Najpiękniejsze plaże Algarve – 6 moich wyborów

Trzy tygodnie w Algarve wystarczyły, aby poznać ten region bardzo dobrze. Zjechaliśmy go wzdłuż i wszerz odwiedzając po kolei wszystkie plaże i niemal wszystkie miasteczka. Jedne miejsca mnie zachwyciły, a inne rozczarowały. Byliśmy na 15 plażach, ale polecam 6 poniższych. Oczywiście każdy ma swoje preferencje, ale te były dla nas idealne. Algarve zachwyca kolorem Oceanu, klifami i skałami wyrastającymi z wody. Falami pozwalającymi surfować przez większą część roku. To idealna destynacja wakacyjna i posezonowa.

Praia de Mareta, Sagres

Sagres to zdecydowanie najlepsze miasteczko na Wybrzeżu. Spokojne, kojące, wyluzowane. Ze świetną atmosferą, pyszną kuchnią i przyjemnymi hotelami. Z piękną plażą Mareta, na którą schodzi się po schodkach z klifu. Plaża jest dość szeroka, zejście do wody łagodne. Klify zachwycają. Na plaży jest ratownik, pełna infrastruktura oraz restauracja.

 

IMG_9200 IMG_9005 IMG_8797 2

Praia de Camilo, Lagos

Dla mnie numer jeden. Totalny zachwyt. Plaża na którą schodzi się po setce drewnianych schodów. Malutka plaża otoczona klifami ze skałami wyrastającymi z wody. Przecudownie! Miękki piasek, łagodne zejście do wody, bardzo czysto. Na plaży jest wypożyczalnia parasoli oraz kajaków do eksploracji okolicznych grot, a na górze przy parkingu świetna restauracja (rezerwacje z kilkudniowym wyprzedzeniem w sezonie). Na moich zdjęciach plaża jest zatłoczona, co mi nie przeszkadza osobiście. Ale poza sezonem podobno bezludna. Bardzo polecam.

W pobliżu kilka innych świetnych plaż jak: Praia Dona Ana, Praia do Pinhao, Praia dos Pinheiros oraz piękny punkt widokowy z możliwością wynajęcia łódki eksplorującej groty skalne, czyli Ponta da Piedade.

IMG_9155 IMG_9121 IMG_9117 IMG_9107

 

Praia de Beliche, Sagres

Niedaleko Cabo de Sao Vicente jest plaża Praia de Beliche. Niepozorna, ale na mnie zrobiła ogromne wrażenie. Schodzi się do niej z klifu po betonowych, stromych schodach. Ale do zrobienia. Plaża jest baaaardzo szeroka, otoczona klifami z miłym piaskiem i łagodnym zejściem do wody. Na plaży jest restauracja na palach, bardzo przyjemna. Fale pozwalają tam surfować. Do tego Ocean często wylewa tam i tworzy się miedzy plażą a Oceanem taka laguna w której dzieci mogą bezpiecznie bawić się w wodzie. Są piękne skały i groty w których można się schronić przed upałem. Na końcu plaży jest część dla nudystów.

IMG_9291 IMG_9301

 

Praia dos Tres Irmaos, Alvor

Kolejna piękna plaża z klifami. I cudownym widokiem. Delikatny piasek, łagodne zejście do wody. To jedna z najładniejszych plaż w okolicy Alvor, gdzie jest bardziej turystycznie i są plaże w stylu Praia da Rocha z licznymi hotelami i ogromnymi tłumami.

 

IMG_9717 IMG_9692 IMG_9715

Praia da Marinha, Carvoeiro

Przepiękna plaża polecana mi wielokrotnie na Instagramie. Jest faktycznie bardzo piękna. Ma miły i przyjemny piasek oraz łagodne zejście do wody. Z Oceanu wyrastają ogromne głazy. Na plaży jest restauracja oraz ratownik. Najfajniejsze są skalne przejścia. Aby odkryć kolejny etap plaży trzeba przepłynąć miedzy skałami, albo przetoczyć się na czworaka. Wtedy Waszym oczom ukazuje się ukryta plaża. Niedaleko Praia da Marinha znajduje się słynna plaża Benagil z której możecie złapać łódkę do ukrytych plaż w grotach poukrywanych w okolicy. Przepiękne miejsca. Na Benagil polecam najlepszą restauracje w której byliśmy podczas pobytu, czyli O Pescador Benagil (konieczna rezerwacja, przepyszne owoce morza i nieziemski wystrój boho).

IMG_9420 IMG_9411 IMG_9406

Praia da Falesia, Albufeira

Jedna z moich ulubionych w zestawieniu. Szeroka, ogromna plaża ciągnąca się kilometrami. Taka typowa, piękna oceaniczna. Dostaniecie się na nią kilkoma zejściami po drewnianych schodach. Warto odejść od schodów kawałek, bo im dalej od wejść tym mniej plażowiczów. Bardzo przyjemny piasek, bardzo fajne zejście do wody. Na plaży pełna infrastruktura oraz możliwość surfowania. Klify otaczające plaże mają czerwony kolor i robią ogromne wrażenie.

IMG_0167 IMG_0146 IMG_0139-2

Plaża w Carvoeiro , Carvoeiro

Miejska plaża. Bardzo mała. Z drażniącym stopy piaskiem. Pełna turystów. Ale! Po pierwsze zlokalizowana jest w najpiękniejszym miasteczku na Wybrzeżu. A po drugie Ocean wyrzuca na tę plaże codziennie setki muszli wielkości dłoni. Nigdy nie widziałam tak wspaniałych.

IMG_9438 IMG_9581 IMG_9490

Najpiękniejsze plaże Algarve – 6 moich wyborów