11 filmów z Italią w tle- część druga

Zanurzcie się we włoskich widokach… na ekranie. Wspaniałe widoki, czułe historie i niezapomniane kreacje aktorskie. Przed Wami część druga filmów z Italią w tle, które polecam. Pierwsza jest wspaniała, ale od 2018 pojawiło się sporo nowych filmów, których tam nie wymieniam. Dlatego zaktualizowałam listę i dziś można się zanurzyć w kolejnych poleceniach.

Część pierwsza wpisu tutaj.

Call me by your name (Tamte dni, tamte noce)

Lombardia w latach 80′, Elio Perlman spędza wakacje w historycznej willi z rodzicami. Ojciec jest błyskotliwym naukowcem, a matka tłumaczką. Pewnego dnia do willi przybywa Olivier, amerykański stypendysta. Między młodymi mężczyznami buduje się uczucie, fascynacja i napięcie. Niezwykłe krajobrazy Włoch i ujmująco prowadzona narracja sprawiają, że film wciąga i można go oglądać bez końca i wciąż odkrywać na nowo.

Io sono l’amore (Jestem miłością)

Poruszający melodramat Luki Guadagnino. Emma jest żoną głowy potężnej rodziny z Mediolanu. Żyje bogatym życiem znudzona rutynami. Przypadkowe spotkanie z młodym przyjacielem syna nieoczekiwanie budzi skrywane żądze.

A Bigger Splash (Nienasyceni)

Gwiazda rocka wraz z ukochanym spędza urlop na włoskiej wyspie, uciekając od zgiełku show biznesu i kurując się po operacji krtani. Obłędna sceneria małej wyspy sąsiadującej z Sycylią. Do duetu dołącza Harry ze swoją córką i między bohaterami tworzy się napięcie. Film jest obłędny!!!

The hand of God

Paolo Sorrentino przedstawia historię młodego Fabietto Schisy, osadzoną w niespokojnym Neapolu lat 80. “To była ręka Boga” to opowieść, w której nieoczekiwane chwile radości, jak przybycie piłkarskiej legendy Diego Maradony, przeplatają się z równie nieoczekiwanymi tragediami. Los rozdaje karty, łzy i śmiech mieszają się ze sobą, a splot wydarzeń kształtuje przyszłość

Made in Italy (Włoskie Wakacje)

Banalny film, ale widoki tak piękne, że ogląda się bardzo przyjemnie. Robert i jego syn Jack od lat utrzymują kontakt raczej sporadycznie, a jedną z niewielu łączących ich rzeczy jest rodzinna willa w Toskanii. Z powodów finansowych postanawiają ją sprzedać i jadą razem do Włoch, tam oczywiście jak to w takich filmach remont, perypetie, małe miasteczko, dziewczyna z miasteczka. I Toskania w tle.

Enrico Piaggio: Vespa

Zaskakująco przyjemny film dostępny na Netflix. Historia twórcy Vespy opowiedziana w kontekście filmu “Rzymskie wakacje” oraz pierwszych lat po II wojnie światowej.

L’amica geniale (Genialna przyjaciółka)

Kiedy nagle z życia sześćdziesięcioletniej Eleny znika jej najbliższa przyjaciółka, kobieta zaczyna opisywać historię ich wieloletniej przyjaźni. Lile, poznała w pierwszej klasie szkoły podstawowej w 1950 roku. Akcja serialu toczy się w obezwładniającym Neapolu na przestrzeni ponad 60 lat. Elena stara się rozwikłać tajemnicę zniknięcia swojej przyjaciółki Lily, która była jej powiernicą i zarazem największym wrogiem. Film na podstawie serii książek Eleny Ferrante.

La grande Belezza

Przepięknie zrobiony film, cudowne zdjęcia, warto zobaczyć dla samych kadrów. Starszy mężczyzna żyje pełnią życia, wydaje niezapomniane przyjęcia i burzy utarte stereotypy.

Luca

Animacja Disneya rozgrywa się nigdzie indziej jak we włoskiej Ligurii. Moim zdaniem najpiękniejszym regionie Włoch. Luca to potwór morski, który po wyjściu na ląd zamienia się w chłopca. Barwna i zabawna historia jest świetnie zrobiona. Przepiękna animacja ma sprytnie skonstruowane dialogi z wplatanymi włoskimi słowami, do tego kolory kamienic, gelato, Mr Vespa, wspaniała bajka. Polecam!

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać…

Mine Vaganti: o miłości i makaronach

„Nigdy nie pozwól sobie wmówić, kogo masz kochać i kogo nienawidzić. Zawsze ci źle doradzą.” – tak mawiała babcia Tommaso, najmłodszego syna właściciela makaronu w Apulli we Włoszech, który teraz wraca do domu z Rzymu. Wraca, by stanąć twarzą w twarz ze swoją rodziną i w końcu wyznać, kim jest naprawdę. I kogo kocha.