Riomaggiore – moje ulubione miejsce i najlepsza atmosfera ze wszystkich miasteczek Cinque Terre

Riomaggiore to moje ukochane miejsce we Włoszech. Jedno z 5 miasteczek Cinque Terre o totalnie wyjątkowej atmosferze. Wieczorami turyści, którzy zatrzymują się na noc siadają na skałach z butelką wina i serami. Jest gwarno i radośnie. Było tak zarówno 20 lat temu jak byłam tam pierwszy raz, ale i 8 lat temu i teraz. Po zachodzie słońca główna ulica zamienia się w żywą arterię, gdzie wszyscy jedzą owoce morza i wznoszą toasty za udany dzień. Poranki są spokojne i leniwe. Mieszkańcy przygotowują się do dnia, a turyści odsypiają. Wtedy miasto ma się tylko dla siebie. Bardzo polecam to miasteczko, jeśli planujecie jakąś ważną okazje, macie co świętować lub po prostu kochacie Dolce Vita!

JAK DOJECHAĆ DO RIOMAGGIORE?

Lot do Bergamo (najwięcej opcji z Polski) najpierw miejski autobus z lotniska na stacje kolejową, potem pociąg do Bergamo Centrale, pociąg do Mediolanu, potem pociąg do Monterosso, cała podróż ok 7h, dość męcząca, ale pociągi ładne, więc do przeżycia – koszt ok 40 euro od osoby.

Inna opcja to lot do Bergamo, następnie autobus z lotniska do Mediolanu i następnie pociąg do Monterosso. Ja nie lubię jazdy autobusami, więc nie korzystałam z tej opcji.

Lot do Bolonii- pociąg z Bolonii do La Spezia, potem lokalny pociąg do Cinque Terre, cała podróż ok 5h, koszt ok 20 euro.

Najlepsza opcja

Lot do Piza – pociąg do La Spezia i potem lokalny pociąg do Cinque Terre – koszt ok 10 euro, czas około 1,5 h. Korzystałyśmy, rewelacja!

Własnym samochodem– możecie też przyjechać do Cinque Terre własnym bądź wynajętym autem, ale do miasteczek samochodem nie wjedziecie. Auta trzeba zostawić na parkingu w La Spezia (i do Cinque Terre pojechać pociągiem), albo zostawić na parkingach na rogatkach miasteczek. Wtedy z bagażami trzeba sporo podejść do miasteczek.

WIĘCEJ INFO O CINQUE TERRE I O TYM JAK OGARNĄĆ TEN REGION W MOIM POŚCIE TUTAJ

GDZIE ZATRZYMAĆ SIĘ W RIOMAGGIORE?

Cinque Terre to 5 miasteczek, ale bardzo małych. Tu nie ma wielu hoteli, raczej prywatne mieszkania i apartamenty. O różnym standardzie, ale zawsze coś się znajdzie. Region jest dużo tańszy niż Positano i Amalfi, a równie piękny. Więc warto bardzo! Odradzam wybór noclegu w La Spezia, będzie taniej, ale to nie to samo. Zdecydowanie poszukajcie mieszkania w Cinque Terre. Miasteczka wieczorami pustoszeją i macie widoki tylko dla siebie. Lepiej spać krócej, ale w miasteczkach, niż dłużej ale w La Spezii.

Polecam Airbnb i mieszkania na Booking.com, szczególnie te z widokami, ale trzeba takie rezerwować wcześniej.

Warto szukać pensjonatów, hosteli, również na booking.com

Jakie miasteczko będzie dla Ciebie najlepsze? Przygotuję posty o każdym miejscu plus na dole tego posta załączam krótkie charakterystyki.

GDZIE ZJEŚĆ W RIOMAGGIORE?

Dau Cila – biała, piękna restauracja z przepięknym widokiem, gwiazdką i przystępnymi cenami, jedzenie obłędne. Uważajcie na domowe wino, obrzydliwe.

Tratoria La Lampara – przepyszne owoce morza, super alternatywa dla Dau Cila

Il Grottino– przepyszne makarony i owoce morza, super atmosfera

Il Pescato Cucinato – genialne owoce morza do wyboru podawane w rożkach, super kiedy jesteście głodni, a wszystko jest zamknięte

Tutti Fritti – genialne owoce morza do wyboru podawane w rożkach, super kiedy jesteście głodni, a wszystko jest zamknięte

Na głównej ulicy w miasteczku masa cukierni i tam przepyszne regionalne desery, szczególnie te z cytryną!

GDZIE NA WINO W RIOMAGGIORE?

Lo Scalo Lounge Bar – bar z widokiem przy skałach, przepyszna bruschetta i drinki podawane w nowoczesny sposób

Bar e Vini a Piè de Mà – knajpka z widokiem nad Stacją przy zamkniętej części drogi przy Via del Amore, cudowna na wino

Skały – po prostu kupcie wino w sklepie, do tego przekąski i podziwiajcie zachód słońca siedząc na skałach, jak wszyscy w Riomaggiore

PLAŻA

Plaża w Riomaggiore jest skalista, trudna do plażowania i kąpieli. Ale ja ją uwielbiam! Fale są szalone i zawsze jest zabawa. Widoki zapierają dech w piersi, bo nie dość, że Morze jest szmaragdowe to jeszcze te skały i akwedukty. Do tego jest zawsze gwarna, włoska, wyluzowana i kolorowa. Uwielbiam to miejsce!!!!

ROZRYWKI

Polecam plażowanie, picie wina i zajadanie owoców morza.

Jeśli to dla Was za mało to super są wycieczki po winnicach w regionie, można je zarezerwować na miejscu lub przez airbnb, bo teraz jest tam taka opcja, że można wyszukać atrakcje w regionie.

Polecam rejs łódką o zachodzie słońca, można zarezerwować w porcie bądź również przez airbnb.

Polecam Wam bardzo to miejsce, spędźcie tam najfajniejsze kilka dni w Waszym życiu.

Więcej wyjątkowych miejsc oraz 7 przewodników po moich ukochanych miastach znajdziecie w moim premierowym albumie Sztuka Pobytu dostępnym w moim sklepie.