Porto zachwyca. Niewielkie miasto na Północy Portugalii ma w sobie mnóstwo autentycznego uroku: obłędne zdobienia Kościołów, piękne kamienice i spektakularne punkty widokowe. Do tego jedna z najlepszych kuchni obfitująca w owoce morza i mamy przepis na idealny weekend. O tym jak zorganizować weekend w Porto będzie w kolejnych postach, ale dzisiaj przygotowałam dla Was na zachęte 10 miejsc, dla których moim zdaniem warto Porto odwiedzić. Architektura tego miasta bardzo wyróżnia się na tle innych, a liczne wzniesienia wcale tak bardzo nie przeszkadzają w spacerach. Jak zawsze w Portugalii spakujcie bardzo wygodne buty i w drogę.

Ribeira

Dzielnica nad rzeką Douro. Jeśli jesteście w Porto tylko kilka godzin, to warto przyjść właśnie tutaj. Piękne kamienice, urocze knajpki nad rzeką, widok na imponujący Most Louis I, promenada przyjemna do spacerów.

IMG_4322 IMG_4325 IMG_4520

 

Most Dom Luis I

Imponujący, dwupoziomowy most górujący nad miastem. Na pierwszy, niższy poziom dostaniecie się z Ribieiry i w ten sposób łatwo przejdziecie do Gaia skąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Porto. Na wyższy poziom dostaniecie się schodami bądź kolejką z Ribeiry albo idąc bezpośrednio ulicą do góry ze stacji Sao Bento. Górny poziom tylko dla tych bez lęku wysokości. Widok rekompensuje pewne niedogodności. Moim zdaniem najpiękniej most prezentuje się ze stacji kolejki po stronie Gaia. Jest tam również przyjemny bar z tym samym widokiem, doskonałe miejsce na kieliszek Porto.

IMG_4427 IMG_4443 IMG_4417 IMG_4329

IMG_4367 IMG_4378

 

Igreja do Carmo

Kościół z przepiękną, zdobioną ścianą. Na żywo robi ogromne wrażenie. Warto wybrać się w tą okolicę bo obfituję w pyszne knajpki, szczególnie śniadaniowe:

Zenith – Brunch and Coctail Bar

Moustache Coffee Bar

Cafe Progresso

 

 

IMG_4178 IMG_4137 IMG_4172

 

Wieża Clérigos

Kolejny genialny punkt widokowy w Porto. Wejście na wieżę kosztuje 5 euro, trzeba się wspiąć po schodach, ale jest ich niewiele. Widok 360 stopni na całe Porto imponujący.

IMG_4308 IMG_4299 IMG_4320

 

Igreja de Santo Ildefonso

Kolejne piękne miejsce w Porto. Kościół zdobiony tradycyjną mozaiką. Ten znajduję się w pobliżu głównych ulic zakupowych Porto.

IMG_4204 IMG_4185

Lello Library

Słynna Księgarnia, która zainpirowała J.K. Rowling podczas pisania Harrego Pottera, kiedy ta mieszkała w Porto. Wstęp do księgarni kosztuje 5 euro, a bilety kupuję się w sklepie z pamiątkami rogu, na tej samej ulicy. Podobno zazwyczaj to miejsce jest ekstremalnie zatłoczone, my byłyśmy rano w czwartek i było pusto. Przepiękne wnętrze i ogromny wybór książek. Rewelacyjna kolekcja książek inspirowanych Harrym Potterem.

IMG_4214 IMG_4215

 

Stacja São Bento

Pięknie zdobiona stacja kolejowa w samym Centrum Porto. Doskonały punkt orientacyjny, przynajmniej dla nas takim był. Niestety nie mam zdjęć, bo podczas mojego pobytu odbywał się tam dość nieudolny Jarmark Świąteczny i nie wyglądało to wszystko dobrze. Ale miejsce przepiękne, bardzo polecam.

 

Bolhao Market

Słynny Targ w Porto. Typowy dla całej Portugalii, niestety teraz w remoncie. Dostaniecie na nim owoce, warzywa, ryby. W okolicy Bolhao znajduję się mnóstwo klimatycznych sklepików z serami i portugalskimi specjałami, jak ten na zdjęciu.

IMG_3351

 

Capela das Almas

Trzeci Kościół zdobiony w niesamowity, typowy dla Porto sposób. Nie mam dość tych ścian. Mogłabym podziwiać je godzinami, gdyby nie tłumy przechodzących tam osób. Ten Kościół znajduję się na głównej zakupowej ulicy i polecam odwiedzić go rano, kiedy sklepy są jeszcze zamknięte. Bo w godzinach popołudniowych wizyta tam jest średnią przyjemnością.

IMG_4601

Gaia

Miasto po drugiej stronie Porto. Wystarczy przejść przez Most Louis I i można cieszyć się najpiękniejszym widokiem na Porto. Po stronie Gaia mieszczą się też fabryki Porto z możliwością zwiedzania i degustacji. Niestety my nie miałyśmy na to czasu. Jeśli chodzi o Porto to dajcie mu szansę. Występuję w ogromnej ilości odmian. Szczególnie pyszne jest białe, wytrawne Porto. Często podawane z tonikiem. Genialne jest to różowe. Tak naprawdę typowe czerwone i słodkie nie jest tym najlepszym.

IMG_4588 IMG_4331

 

Nie ma więcej wpisów