulicy (1947)