Czy to już czas dla Ciebie, aby zmienić telefon na aparat? Jaki sprzęt wybrać na początek?

Fotografia mobilna jest bardzo wygodna. Telefon jest lekki, jest zawsze pod ręką, daje zadowalające efekty. Wyciągasz, robisz zdjęcie i gotowe. Aparaty w telefonach z roku na rok są coraz lepsze. Można już nimi robić zdjęcia w trybie portretowym z delikatnie rozmytym tłem, można próbować rozmyć ruch czy zrobić zdjęcie celowo nieostre.

Ale dla mnie robienie zdjęć telefonem jest jak losowanie. Może uda mi się wylosować szczęśliwy traf i wygrać robiąc dokładnie takie zdjęcie, jakie chcę, ale prawdopodobieństwo jest niskie. Zazwyczaj coś wyjdzie za jasne, coś za ciemne, coś nieostre, a tło wcale się tak ładnie nie rozmyje (rozmywane jest cyfrowo, a nie optycznie). Telefon fotografuje na zasadzie automatu – wybiera najlepsze parametry do zdjęcia, decyduje za Ciebie o finalnym efekcie. Dlatego robi się tak dużo zdjęć telefonem, dlatego tak wiele z nich jest średnich i dlatego są one tak bardzo przypadkowe.

Znasz to uczucie, kiedy po wakacjach otwierasz galerię, a tam masz po 30 ujęć dokładnie tego samego widoku i tylko jedno z nich nadaje się do użycia? Wszystkie inne wydają się być totalnie przypadkowe?

Zdjęcia zrobione telefonem są też dość płaskie i jednowymiarowe- wszystkie są do siebie podobne. Trudno wyróżnić się robiąc w ten sposób zdjęcia. Nie możesz dodać technicznych efektów jak zamrożony ruch, rozmyty ruch, nie zrobisz celowo nieostrego zdjęcia czy nie dodasz celowo szumów, nie zmienisz obiektywu, nie wydobędziesz blików świetlnych czy nie uchwycisz detali.

Co możesz osiągnąć aparatem?

Zupełnie inaczej jest z aparatem. Tutaj to Ty wybierasz, co będzie ostre, a co rozmyte. Gdzie kieruje się wzrok odbiorcy. Czy zdjęcie będzie ciemne i klimatyczne, czy może jasne i świetliste.

Na przykład:

  1. Zdjecia z efektem WOW:
    • Rozmyte tło – sprawia, że kierujemy wzrok widza na to co ważne, możemy malować warstwy zdjęcia i tworzyć całe historie
    • Długie naświetlanie – Uchwycenie smug światła samochodów na ulicy nocą lub płynącej wody w krajobrazie, ale także rozmyte postaci, kiedy cały kadr pozostaje ostry.
    • Zatrzymany ruch – Na przykład pies skaczący po śniegu czy kropla wody rozbijająca się o powierzchnię.
  2. Kontrola nad światłem:
    • Przy pomocy manualnych ustawień możesz zadecydować, czy scena będzie miękka i delikatna, czy kontrastowa i dynamiczna.
    • Możesz robić zdjęcia pod światło i wpuszczać w kadr bliki świetlne
    • Możesz robić zdjęcia w czasie golden hour, blue hour, zdjęcia w kiepskim świetle i uzyskiwać niesamowite efekty
  3. Wszechstronność:
    • zmieniając obiektywy, możesz robić różnorodne zdjęcia, od tych codziennych, po sportowe, kulinarne, portrety, zdjęcia podróżnicze, przybliżać i oddalać tło. Opowiem Ci też na kursie jak wykorzystywać parametry obiektywów w nietypowy sposób.
  4. Edycja i druk:
    • Zdjecia zrobione w RAW-ach są łatwe do edycji i pozwalają na uzyskanie zdumiewających efektów.
    • Możesz je wykorzystać w wysokiej jakości do druku albumów, plakatów czy innych profesjonalnych materiałów.

A to tylko kilka przykładów, bo mogłabym je mnożyć bez końca.

Czy to moment dla Ciebie, aby zmienić telefon na aparat?

Jeśli:

  • Czujesz, że telefon Cię ogranicza i efekty fotograficzne nie są takie jakbyś chciała
  • Marzysz o tworzeniu zdjęć edytorialowych i profesjonalnych,
  • Myślisz o zarabianiu na fotografii w przyszłości,
  • Masz artystyczną wizję zdjęcia i telefonem nie jesteś w stanie jej zrealizować
  • Wszyscy mówią Ci, że “masz oko” i czujesz, ze marnujesz swój potencjał
  • Prowadzisz biznes i czujesz, że możesz samodzielnie robić zdjęcia, a nie zlecać je innym

To dobry moment, aby pomyśleć o aparacie.

Jak zacząć przygodę z aparatem?

Jeśli do tej pory fotografowałaś tylko telefonem, przesiadka na aparat może wydawać się wyzwaniem, ale warto zrobić ten krok. Oto kilka wskazówek:

  1. Wybierz odpowiedni sprzęt:
    • Na początek nie musisz inwestować w drogi, profesjonalny aparat. Możesz pożyczyć sprzęt od przyjaciół, skorzystać z wypożyczalni sprzętu lub sprawdzić komisy, sprawdzić po prostu jak Ci się fotografuje takim sprzętem. Jeśli chcesz jednak wybrać jakiś model dla siebie to mam dla Ciebie lekcję w prezencie: Jaki sprzęt wybrać na początek?- po zapisaniu się na listę oczekujących dostaniesz do niej dostęp. Podaję tam konkretne modele jakie polecam jeśli masz już aparat, jeśli chcesz fotografować amatorsko lub myślisz o zarabianiu na swoich zdjęciach w przyszłości. Pamiętaj jednak, że sam sprzęt to dopiero początek, sam aparat nie zrobi profesjonalnego zdjęcia.
  2. Naucz się podstaw:
    • Najważniejszy element układanki to opanowanie podstaw profesjonalnej fotografii: czym są techniczne efekty wow i jak je stosować, podstawy światła w fotografii, kompozycja i kadrowanie, edycja, zbieranie inspiracji. Ustawienia manualne nie są wcale skomplikowane, na moim kursie opanujesz je bez problemu. Ponadto podzielę się z Tobą moimi praktycznymi wskazówkami, same regułki nie sprawią, że będziesz robić dobre zdjęcia, potrzebne są sposoby wynikające z doświadczenia. Podzielę się z Tobą nimi.
  3. Praktykuj i eksperymentuj:
    • Fotografuj w różnych warunkach oświetleniowych, próbuj nowych technik i baw się ustawieniami, eksperymentuj!
  4. Zbieraj inspiracje
    • Moim zdaniem kluczowy, a często pomijany element układanki. Zbieraj inspiracje, twórz moodboardy do swoich sesji, zapisuj zdjęcia. Otaczaj się sztuką, oglądaj albumy i filmy, które wyróżniają się świetnymi zdjęciami. Masę inspiracji znajdziesz w kursie OD POCZĄTKU.

KOCHASZ PIĘKNE ZDJĘCIA I CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ JAK ROBIĆ TAKIE SAMODZIELNIE?

Jeśli interesuje Cię fotografia i chcesz zacząć przygodę z profesjonalnymi zdjęciami zapraszam Cię na jeden z moich kursów fotograficznych.

DOPIERO ZACZYNASZ

Dla osób, które dopiero zaczynają, chcą nauczyć się manualnych ustawień w aparacie przygotowałam kurs OD POCZĄTKU- kurs odbywa się tylko dwa razy w roku, aby nie przegapić zapisów dołącz do LISTY OCZEKUJĄCYCH na kurs TUTAJ.

CHCESZ ZARABIAĆ NA SWOICH ZDJĘCIACH

Dla osób średniozaawansowanych, które chcą zacząć zarabiać na swoich zdjęciach prowadzę fenomenalny kurs FOTOGRAFKA, to kameralny kurs, w którym przez 6 tygodni towarzyszę Ci w przemianie w FOTOGRAFKĘ, TUTAJ przeczytasz więcej informacji o kursie. Jeśli chcesz dołączyć to zapisz się na LISTĘ OCZEKUJĄCYCH lub napisz do mnie bezpośrednią wiadomość na kasia@travelicious.pl.

WOLISZ WSPÓPRACĘ INDYWIDUALNĄ

Jeśli wolisz indywidualną naukę to kilka razy w roku prowadzę rekrutacje na mentoring 1:1 ze mną, aby dowiedzieć się więcej napisz na kasia@travelicious.pl