8 CIEKAWOSTEK O KOSTARYCE, KTÓRE SPRAWIAJĄ, ŻE WARTO JĄ ODWIEDZIĆ

NAJSZCZĘŚLIWSZY KRAJ ŚWIATA

Kostaryka od lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii najszczęśliwszego kraju świata w rankingu Happy Planet Index (mierzy dobrostan i jakość życia). Czuć to na codzień, ludzie są serdeczni, uprzejmi, wyluzowani i zadowoleni. Polska zajmuje 71 miejsce w tym rankingu.

PURA VIDA

Czyli “czyste życie” to filozofia życia Kostarykańczyków. Niezależnie od okoliczności, starają się oni zachować pogodę ducha, są wdzięczni za to, co ich otacza i pokorni względem sił przyrody. Pura Vida to również lokalnie pozdrowienie-usłyszycie je na dzień dobry i do widzenia.

BIORÓŻNORODNOŚĆ

Na obszarze Kostaryki występuje ponad 500 tysięcy gatunków zwierząt – 4% wszystkich szacowanych gatunków na całym świecie. Możecie zobaczyć tam w naturze tukany, leniwce, papugi, małpy i wiele innych. Flora jest równie bujna – dżungle, rzeki, wodospady, obłędne plaże i roślinność.

BLUE ZONE

W Nikoya w Kostaryce znajduje się jedna z “niebieskich stref długowieczności” czyli miejsc na wiecie gdzie żyje najwięcej 100-latków. Badania pokazują, że wpływa to m.in nieprzejadanie się, spożywanie owoców i warzyw (rosnących tam przez cały rok), spontaniczna aktywność fizyczna, zdrowe i trwałe relacje oraz woda, wyjątkowo bogata w minerały.

BRAK WOJSKA

Kostaryka była pierwszym krajem, który formalnie zlikwidował siły zbrojne. W 1949r. została uchwalona konstytucja, która zabraniała tworzenia stałej armii. Oficjalnie od 1968r. nie posiada regularnej armii, a jedynie jednostki straży wybrzeża oraz paramilitarne siły policji. 

KAWA I CZEKOLADA

Okolice Puerto Viejo słyną z produkcji czekolady i farm kakao. Co ciekawe jest ona najczęściej wegańska produkowana bez cukru – zupełnie czysta, przez to niezwykle intensywna i złożona w smaku. Podawana jest w formie tastingu samodzielnie lub paruje się ją w degustacji razem z winem czy lokalnym rumem. Farmy można zwiedzać, a czekolady kupić. Popularne jest też picie ceremonialnego kakao – gęste, pyszne i pełne przypraw korzennych. 

PERMAKULTURA

Kostaryka słynie z parmakultury, czyli farm zaprojektowanych w zgodzie ze środowiskiem. Tworzą one zrównoważoną architekturą siedzib ludzkich i samoregulujące się systemy rolnicze na wzór ekosystemów naturalnych. Przykład parmakultury to Punta Mona pokazana w programie DOWN TO EARTH na Netflix.

RYTM DOBOWY

Kostaryka leży blisko równika przez co cały rok dzień i noc trwają 12h. Słońce codziennie wstaje o 5 rano i zachodzi o 17:00. Życie w takim miejscu świetnie pomaga regulować rytm dobowy, a tym samym wpływa na dobrostan. Aby poszerzyć to zagadnienie polecam książkę “W pogoni za słońcem” Linda Geddes.

HOWLER MONKEY

O poranku często usłyszeć można w Kostaryce wyjce, czyli małe małpki o jednym z najgłośniejszych ryków wydawanych przez zwierzęta. Jest to tak przerażający dźwięk, że grał rok dinozaurów w Jurrasic Park i smoków w Grze o Tron.