Nie ma jak książka. Wiem, że teraz mamy erę bycia online, seriali, filmów i sama to lubię. Ale nie ma jak papier, jak treść, jak przewracanie kartek, jak to uczucie, kiedy nie sposób doczekać się co będzie dalej. Mam dla Was 10 moich poleceń książkowych.
Normalni Ludzie, Sally Rooney
Zakochałam się w serialu na HBO, a potem sięgnęłam po książkę. Jest rewelacyjnie napisana, leniwa, bardzo powściągliwa, a jednocześnie uderzająca. Wspaniała!
OPIS WYDAWCY:
Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w “Normalnych ludziach” opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa.
Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.
Powieść “Normalni ludzie” nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Ponadto stacja BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie przeniesiona na mały ekran, a adaptację wyreżyseruje Lenny Abrahamson.
Rozmowy z przyjaciółmi, Sally Rooney
Ta sama autorka. Książka zupełnie inna, ale świetnie napisana i bardzo wciągająca. Główne bohaterki są młode, ale wchodzą w relacje ze starszymi od siebie przez to jest złożona i ciekawa.
OPIS WYDAWCY:
Mieszkająca w Dublinie Frances ma dwadzieścia jeden lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką; ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Przypadkowa znajomość z Melissą, popularną dziennikarką, której mąż Nick jest aktorem, otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii. Gdy Frances i Nick niespodziewanie zbliżają się do siebie, błyskotliwa i stroniąca od uczuć Frances musi po raz pierwszy zmierzyć się ze swoimi słabościami.
Gdzie śpiewają raki, Delia Owens
Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w tym roku. Uderzająco wzruszająca, trzymająca w napięciu, a jednocześnie dająca ukojenie poprzez niesamowite opisy przyrody. O małej dziewczynce, która została z niczym i odmieniła swoje życie, nie zmieniając nic.
OPIS WYDAWCY:
Pogłoski o Dziewczynie z Bagien latami krążyły po Barkley Cove, sennym miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej. Dlatego pod koniec 1969 roku, gdy na mokradłach znaleziono ciało przystojnego Chase’a Andrewsa, miejscowi zwrócili się przeciwko Kyi Clark, zwanej Dziewczyną z Bagien.
Lecz Kya nie jest taka, jak o niej szepczą. Wrażliwa i inteligentna, zdołała sama przetrwać wiele lat na bagnach, które nazywa domem, choć jej ciało tęskniło za dotykiem i miłością. Przyjaźni szukała u mew, a wiedzę czerpała z natury. Kiedy dzikie piękno dziewczyny intryguje dwóch młodych mężczyzn z miasteczka, Kya otwiera się na nowe doznania — i dzieją się rzeczy niewyobrażalne.
Gdzie śpiewają raki to wysmakowana oda do świata przyrody, wzruszająca fabuła o dojrzewaniu i zaskakująca relacja z procesu. Owens przypomina, że dzieciństwo nas kształtuje definitywnie i że wszyscy bez wyjątku podlegamy wspaniałym, lecz nieokiełznanym sekretnym siłom natury.
Sekretne życie pszczół, Sue Monk Kidd
Urocza amerykańska historia rozgrywająca się w latach 60′ ubiegłego wieku na Południu Stanów. O dziewczynce, która odnalazła miłość, zrozumienie i akceptację u osób które tej akceptacji nie znajdowały w społeczeństwie. Jest też świetny film na podstawie tej książki z mega obsadą.
OPIS WYDAWCY:
W oczekiwaniu na premierę Księgi tęsknot, nowej powieści Sue Monk Kidd, z radością przypominamy Sekretne życie pszczół. To najsłynniejsza książka w dorobku autorki bestsellerowych Czarnych skrzydeł, która przyniosła jej światowy rozgłos.
Pachnąca miodem, ciepła, wzruszająca i przerażająca zarazem opowieść o konfliktach na tle rasowym i kobiecej przyjaźni ponad podziałami. Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy. Przed dziesięcioma laty przez przypadek zastrzeliła swoją matkę. Spokój pomagają jej odzyskać, noszące imiona letnich miesięcy, czarnoskóre mieszkanki pewnej pasieki w Tiburon, gdzie Lily trafia, jadąc śladami mamy. Ale nawet ten niezwykły azyl, gdzie pszczoły wiodą swoje sekretne życie, nie chroni przed światem zewnętrznym. Najważniejsza jest wiara w siebie…
Zekranizowana z sukcesem niezwykła książka przetłumaczona na 36 języków, sprzedana w samych Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy, opowiada o przerażającej codzienności stanów południowych Ameryki połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy niewolnicy odzyskali już wolność, ale tylko na papierze.
Sen o okapi, Mariana Leky
Przepiękna, lekka opowieść o miłości, o radości, o relacjach i o umieraniu. Tak napisana, że mogłaby się nigdy nie kończyć.
OPIS WYDAWCY:
Za każdym razem gdy Selmie śni się okapi, na mieszkańców jej wioski pada blady strach.
Sen ten oznacza bowiem, że w ciągu 24 godzin ktoś z nich umrze.
Kto i w jakich okolicznościach pozostaje niewyjaśnione.
Każdy próbuje przygotować się na to, co ma nadejść.
Dziesięcioletnia Luiza opowiada o śnie Selmy swojemu przyjacielowi. Optyk zbiera się, by w końcu wyznać Selmie miłość. Matka Luizy rozważa, czy odejść od męża, a on sam marzy o wielkim świecie.
To, co się wydarzy, na zawsze zmieni ich wszystkich…
Ukochane równanie profesora, Yōko Ogawa
Przecudowna książka o współczesnej rodzinie i nieoczywistym domu. O gosposi która wprowadza się z synem do profesora, ale swoje relacje muszą odbudowywać na nowo co 80 minut. Niezwykła!
OPIS WYDAWCY:
Jak przystało na wybitnego matematyka, Profesor ma swoje dziwactwa. Pewnego dnia w progu jego domu pojawia się nowa gosposia z synem, od tej pory nazywanym pieszczotliwie Pierwiastkiem. Wspólne życie pokaże, że znacznie łatwiej napisać skomplikowane równanie niż ułożyć relacje z drugim człowiekiem. Językiem, który pozwoli im zbudować namiastkę rodziny, stają się matematyka i baseball. Ale swoją relację będą musieli odbudowywać co osiemdziesiąt minut…
Ukochane równanie profesora Yōko Ogawy zostało wyróżnione pierwszą w historii nagrodą Hon’ya Taishō, przyznawaną przez japoński kolektyw księgarzy. Ta kameralna opowieść do dziś pozostaje bestsellerem i uznawana jest za jedną z najukochańszych powieści współczesnej Japonii.
Wierzyliśmy jak nikt, Rebecca Makkai
Najczęściej polecana przez Was książka. Dla mnie wstrząsająca i bardzo obrazowa, przegenialnie pokazuje lata 80′ i społeczeństwo w tamtym czasie.
OPIS WYDAWCY:
Epicka powieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek ostatnich lat wg „New York Timesa”, „The Washington Post” i „Entertainment Weekly”.
W 1985 roku młody Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszać w środowisku amerykańskiej bohemy, wprowadzając na wystawę zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje się kwitnąć, ale wokół AIDS zbiera okrutne żniwo – przyjaciele Yale’a jeden po drugim umierają i wkrótce zostaje on niemal zupełnie sam.
Trzydzieści lat później Fiona, przyjaciółka Yale’a, próbuje odnaleźć w Paryżu swoją zaginioną córkę. Zatrzymuje się na pewien czas u starego przyjaciela, znanego fotografa, który przed laty uwiecznił chicagowską epidemię. Z czasem kobieta zdaje sobie sprawę, w jak wielkim stopniu wydarzenia sprzed lat mogą ukształtować nas samych i nasze relacje z najbliższymi.
Losy Yale’a i Fiony przeplatają się na przestrzeni lat, zabierając tym samym czytelników w rozdzierającą podróż przez lata osiemdziesiąte aż po chaos czasów współczesnych.
Czerwony śnieg na Etnie, Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński
Rewelacyjna książka polecone mi przez koleżankę, czyta się genialnie. Zabiera w podróż przez Sycylię i budzi pragnienie pojechania na tę cudowną włoską wyspę.
OPIS WYDAWCY:
Leonardo Sciascia nie mylił się, pisząc, że „Sycylia jest metaforą”. Bo jak inaczej mówić o miejscu uwodzącym różnorodnością odziedziczoną po wszystkich, którzy w ciągu wieków żeglowali przez Morze Śródziemne? W sycylijskich krajobrazach i miasteczkach jak w zwierciadle odbija się skomplikowana historia wyspy, a kontrasty nie dają o sobie zapomnieć: Wschód i Zachód, turyści i uchodźcy, mafia i praworządność, historia i nowoczesność.
Jarosław Mikołajewski i Paweł Smoleński, „jeden z Rzymu, drugi z Krymu”, zabierają nas w wyjątkową podróż po Sycylii. Spotkanie poetyckie w więzieniu, gwarny targ rybny, stare świątynie, wyludnione centra miasteczek, dzielnice imigrantów – to tylko kilka z licznych przystanków na trasie tej niezwykłej wyprawy.
Czerwony śnieg na Etnie to pełna głębokiego humanizmu opowieść o złożonej naturze sycylijskiego świata i sycylijskiej duszy – opowieść, w której poetycka czułość Mikołajewskiego i reporterska wnikliwość Smoleńskiego współtworzą barwny portret wyspiarskiej rzeczywistości.
Nabór, Vincent V. Severski
Moja ukochana polska seria książek szpiegowskich. Uwielbiam za ukazywanie realiów współczesnego szpiegowstwa, które dalekie jest od Jamesa Bonda. Dla mnie ultra ciekawe.
OPIS WYDAWCY:
„Nabór“ to ostatnia część trylogii zapoczątkowanej przez „Zamęt“ i „Odwet“, w której łączą się wątki i powracają bohaterowie tetralogii „Nielegalni“.
Rośnie napięcie między Iranem i USA, świat stoi na progu wielkiej wojny. W Polsce do władzy wrócił autorytarny premier Bolecki, Sekcja została rozwiązana, a prokuratura szuka haków na Romana Leskiego.
Tymczasem Dima uzyskuje z Rosji informację, która elektryzuje Konrada Wolskiego i Sarę Korską. Dawny Wydział Q i rozwiązana Sekcja łączą siły, by rozwiązać ten problem. Wraca Jagan i Misza Popowski.
Zaczyna się wyścig z czasem, bo sytuacja międzynarodowa pogarsza się z każdym dniem.
Sztuka Pobytu, Travelicious
Moja książka, która premierę miała niedawno. To album, który zabiera czytelnika w podróż po najpiękniejszych miejscach i hotelach na świecie. Poprzez zdjęcia, opisy, ilustracje i zmysłowe polecenia. To najpiękniej wydany album w Polsce i doskonały prezent dla siebie i kogoś bliskiego. To książka częściowo wykonywana ręcznie z dbałością o każdy detal.