Inspirujące książki 2021

Podzielę się z Wami książkami, które w tym roku w jakiś sposób zainspirowały mnie lub zostały ze mną na dłużej. Ten post miał kilka wersji, najpierw miała być to letnia selekcja, ale w drugiej połowie roku przeczytałam tak wiele dobrych książek, że lista się zupełnie zmieniła. Nie wszystko to tytuły z tego roku, to pozycje które przeczytałam w tym roku. Tak naprawdę tylko procent z nich, którymi chciałabym się podzielić. Czytajcie, nie ma nic bardziej wzbogacającego i prowadzącego do uważności. Banał, ale polecam.

W pogoni za słońcem, Linda Geddes

Książka o rytmie dobowym, wpływie słońca na funkcjonowanie ciała, psychiki i zdolności kognitywne. Świetna, moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla każdego.

Wierzyliśmy jak nikt, Rebecca Makkai

Wzruszający obraz lat 80′ i środowiska LGBT, które zostaje dotknięte wirusem AIDS. Książka trafiła do finału nagrody Pulitzera.

Równia wznosząca, Alex Kors

Depresja to plaga naszych czasów, szczególnie w czasie pandemii wiele osób zmaga się z tym zaburzeniem. Polecam wszystkie książki WUJ, ale ta seria jest szczególnie godna uwagi, to zbiór najnowszych badań neuropsychologicznych dotyczących depresji. Są te książki pomocne w zaburzeniach lękowych czy problemach ze snem.

Gdzie śpiewają raki, Delia Owens

Poruszająca opowieść o dziewczynie z bagien samotnie żyjącej w chacie w Karolinie Północnej. Książka o samodzielności, o przetrwaniu, o miłości, ale główna fabuła książki jest kryminalna, co czyni ją jeszcze bardziej interesującą.

Normalni ludzie, Sally Rooney

O serialu na podstawie książki już mówiłam, to jeden z najlepszych seriali tego roku. Książka jest leniwa, melancholijna, bardzo prawdziwa. Świetnie napisana i trafiająca do serca czytelnika. Świetna, świetna!

Człowiek w poszukiwaniu sensu, Victor E. Frankl

Jedna z najbardziej poruszających książek jakie czytałam. Moim ogromnym zainteresowaniem jest holocaust, ale nie zamęczam nim nikogo na social mediach, ani nie polecam książek dotyczących tylko tego zagadnienia, bo powiedzmy sobie szczerze, jest to wąski wycinek historii. Natomiast ta pozycja jest genialna i na jej kanwie powstał nurt w psychologii zwany logoterapią.

Sontag, Benjamin Moser

Nagrodzona Pulitzerem biografia Susan Sontag, znanej pisarki, której dzieła stały się kluczem do zrozumienia współczesnej kultury. „Sontag. Życie i twórczość” to pierwsza książką oparta na zamkniętych dla świata rodzinnych archiwach i świadectwach osób, które nigdy wcześniej nie mówiły o Susan Sontag, jak na przykład jej życiowa partnerka i światowej sławy fotografka Annie Leibovitz.

Powiem Wam, co o tym myślę, Joan Didion

Oh jak dobrze napisana jest to książka. Jak sprytnie i zwięźle formułowane są zdania. Jak finezyjnie dobierane słowa. Coś wspaniałego. Przemyślenia Didion, nawet te z lat 60′ nadal są aktualne i trafne. Polecam bardzo szczególnie osobom, które dużo piszą, bo teksty Joan są kopalnią inspiracji i pobudzają kreatywność. Poprawiają warsztat.

Moja znikająca połowa, Britt Bennet

Książka przedstawia losy bliźniaczek, które zdecydowały się przeżyć swoje życia zupełnie inaczej. Obie czarnoskóre, jedna wychodzi jednak za białego mężczyznę i udaje życie białej kobiety. Po latach spotykają się ich własne córki.

Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz, Anna Dziewit-Meller, Justyna Sobolewska

O wszystkich ważnych książkach, które warto i trzeba przeczytać. I to słowami specjalistek. w jednej książce zamknięta lista poleceń na cały rok.

Fuerte, Kasper Bajon

O smutnej historii wyspy, rewelacyjnie napisana książka, która u mnie zupełnie zmieniła postrzeganie Wysp Kanaryjskich.

Nowy Jork: od Mannahattanu do Ground Zero, Magdalena Rittenhouse

Jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałam. O Nowym Jorku jakiego nie znałam, od zarania tego miasta aż po dzisiaj. To pełna ciekawostek książka, którą nie można się nacieszyć. A kiedy kocha się to miasta tak jak ja to cieszy podwójnie.

Surf Shacks Volume 2, Matt Titone

Wznowienie mojego ukochanego albumu, w edycji drugiej. Kolejne inspirujące historie surferów i osób, których surfing jest pasją i swoje życie złączyli jakoś z tym sportem.