8 hoteli, które kryją w sobie fascynujące historie

Grand Hotel w Łodzi to miejsce, gdzie Artur Rubinstein koncertował z balkonów, a David Lynch kręcił swoje sceny. W Wenecji renesansowy Il Palazzo Experimental opowiada historię dawnych kompanii handlowych. Londyński Henrietta Hotel pamięta czasy, gdy publikowali tu George Orwell i John Le Carré. W Kioto dawną centralę telefoniczną zamienił w hotel mistrz architektury Kengo Kuma. Na Ischii niedokończona strażnica z XVI wieku stała się luksusowym hotelem Mezzatorre. W Szklarskiej Porębie willa „Jaskółka” zawdzięcza nazwę zakonnicom. Każde z tych miejsc to gotowy scenariusz na film – z piękną architekturą i historią w tle.

Grand Hotel, Łódź

Ma ponad 130 lat, co czyni go najstarszym, nieprzerwanie funkcjonującym hotelem w Łodzi. Już wtedy był synonimem luksusu i najlepszym adresem w mieście, dlatego właśnie tu zatrzymywały się największe sławy: Helena Modrzejewska, Artur Rubinstein, Krzysztof Penderecki. W tutejszej kawiarni można było spotkać Henryka Sienkiewicza, a tenor Jan Kiepura nie odmawiał sobie występów z hotelowego balkonu. Mury Grand Hotelu pamiętają czasy, kiedy łódzkie fabryki były „ziemią obiecaną”, sportretowaną przez Władysława Reymonta. A gdy siedemdziesiąt lat później, w 1974 roku, Andrzej Wajda pracował nad ekranizacją powieści, wnętrza posłużyły za filmową scenografię. Nie ostatni raz, bowiem w kolejnych latach kręcono tu sceny do „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego czy „Inland Empire” w reżyserii Davida Lyncha. Niezwykła przeszłość, zachowana w historycznej tkance budynku, przeplata się z nowoczesnym dizajnem, który po niedawnym remoncie zachwyca i zaprasza do odkrycia Łodzi na nowo.

Il Palazzo Experimental, Wenecja

To prawdziwy renesansowy pałac z historią sięgającą XVI wieku. Nazywany dawniej Ca Molin, stanowił siedzibę kompanii transportu morskiego Adriatica, która łączyła Wenecję z innymi portami na wybrzeżu Adriatyku. Pamiątką po tamtych czasach jest nazwa hotelowej restauracji oraz inskrypcja na fasadzie budynku. Inspiracje dziejami miasta na wodzie widoczne są także we wnętrzach Il Palazzo Experimental – we wszechobecnych odcieniach błękitu, szlachetnym wykończeniu i pasiastych niczym stroje gondolierów tapicerkach mebli. 

Henrietta Experimental, Londyn

Hotel Henrietta mieści się w dwóch wiktoriańskich kamienicach, pamiętających życie XIX-wiecznego Londynu. Jedną z nich niegdyś zajmowało wydawnictwo, w którym swoje prace publikowali George Orwell, Kingsley Amis i John Le Carré. Dziś artystyczny duch wyraża się w dizajnie stworzonym przez Dorothée Meilichzon, a cała okolica Covent Garden wokół hotelu tchnie historią i elegancją. 

Ace, Kyoto

Jeżeli cofnęlibyśmy się w czasie do 1926 roku, w miejscu dizajnerskiego hotelu Ace, zastalibyśmy centralę telefoniczną miasta Kioto. Budynek ten, przeprojektowany dla sieci hotelowej przez guru architektury Kengo Kumę, zachował fasadę ze starej cegły i retro duszę. Jego wnętrza czerpią z modernizmu i estetyki lat 70., a japońska tradycja przeplata się z bieżącymi trendami.  

Jaskółka Dom i SPA, Szklarska Poręba

Jaskółka to ukryty za górami, za lasami skarb Karkonoszy. Drewniana willa z wieżyczką, która wygląda jak zamek z baśni została zbudowana w 1894 roku przez lekarza z Görlitz jako pensjonat dla kuracjuszy. Już wtedy okolica cieszyła się sławą ze względu na prozdrowotny klimat, a krystalicznie źródlana woda płynie tu w kranach do dziś. Jaskółka była świadkiem barwnej historii, gościła radzieckich kosmonautów i polskich prezydentów. Przez pewien czas mieszkały w niej siostry zakonne, skąd wzięła się jej nazwa – od kształtu spiczastych kornetów franciszkanek, przypominających skrzydła jaskółki. Po renowacji wnętrza łączą historyczną tkankę z nowoczesnym designem. To idealne miejsce dla romantycznych dusz, z klimatyczną werandą, która przenosi w klimat fin de siècle, sauną parującą żywicami i daniami inspirowanymi lokalną kuchnią.

Mezzatorre, Ischia

„Mezzatorre” to po włosku „półwieża”. Hotel mieści się bowiem w XVI-wiecznej strażnicy, powstałej w czasach panowania Królestwa Aragonii. Miała ona chronić wyspę przed najazdami piratów, z jakimi wówczas borykało się wybrzeże Italii, jednak budowy nigdy nie sfinalizowano, pozostawiając wieżę ukończoną w połowie. Po renowacji i znakomitej aranżacji wnętrz pod okiem Marie-Louise Sciò, dyrektor kreatywnej grupy Pellicano Hotels, hotel Mezzatorre jest perełką Zatoki Neapolitańskiej.

Les Roches Rouges, Saint-Raphaël

Wybudowany w latach 50. XX wieku jako zwykły motel, dziś zachwyca modernistyczną bryłą i dizajnerskim wnętrzem. Został starannie odnowiony przez Valéry’ego Grégo, który w branży hotelarskiej słynie z przekształcania zapomnianych historycznych obiektów w wyjątkowe miejsca. Inspiracją dla Les Roches Rouges była ikona architektury, willa E-1027 projektu Eileen Gray, o którą zazdrosny był nawet Le Corbusier. Recepcję zdobi kultowa sofa De Sede DS600; betonowe fotele Willy’ego Guhla i lampy Guya Bareffa wprowadzają do przestrzeni artystyczny sznyt, a w łazienkach dominują marmur i eleganckie mozaiki.

Hotel Warszawa

To ikona odrodzonej stolicy. Hotel Warszawa mieści się w dawnym budynku Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential” z 1933 roku. Gdy powstawał, był najwyższym wieżowcem w Polsce i drugim w Europie. W 1937 roku umieszczono tu pierwszą antenę telewizyjną, a Mieczysław Fogg wystąpił w próbnej transmisji. Budynek przetrwał II wojnę światową, choć znacznie ucierpiał podczas bombardowań we wrześniu 1939 roku i powstania warszawskiego. Fotografia Prudentialu trafionego moździerzowym pociskiem jest jednym z najbardziej znanych i symbolicznych ujęć stolicy dotkniętej wojną. Po 1945 roku został odbudowany w duchu socrealizmu i stał się siedzibą hotelu Warszawa. W 2010 roku narodził się na nowo – podczas gruntownej renowacji przywrócono mu wygląd z lat trzydziestych, a motywem przewodnim wystroju został marmur, znak trwałości.

Więcej takich poleceń znajdziesz w mojej nowej książce Sztuka Pobytu, gdzie opisuję 36 niezwykłych hoteli i 6 miast na świecie. ALBUM DOSTĘPNY JEST TUTAJ.