Najciekawsze hotele w pociągach – nietypowe podróżowanie

Nowy trend, który tak naprawdę czerpie z przeszłości. Podróże koleją. To nieopisane uczucie błogości, kiedy mknie się po torach obserwując widok za oknem. W przypadku miejsc opisanych poniżej ten widok obserwuje się z wygodnego łóżka, kanapy, a nawet wanny. Dla mnie taki przejazd to jedno z moich niespełnionych jeszcze marzeń. Najbardziej ekscytujące jest to, że wybór tras jest ogromny. Zapraszam.

Venice Simplon-Orient-Express by Belmond, Europa i Azja
Znany z powieści Agathy Christie pociąg powrócił na tory! Odnowione z należnym pietyzmem 100-letnie wagony zachwycają królewskimi wnętrzami. Zostały urządzone na nowo, ale zgodnie z regułami epoki Golden Era, kiedy podróżowali nimi arystokraci, celebryci i szpiedzy. Każdy detal wystroju jest dziełem sztuki – od mebli w stylu Art Deco, przez bogactwo tkanin i tapiserii, po drewniane intarsje na ścianach. W apartamentach Grand Suites znajdziemy nawiązania do najpiękniejszych miast na trasie – umywalkę ze szkła Murano (Wenecja) czy oryginalny zagłówek z 1930 r. (Paryż). To jeszcze nie koniec, ponieważ luksusowe doznania dopełnia posiłek w jednej z trzech przestrzeni restauracyjnych – w akompaniamencie granej na żywo muzyki fortepianowej i menu na najwyższym poziomie. Wszystko tu jest unikatowe, nawet mundury obsługi oraz naczynia zostały zaprojektowane na specjalne zamówienie. Venice Simplon-Orient-Express oferuje kilka tras wiodących do najpiękniejszych miast Europy, a jedynie raz w roku odbywa historyczną podróż Paryż-Stambuł.To prawdopodobnie najbardziej luksusowy hotel na szynach na świecie.

Cygnus British Pullman by Wes Anderson, Wielka Brytania
Symetria oraz róż połączony z turkusem i brązem to znaki rozpoznawcze stylu, który prezentuje w swoich filmach reżyser Wes Anderson. Tym razem jego estetykę możemy podziwiać nie na wielkim ekranie, ale w projekcie wnętrz wagonu Cygnus w pociągu British Pullman, przemierzającym Anglię. Mamy więc elegancję w vintage’owej odsłonie i nowoczesne rękodzieło, dopracowane w najmniejszym detalu. Są przepiękne szmaragdowe obicia z kalejdoskopowym motywem, jest ciemne drewno tłoczone we wzory chmur i fal, które przywodzą na myśl japońskie drzeworyty, jest też angielska porcelana i różowy sufit w odcieniu Grand Budapest Hotel. Dzięki tej scenografii pasażerowie naprawdę mogą poczuć się bohaterowie filmu. Rezerwacja stolika obejmuje szampana oraz wyjątkowe menu skomponowane specjalnie na tę okazję. Wagon restauracyjny jeszcze nigdy nie był tak ekscytujący.

The Ghan, Australia
Trasa przez cały kontynent, z północy na południe, z przystankami na podziwianie tych rejonów Australii, do których inne środki transportu nie docierają. Wnętrza sypialnie nawiązują do niemal 100-letniej historii pociągu The Ghan, mają w sobie urok eleganckiego globtrotera, ale części wspólne to już ukłon w stronę nowoczesności. Od naszych preferencji zależy standard przedziału oraz dodatkowe, ekscytujące atrakcje spoza trasy, wśród nich wycieczka do czerwonych skał Standley Chasm czy przelot nad wąwozem Nitmiluk. Natomiast każdy pasażer może liczyć na spektakl różowego wschodu słońca oraz kolację pod gwiazdami australijskiego nieba.

Royal Scotsman, Szkocja
Luksusowa podróż przez wyżyny Szkocji. Za oknem wzgórza, jeziora i majestatyczne zamki, a w środku ciemna boazeria, tweed i edwardiańskie motywy. Co za klimat! W tych wnętrzach szkocką kratę odmienia się przez wszystkie przypadki, a same tkaniny powstały na specjalne zamówienie u cenionej szkockiej projektantki Araminty Campbell. W czasie jazdy można skosztować najlepszej whisky oraz lokalnej kuchni premium w jednym z dwóch wagonów restauracyjnych. Jest też salon masażu inspirowany Christianem Diorem (był wielkim fanem Szkocji!) oraz weranda widokowa, zlokalizowana w ostatnim wagonie.

The Eastern & Oriental Express, Południowa Azja
Trasa, którą można nazwać podróżą życia, zaczyna się w stolicy Malezji, a kończy w Singapurze. I choć trwa tylko 3 dni, oferuje takie doznania jak zwiedzanie miasta UNESCO (George Town), lekcja gotowania czy nurkowanie w turkusowych wodach archipelagu Langkawi. Do tego luksusowe wnętrza inspirowane orientalnym rzemiosłem z nutą vintage, 24-godzinny serwis i fine dining w przedziale restauracyjnym. Podróż życia!

The Vietage by Anantara, Wietnam
Jeżeli jesteś w Wietnamie i chcesz przeżyć luksusową podróż, rezerwujesz bilet na The Vietage. Pociąg rozpoczyna trasę w antycznym mieście Hoi An i kończy na wybrzeżu Quy Nhon. Cała wyprawa trwa kilka godzin i nie obejmuje noclegu, ale za to dostarcza licznych wrażeń kulinarnych. W menu francuska szkoła gotowania spotyka się z nowoczesną wietnamską kuchnią, są również koktajle na bazie rzemieślniczego, wietnamskiego ginu oraz wietnamska herbata specialty. Prawdziwa uczta!

Orient Express La Dolce Vita, Włochy
6 obłędnie malowniczych tras (np. Wenecja-Siena-Rzym), niepowtarzalne wnętrza od projektantów z Dimorestudio w Mediolanie i kuchnia, która od rana do wieczora serwuje włoskie specjały w myśl la dolce vita. Na lunch warto wybrać się do wagonu restauracyjnego na ucztę dla wszystkich zmysłów, bo dizajn jest równie doskonały co propozycje z menu (owoce morza!). Wystrój w stylu mid-century modern, oparty na geometrii i subtelnej grze kolorów daje poczucie kameralnej elegancji. Lśniące, lakierowane powierzchnie, nieoczywiste barwy, mosiądz i oszczędne, przydymione światło to przepis na luksus. W wagonach sypialnych czekają podobne zachwyty – do wyboru Deluxe z błękitem na ścianach i drewnianym sufitem oraz Suite w barwach terakoty.

Cruise Train Seven Stars in Kyushu, Japonia
Siedem gwiazd w nazwie pociągu oznacza siedem prefektur Japonii, przez które wiedzie trasa, a także siedem atrakcji wyspy Kiusiu, które czekają na pasażerów podczas podróży. Wśród nich onseny (gorące źródła), tradycyjna kuchnia i spotkania z kulturą. To również siedem wagonów pełnych elegancji, bo wnętrza urzekają japońskim rzemiosłem, przede wszystkim kunsztowną stolarką i ręcznie malowaną ceramiką. Jest jeszcze przedział herbaciany, wspólny salon, sklepik ze starannie wyselekcjonowanymi pamiątkami oraz lounge bar Blue Moon, w którym nocą podziwia się rozgwieżdżone niebo za oknem, delektując się wybornym drinkiem.

Rovos Rail, Afryka
Wyprawa w głąb Afryki szlakiem luksusowych sieci kolejowych. Rovos Rail proponuje różnorodne trasy, trwające 2-15 dni i wzbogacone o doświadczenia takie jak noc na safari, zwiedzanie Kapsztadu i kopalni diamentów czy pobyt nad Wodospadami Wiktorii, uznawanymi za jeden z naturalnych cudów świata. Podróż odbywa się w wygodnych, hotelowych wnętrzach, urządzonych w gabinetowym stylu, z dużą ilością ciemnego drewna, skórzanymi fotelami, dziełami malarskimi, a nawet wiktoriańską wanną w łazience (w wagonach o standardzie Royal). Pasażerowie zachęcani są do zachowania smart casualowego dress code’u w dzień, natomiast wieczorem – zmiany ubioru na formalny.


Glacier Express, Szwajcaria
Mimo że nie jest hotelem, w tym zestawieniu nie mogło go zabraknąć. Pociąg Glacier Express to marzenie każdego wielbiciela natury, ponieważ alpejski krajobraz zapiera dech w piersiach – i to bez względu na porę roku. 8-godzinna trasa łączy dwa górskie kurorty St. Moriz i Zermatt, przecinając 291 mostów i 91 tuneli, malownicze wąwozy, pola i doliny rzek, a panoramiczne okna nie pozwalają, żeby cokolwiek nam umknęło. W ofercie jest 5-daniowe menu oraz klasa Excellence.