Wiedeń to miasto idealnie zlokalizowane. Dokładnie w połowie wakacyjnej trasy samochodowej do Włoch. Mogę się założyć, że większość Was przejeżdżała przez Wiedeń nie raz. Może nawet część zwiedzała go kilka godzin. Bo ze mną dokładnie tak było. Byłam w Wiedniu 12 razy, ale… w samochodzie. To był pierwszy pobyt, kiedy to miasto naprawdę zwiedziłam i poświęciłam mu czas. Kiedy poznałam go nie tylko od wytwornej strony imponującej architektury, ale również nowoczesnych wnętrz, fajnych knajp i tętniących życiem miejsc. Wiedeń to miasto harmonijne. Niezwykle czyste, piękne gdzie wzrokiem nie sięgnąć. Bardzo poukładane i sensownie zorganizowane. Polubiłam je i będę wracała. Zebrałam mnóstwo informacji jak zorganizować wyjazd do Wiednia, gdzie spać, gdzie zjeść, co zobaczyć, aby pobyt był przyjemny. Ja zakochałam się w naszym hotelu – Grand Ferdinand. Dzięki upałom i basenowi na dachu, czułyśmy się jak na wakacjach. Polecam takie oderwanie od rzeczywistości.
KIEDY JECHAĆ?
Zdecydowanie przez cały rok. Zimą zaśnieżone alejki i bliskość najlepszych stoków w Austrii, wiosną pełen rozkwit w parkach, latem przyjemne temperatury, a jesienią kolorowe liście. Wiedeń jest bardzo zielonym miastem, dlatego jeśli kochajcie roślinność, to docenicie kwitnące magnolie i sakury w okolicach kwietnia.
DLA KOGO JEST WIEDEŃ?
Wiedeń to fajna destynacja dla kochających miasta. Dla par, dla przyjaciół, dla przyjaciółek oraz dla rodziny. W Wiedniu jest sporo parków, place zabaw i przyjemna infrastruktura dla dzieci.
JAK DOTRZEĆ?
SAMOCHODEM. Jak nigdy zaczynam od tego, że można dotrzeć do Wiednia samochodem. To najbardziej oczywista opcja ze względu na bliskość położenia stolicy Austrii względem Polski, szczególnie Południowej. To tylko kilka godzin z Krakowa czy Katowic. Z Warszawy jechaliśmy 6 godzin.
POCIĄGIEM. Do Wiednia kursuje pociąg zarówno z Krakowa jak i z Warszawy. Jedzie kilka godzin.
SAMOLOTEM. My leciałyśmy samolotem w jedną stronę Austrian Airways a w drugą LOTem. Lot trwał mniej niż jedną godzinę i był bardzo przyjemny.
DOJAZD Z LOTNISKA:
Pociąg CAT – 19 euro od osoby w 2 strony lub TAXI 32 euro do Centrum
Lotnisko Flughafen Wien – Dworzec Wien Mitte
codziennie w godz. 6:09 – 23:39 co pół godziny
Dworzec Wien Mitte – Lotnisko Flughafen Wien
codziennie w godz. 5:36 – 23:06 co pół godziny
- Bilet w jedną stronę: € 11, bilet w dwie strony: € 19 – korzystniej z biletem Vienna City Card
- Dzieci do lat 14 oraz osoby poruszające się na wózku inwalidzkim podróżują bezpłatnie
- Bilet CAT można kupić online na cityairporttrain.com, w automacie biletowym i w punkcie informacji turystycznej na lotnisku
GDZIE SPAĆ?
Hotelami Wiedeń mnie bardzo zaskoczył. Jest kilka bardzo ciekawych opcji. Hotele są kreatywne i oryginalne, zaskakujące. Ceny zróżnicowane, warto polować na okazje na portalach rezerwacyjnych lub szukać poza sezonem.
GRAND FERDINAND
Przepiękny butikowy hotel, robi ogromne wrażenie. Trzy restauracje, taras z basenem na dachu, nieziemskie widoki. Super design pokoi i części wspólnych. Raj. Mój wpis o tym miejscu przeczytacie tutaj.
25 HOURS
MAGDAS
CO ZOBACZYĆ?
Wiedeń to miasto imponującej architektury i pięknych parków. I to właśnie na tym się skupiłyśmy podczas weekendowego wypadu. I na kuchni, bo jak się okazało w Wiedniu można zjeść świetnie, o ile nie je się austriackich potraw.
Opera Narodowa
Piękny gmach Opery jest bramą do samego serca Wiednia. Przed Operą rozstawione są krzesełka i wielki telebim i wieczorami wyświetlane są spektakle. Wielkie wrażenie i świetne doświadczenie. Bardzo polecam!
Palmenhaus
(Burggarten 1, 1010 Vienna, www.palmenhaus.at)
Piękny miejski park i palmiarnia z kawiarnią w środku. Do tego Muzeum Motyli. W sobotę trafiłyśmy na wesele w Palmiarni i było to najpiękniej udekorowane przyjęcie jakie widziałam w życiu.
Stephansdom
Główny plac Wiednia z gotycką Katedrą na środku. Bardzo, bardzo przeładowany turystami. Byłyśmy i szybko zwiałyśmy. My po jednej wizycie placu unikałyśmy i delektowałyśmy się Wiedniem w spokoju. Warto bardzo wejść na Wieże Katedry Świętego Szczepana. My trafiłyśmy na schody (dużoooo i ciasno), ale widok ładny. Tylko, że nie otwarty, a przez zakratowane okna. Natomiast jest też wejście z drugiej strony z windą i otwartym tarasem. Czego nie wiedziałam, więc polecam Wam teraz, a sobie na przyszłość.
Ulica Graben aż do Hofburga
Główna ulica handlowa Wiednia. Kamienice w złocie i zdobieniach, przepych, przepiękna architektura. Ale również maaaasaaa ludzi, byłyśmy raz. Może poza weekendem jest przyjemniej.
Ferstel Passage
Pierwszy pasaż handlowy w Wiedniu, bardziej włoski niż austriacki. Skrywa kawiarnie i fontannę, świetny w upalny dzień.
Votive Church
Piękny Kościół przypominający architekturą Notre Dame. Wspominam o nim bo przed nim w sezonie kwitną magnolię oraz jest duża przestrzeń z leżakami, doskonała na piknik. Polecam spacer od Kościoła do Volksgarten, mija się cudne budynki.
MuseumsQuartier
Najfajniejsza okolica w Wiedniu. Nie tylko plac pomiędzy Muzeami, gdzie ukryte są kawiarnie i miejsca do leżakowania. Gdzie bawią się dzieci i dorośli, gdzie jest po prostu super. Ale też generalnie każdy budynek Muzeum jest piękny, skrywa fajny plac i ławki. Na mnie numer one.
Volksgarten z aleją róż
Piękny park z setkami kwitnących róż we wszystkich możliwych kolorach, wielkościach i fakturach. Z parku piękne widoki na budynki Muzeów.
Spittelberggasse
Klimatyczna uliczka, ale piszę o niej ze względu na super okolicę i podaję bardziej jako punkt orientacyjny. Warto się tam przejść ze względu na atmosferę i piękną zabudowę. Oraz genialną kuchnię w Tian Bistro, ale o tym będę jeszcze pisała.
Palmiarnia w Schöbrunnie
Pałac Cesarzowej Sisi. Aby tam dojechać trzeba się postarać. Jeśli wszystko działa to zieloną linią metra aż do przystanku Schöbrunn. Jeśli nie działa jak nam, to metro, przesiadka w autobus, znowu metro i spacer. Ale podobno remont tego odcinka wkrótce się kończy więc powinno być ok. Fajną opcją będzie dojazd na rowerze. Nie polecam szalonych pomysłów w stylu „dojdziemy tam pieszo”. To jest kawałek od miasta.
Pałac jest piękny i robi ogromne wrażenie. Szczególnie ogrody, niebywale zadbane. Przystrzyżone tak równo, że aż sprawiają wrażenie nierzeczywistych. Dla mnie na terenie Pałacu zdecydowanie najlepsza jest Palmiarnia. Przepiękna egzotyczna roślinność w zestawieniu z architekturą z epoki, cudo.
Do tego w parku jest Zoo i można tam zobaczyć Pandę Wielką.
Augarten
Fajny park, w którym chyba mieści się wszystko, co możliwe: fabryka porcelany Augarten, bunkry z II WŚ, społeczne ogródki warzywne.
Prater
Wesołe miasteczko. Z Koła Diabelskiego rozpościera się przepiękny widok na Wiedeń, ale to tylko dla odważnych.
Naschmarkt
Targowisko z ogromem budek, knajpek, knajpeczek. Chyba wszystkie kuchnie świata, super klimat.
Bulwary
Spacer nad rzeką jest bardzo przyjemnym doświadczeniem, gdyż wzdłuż porozkładane są leżaki, ukryte są knajpki w różnych stylach, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Trafiłyśmy nawet na boisko i basen na wodzie.
Kleines Cafe
Fajna okolica z ogródkami i knajpkami, super atmosfera. Podaję Kleines Cafe jako punkt orientacyjny, ale w sąsiedztwie tej jednej jest kilka innych i można siadać tam, gdzie jest miejsce.
GDZIE ZJEŚĆ?
Śniadanie w Joseph Brot
Landstraßer Hauptstraße 4, https://www.joseph.co.at/en/
Doskonały sklep i minibutik z jedzeniem.
Veganista
Vegan Ice Cream – , Neustiftgasse 23, 1070 Vienna, www.veganista.at
Przepyszne wegańskie lody o klasycznych i szalonych smakach (lawenda, bazylia). Codziennie nie co inne.
Tian Bistro
Spittelberg, Schrankgasse 4, 1070 Vienna, www.tian-bistro.com
Bistro restauracji z gwiazdkową kuchnia w wydaniu wege
Naschmarkt
Targowisko z ogromem budek, knajpek, knajpeczek. Chyba wszystkie kuchnie świata, super klimat. Alternatywnie Karmelitermarkt.
ON Market
Linke Wienzeile 36, 1060 Vienna, www.on-market.at
Świetna azjatycka kuchnia czynna 24h
JAKĄ KAWIARNIE ODWIEDZIĆ?
Cafe Central
Kultowe miejsce, to już nie tylko kawiarnia, ale też miejsce zabytkowe, dlatego kolejki ciągną się wzdłuż wejścia.
Cafe Sacher
Kawiarnia hotelowa naprzeciwko Opery serwująca słynny tort Sachera.
Café Landtmann – Freud
Kawiarnia wiedeńska w której bywał Freud.
Kleines Cafe
Bardzo fajna okolica kawiarni, przypomina mi krakowski Kazimierz.
Supersense
Café and concept store, Praterstrasse 70, 1020 Vienna, the.supersense.com
Sklep z gadżetami dla wielibicieli dźwięków i fotografii
Vollpension
Schleifmühlgasse 16, 1040 Vienna, www.vollpense.at
Ciekawa koncepcja społecznej kawiarni, w której ciasta pieką babcie, a gości obsługują dziadkowie.
Bloom
(Rooftop bar of Hotel Lamee), Rotenturmstrasse 15, 1010 Vienna, www.cafebarbloom.com
Bar z przepięknym widokiem na Wiedeń i tropikalnym vibe. Fajna atmosfera i super drinki. Również te bezalkoholowe.
Loos American Bar
Kärntner Durchgang 10, 1010 Vienna, www.loosbar.at
Super fajny bar na wieczór.
CaffèCouture
Beautiful location in the opulent Ferstel-Passage arcade, Freyung 2, Palais Ferstel Passage, 1010 Vienna, www.caffecouture.com
Kawa trzeciej fali w Ferstel Passage. Fajne miejsce, kiedy pada lub doskwierają upały.
Fenstercafé,
Fleischmarkt 9 (Griechengasse passageway), 1010 Vienna, sasha.coffee/fenster-cafe
Okienko z którego serwowana jest kawa trzeciej fali. Bardzo piękna okolica i bardzo przyjemne miejsce.
CO ZJEŚĆ W WIEDNIU?
Sznycel wiedeński
Olbrzymi panierowany kotlet z cielęciny. Podawany z cytryna i sałatką ziemniaczaną. Polecane są te w restauracji Hotelu Grand Ferdinand w którym mieszkałyśmy. Do tego piękne wnętrza i niekotletowa atmosfera.
Tort Sacher
Czekoladowy tort, przepyszny. Składa się z czekoladowych warstw.
Sztrudel jabłkowy
Tradycyjny deser z jabłek. W Wiedniu smakuje najlepiej.
Wino austriackie
Białe austriackie wina są jednymi z najlepszych na świecie. Będąc w Austrii nie zamawiajcie włoskich znanych szczepów, ale dopytajcie obsługę jakie austriackie cuda polecają.
Lody wegańskie
Najlepsze wegańskie lody jakie jadłam, jadłam w Wiedniu w Veganista. Przepyszne.
Wiener Würstchen
Kultowy fast food wiedeński – kiełbaski w bułce. Najlepsze serwowane są w budce koło Opery, można tam czasami spotkać Panie w sukniach zajadające się w przerwie spektaklu.
MOJA BIŻUTERIA:
1. Bransoletka Artelioni
2. Bransoletka Artelioni
3. Pozłacane bransolety Artelioni
4. Zegarek Bergstern
5. Bransoletka Artelioni
6. Bransoletka Artelioni
Post powstał we współpracy z marką Apart.