Jak zorganizować wyjazd do Positano?

Positano to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Kaskadowe, kolorowe budynki, turkusowe Morze i niebieskie niebo. Do tego włoska kuchnia i gelato. Jest to ekstremalnie popularne miejsce wśród turystów, ale mimo wszystko moim zdaniem warte zobaczenia. Popularność przekłada się na ceny. I jak tematu cen prawie nigdy nie poruszam tak w tym przypadku muszę o tym wspomnieć, bo ceny czynią Positano miejscem mniej dostępnym dla przeciętnego turysty. O tym jak się dostać do Positano, gdzie się zatrzymać, jak się tam poruszać i czy warto poniżej.

IMG_1979
IMG_1623

DLA KOGO POSITANO BĘDZIE IDEALNE?

To idealna destynacja dla par, w każdym wieku. Na wyjątkowe wakacje i patrzenie sobie w oczy. To nie jest fajny kierunek z dziećmi, z naszym nie było źle. Ale wzniesienia, góry, pagórki, brak placów zabaw, brak jakichkolwiek rozrywek, korki. To po prostu nie był dobry pomysł. Tak samo nie widzę tam grupy przyjaciół. Nie ma imprezowego klimatu w tym miejscu. Więc jeśli zbliża się Wasza rocznica lub podróż poślubna to celujcie w Positano.

LOT

Najbliższe lotnisko jest w NEAPOLU, ale możecie również lecieć do RZYMU lub do BARI, z każdego z tych miast czeka Was około 3,5h jazdy samochodem. Z Polski do Neapolu lata Wizzair. Do Rzymu i do Bari znacznie więcej lini lotniczych, koniecznie sprawdźcie najtańsze opcje ze swojego miasta. Ja najmocniej polecam lecieć do Neapolu, podróż jest wtedy najkrótsza. Aczkolwiek w terminie który mnie interesował można było zostać tylko na tydzień, a to było za długo. Dlatego my lecieliśmy do Rzymu. Tam spędziliśmy 1 noc, następnie trasa do Sorrento, tam 2 noce i 2 noce w Positano. Było to ekstremalnie męczące dla nas i dla naszego dziecka. Chyba teraz zdecydowałabym się na lot do Neapolu i zostanie w okolicy na tydzień.

TRANSPORT Z LOTNISKA

Południe Włoch jest przyjazne samochodom i polecam wynajęcie auta na lotnisku. Będzie najszybciej i najsprawniej. Nie wiem czy najtaniej, gdyż parking w Positano kosztuje bardzo dużo (ok 40 euro za dobę). Aczkolwiek patrząc na mega kolejki do autobusów i promów, myślę, że warto za niezależność dopłacić. Jeśli chcecie więcej poczytać o wypożyczaniu aut to pisałam o wszystkim TUTAJ. Jeśli nie chcecie wypożyczać auta, to po Włoszech najlepiej poruszać się pociągami. Są tanie, czyste i szybkie. Najpierw musicie dotrzeć do Neapolu skąd odjeżdża kolejka do Sorrento. Z Sorrento złapiecie autobus lub prom do Positano. Drugą opcją jest pociąg do Salerno i następnie autobus do Positano. Autobusy są baaardzo zatłoczone. Widzieliśmy jak niektórzy czekali po 2 h, aby wejść do środka, bo nie było już miejsc w poprzednich.

IMG_1930

PO POSITANO

Do Positano dojedziecie autem, które trzeba zostawić na parkingu. Jeśli Wasz hotel nie oferuje parkingu w cenie. My skorzystaliśmy z miejskiego sugerowanego przez hotel. Cena skandaliczna, bo 40 euro za dobę. Ale nie było wyjścia. I tak jak mówiłam, Positano to baaardzo drogie miejsce. Po samym Positano możecie chodzić pieszo, jest fajnie. Jest tam jedna główna droga, po której jeżdżą auta oraz chodzą piesi. Są tam lokalne sklepiki i knajpeczki z widokiem. Jets tez część przy plaży i tam samochody nie mają wjazdu.

GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ?

Zaraz będzie o hotelach w samym Positano bo polecam kilka. Ale jeszcze o samym wyborze miejsca. Całe Wybrzeże Amalfi jest piękne i nie musicie ograniczać się do Positano. Chociaż w mojej ocenie warto spędzić tam chociaż jedną noc. Równie dobrze możecie poszukać noclegu w znacznie tańszym Praiano, Amalfi czy Minori. Aczkolwiek w sezonie musicie liczyć się z mega korkami. My staliśmy 6 godzin w korku z Minori do Amalfi, a to tylko 10 kilometrów. Nie polecam. Po sezonie nie ma tam podobno takich cyrków, więc jest to opcja do rozważenia. Fajnym rozwiązaniem jest Hotel w Sorrento. Z Sorrento dojedziecie do Positano w 30 minut od strony, która się rzadziej korkuje. A jest to równie piękne i urocze miasteczko. O Sorrento będzie osobny wpis, bo spędziliśmy tam 2 dni:)

IMG_1640

HOTELE W POSITANO

Wybraliśmy hotel Bucca di Bacco ze względu na bliskość plaży i przepiękny widok. Generalnie Positano jest takim miejscem, w którym warto być krótko, ale poszaleć. Wybrać hotel z najlepszym możliwym widokiem i delektować się tym miejscem.

Bucca di Bacco

Hotel przy plaży. Z niesamowitymi widokami z pokoi. Z przemiłą obsługą, ale kilkoma minusami. Hotel ma kiepskie śniadania i nie ma parkingu. Więc z auta trzeba iść z bagażami 30 minut pod górkę. Aczkolwiek bardzo polecam, ja pojechałabym tam jeszcze raz.

IMG_1544 IMG_1570 IMG_1582

La Sirenuse

Jeden z najwspanialszych hoteli na świecie. Z najpiękniejszym widokiem na Positano jaki jest dostępny. Jest basen, są tarasy widokowe, nieziemskie pokoje. Cudo.

Mieszkania na AIRBNB

Sprawdźcie koniecznie, bo można upolować perełke. My decydowaliśmy się w ostatniej chwili i nie było już ani jednego. Ale na pewno celowalibyśmy w mieszkania.

Dokładny post o tym co zobaczyć i gdzie pójść i jak bardzo Positano mimo wszystsko rozkochało mnie w sobie w kolejnych postach. To jest najpiękniejsze miasteczko jakie w życiu widziałam.

 

Więcej wyjątkowych miejsc oraz 7 przewodników po moich ukochanych miastach znajdziecie w moim premierowym albumie Sztuka Pobytu dostępnym w moim sklepie.

Jak zorganizować wyjazd do Positano?