9 CIEKAWOSTEK O ISLANDII

ODKRYTE BASENY

Miejskie baseny na Islandii są zawsze odkryte, również te pływackie i te dla dzieci. Przez cały rok. Woda jest w nich ciepła, na terenie pływalni są też ciepłe i lodowate balie. Islandczycy kochają pływać i uczą się tej umiejętności jako dzieci.

PODGRZEWANE CHODNIKI

W kilku miastach Islandii chodniki podgrzewana są geotermalnie, dzięki temu łatwiej je odświeżyć.

KRYSTALICZNIE CZYTA WODA PITNA

Zimna woda w kranie jest jedną z najlepszych wód do picia na świecie, wypływa z lodowców i przepływając przez rzeki nasyca się substancjami mineralnymi. Jest niezwykle miękka przez co włosy w niej umyte wyglądają świetnie. Do tego woda w kranie jest darmowa!

SZKLARNIE Z POMIDORAMI I BANANAMI

Islandia to surowy teren, trudno hodować warzywa i owoce, dlatego na terenie kraju powstają szklarnie ogrzewane geotermalnie, gdzie hoduje się pomidory czy nawet banany przez cały rok.

CZYSTA ENERGIA

Islandia korzysta z naturalnych źródeł Energi wykorzystując energię geotermalną z wnętrza ziemii, przez to nie produkuje śladu węglowego. Tej energii jest tyle, że mogłaby zaopatrzyć w prąd całą Europę – jednak nie ma jak tej energii przetransportować 😉

ISLANDCZYCY NIE MAJĄ NAZWISK

W Islandii dziecko nie dziedziczy po rodzicach nazwiska, tylko imię ojca lub marki z przyrostkiem “-sson” (litera s+son, czyli syn) lub “-dóttir” (córka). Dzieci mają więc inne nazwisko niż ich rodzice. Także siostry i bracia mają różne nazwiska. W spisach ludzkości czy książkach telefonicznych mieszkańcy ułożeni są imionami.

BRAK KOLEI

Na Islandii nie ma kolei, tramwajów czy metra. Jest ograniczona siatka połączeń autobusowych, a drogi wiodą głównie obrzeżem wyspy omijając interior. Dlatego dobrze wynająć tam auto. Drogi są zazwyczaj puste i zdarza się nie minąć innego samochodu przez kilka godzin.

JĘZYK ISLANDZKI

Język islandzki pozostaje niezmieniony od ponad 1000 lat dzięki czemu Islandczycy bez problemu mogą odczytać księgi z XII wieku. Jest jednocześnie jednym z najtrudniejszych języków do nauki.

NIEKOŃCZĄCE SIĘ ZACHODY SŁOŃCA

Jesienią i zimą na Islandii dzień trwa 4-6h i są to wtedy niekończące się wschody i zachody słońca – prawdziwy spektakl natury. Nocami widoczna jest zorza. Wiosną i latem natomiast trwa na Islandii dzień polarny i słońce nie zachodzi całą dobę.